Gıda zehirlenmesi belirtileri nedir?

Gıda zehirlenmesi belirtileri nedir?

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

Gıda zehirlenmesi denildiğinde, akla zehirli gıdaların yenmesinden dolayı oluşan bir rahatsızlık olduğu gibi, eksik bir bilgi geliyor. Oysaki gıda zehirlenmesinin daha geniş tanımına bakıldığında; hazırlık aşamasından itibaren, hijyen kurallarına uyulmaması, uygun şekilde pişirilmemesi ve pişirmeden servisine kadar olan sürede doğru şekilde saklanmaması sebebiyle, yiyeceklerin kimyasal toksinlere maruz kalması, bakteriyolojik etkiler, virüsler gibi sağlığa zarar verecek etkilerden tam olarak arındırılmaması sebebiyle meydana gelmektedir.

Gıda zehirlenmesi belirtileri

En kısa tanımı ise çeşitli nedenler ve etkiler sebebiyle kirlenmiş yiyeceklerin vücudumuza girmesi ile oluşan tehlikeli bir hastalık ve hastalıklar zinciridir.

Gıda Zehirlenmesinin Nedenleri

Besin maddelerinin doğal ortamlarında yetiştirilmesi ile başlayan kimyasal takviyelerin birçoğu doğru temizleme ve ayıklama işlemleri ile yok edilebilmektedir. Ancak bu temizlik işlemi tam olarak yeterli değildir. Tabi mutfaklarda ya da sanayi tipi besin ihtiyacı karşılama alanlarında, oluşturulurken bazı bakteriyolojik kirlenmelere maruz kalırlar. Küçük bir örnek verecek olur isek; et kombinelerinin fiziki temizliği için kullanılan kimyasallar, fazla olur ise et ürünlerine bulaşmaları kaçınılmaz ve eksik olur ise biyolojik olarak taşınan bakteri ve virüslerin sinek, böcek gibi haşeratlar ile taşınması ile et ürünlerine bulaşabilir. Verilen örneğin sebze ve diğer konservatif yiyecekler ile meydana gelebilmesi de mümkündür. Ancak sorunun en fazla et, süt ve diğer canlı beslenme ürünlerinde oluşması, hücresel yapılarının konaklık etmek için uygun olması sebebiyle daha fazla oluşmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir konu ise gıda zehirlenmesi teşhisi konulurken, aşırı tüketim nedeniyle protein zehirlenmesi konusunun gündeme gelmesidir. Bu durum kirlilik sebebiyle oluşan gıda zehirlenmesinden farklı bir durumdur. Özellikle aşırı protein kaynağı olan kırmızı et ve meyvelerin gereğinden fazla tüketilmesi sebebiyle, benzer belirtiler göstereceğidir.

Gıda Zehirlenmesinin Belirtileri

Gıda zehirlenmesi şüphesine bağlı olarak kusma, yüksek ateş, ishal, baş dönmesi, kısmi felç, nadiren menenjit, hepatit, hafıza kayıpları gibi olgular görülebilir. Yenilen gıdanın miktarı ve kirlilik yani bakteriyolojik ve kimyasal bulaşma oranına göre, her bünyede farklı süreler içerisinde etki gösterebilir. Bu süre birkaç saat ile 3-4 gün gibi sancılı bir süreçtir. Alınan bakterinin türüne göre sindirimin başlaması ile birlikte, ilk olarak şiddeti ve artan şekilde karın ağrısı ve bulantı başlar. Sindirimin bitişi ile kalınbağırsak içerinde oluşan etkiler, kendini gösterir ve ateşlenme ile ishal görülür. Daha sonraki safhalarda, kana karışan maddelerin vücut üzerindeki etkileri, baş ağrısı, görme bozukluğu gibi duyusal organlarda bozulma başlar ve süreç gittikçe artan bir seyirde devam eder.

Gıda zehirlenmesinde, sürecin 2 gün gibi kısa bir sürede bitmesi, kalıcı hasarlara yol açmayan ve tıbbi yardım almadan geçebilecek bir durumdur. Ancak şiddetin artması ve özellikle ishal ve kusmada kan görülmesi, oldukça ciddi bir durumdur. Mutlaka acil tedavi için tıbbi yardım alınmalıdır. En fazla endişenin sebebi, toplu olarak aynı şikayetleri gösterenlerin bulunmasıdır. Yiyeceği birden fazla kişinin tüketmesi ve aynı sıkıntıları çekiyor olması durumunda, derhal tıbbi yardım alınmalıdır. Bu sayede etkilerin daha fazla artmadan, önüne geçilmesi ve gerekli tıbbi tedbirlerin alınması sağlanabilir. Gıda zehirlenmesi, en fazla vücut direnci düşük olanlar için tehlikelidir. Çocuklarda baş gösteren en küçük belirtide bile, mutlaka doktora başvurulmalıdır. Alınan bakteriye karşı, yetişkinlerin dirençli olması çocukların aynı direnci gösterebileceği anlamına gelmemektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |