Gırtlak Kanseri Belirtileri Nedir?

Gırtlak Kanseri Belirtileri Nedir?

Ortaya çıkan birçok faktör kanser oluşumuna sebep olurken yaygın olarak kişiler üzerinde görülen kanser türlerinden olan gırtlak kanseri birçok insanı olumsuz ve psikolojik yönde etkilemektedir. Gırtlak tıp dilinde larinks ve larenks olarak bilinmesinin aynı sıra insan vücudunda boynun ön tarafında soluk borusunun bulunduğu yerin üst kısmında yer alan ses ve solunum görevlerini gerçekleştiren organdır.

Gelişen ve değişen teknolojinin yanı sıra ortaya çıkan rahatsızlıklar fazlasıyla kişilerin hayatlarını tehdit etmekte. Meydana gelen hastalıklar birçok kişide farklı özellikler ve belirtiler gösteriyor olsa da hayati faktörler üzerinde fazlasıyla olumsuz özellikleri bünyesinde barındırıyor. İnsan hayatını tehdit eden hastalıkların başında yer alıyor. Kanser hastalıkları farklı tür ve şekillerde ortaya çıkıyor olsa da her insan üzerinde oluşum gerçekleştirebiliyor. Ortaya çıkan birçok faktör kanser oluşumuna sebep olurken yaygın olarak kişiler üzerinde görülen kanser türlerinden olan gırtlak kanseri birçok insanı olumsuz ve psikolojik yönde etkilemektedir. Gırtlak tıp dilinde larinks ve larenks olarak bilinmesinin aynı sıra insan vücudunda boynun ön tarafında soluk borusunun bulunduğu yerin üst kısmında yer alan ses ve solunum görevlerini gerçekleştiren organdır. Gırtlak yetişkinlerde 3 ve 6 bebeklerde ise 2 ve 4 boyun omurlarının olduğu hizada yer almaktadır.

Vücut üzerinde önemli görevleri yerine getiren gırtlak, kutu görünümüne sahip, kıkırdak, zar ve bağlardan oluşmaktadır. Gırtlak solunum yolu üzerinde meydana gelen ses organı vazifesi görmektedir. Gırtlağın yapısı ve solunum borusu diğer bölümlerden farklı olmakla birlikte durumu biraz karışıktır. Gırtlak ’ta bulunan üst solunum deliği yabancı maddelerin geçişini önleyecek kadar daralma kapasitesine sahip bir organ konumundadır. Organın yabancı maddelere karşı daralma göstermesi ölümle sonuçlanacak olan durumlara geçit vermeyerek kendisini korumaktadır. Vücut üzerinde önemli bir yere sahip olan gırtlak, buluğ çağında erkek çocuklarında hızla büyüme göstermekte ve uzunluğu iki kat artmaktadır. Yaşanılan bu durum içerisinde erkek çocuğunun sesi kalınlaşarak değişme gösterir. Erkek çocuklarına göre kız çocuklarında buluğ çağı zamanı yavaş bir şekilde büyüme göstermektedir. Gırtlağın çevresi yapılan araştırmalara göre erkeklerde 136 bayanlarda ise 112 milimetre civarında olmaktadır.  İnsan vücudu içerisinde bulunan gırtlak türleri dokuz ayrı kategoridedir.  Gırtlağı oluşturan bu bütünlüklerde meydana gelen olayda kıkırdaklardan ilk üç tanesi üç çift halinde bulunmakla beraber bir tanesi tek durumdadır.  Kıkırdakların kimi ses telleri üzerinde uzama ve kısaltma yaparken, diğer vazifeler ise yabancı maddelerin girişine engel olmaktadır. Gırtlağın görevleri arasında burundan gelen temiz havanın kontrolü ve nemin artırılması ayrı bir rol oynamaktadır. Gırtlak üzerinde oluşan ve bilinen en önemli hastalıklar, gırtlak difterisi, gırtlak veremi, gırtlak iltihabı, gırtlak felci de en önemliler arasında yer almaktadır.

gırtlak

 

Gırtlak Kanseri Belirtileri

Meydana gelen gırtlak kanserleri sıklıkla rastlanan bir vaka olmamakla birlikte, sigara kullanan kişiler üzerinde fazlasıyla görülmektedir. Gırtlak kanseri oluşumlarında büyük rol oynayan sigara, içerisinde bulunan bileşenler sayesinde, hücrelerin değişimlerine yol açarak kansere sebebiyet vermektedir. Uzun süreli sigara kullanımı fazlası ile gırtlak kanseri oluşumuna yol açarken kişinin sigarayı bırakması sonrası 10-15 yıl sonra gerçekleşen zaman diliminde %60-70 oranında yaşanılacak olan risk faktörlerini ortadan tam olarak kaldıramasa da büyük bir oranda düşüş sağlamaktadır. Nadir olarak yaşanılan gırtlak kanserlerinde genellikle 55 ile 64 yaş ortalamaları arasında %30 oranında görülmekte olan kanser türü olmaktadır. Gırtlak kanserleri genellikle oluşmak için ses tellerine yakın alanlarda meydana gelmektedir. Kanser belirtileri normal gibi görünüyor olsa da olumsuz, beklenmedik durumlarda doktora başvurulması gereken bir hastalık türüdür. Yaşanılan belirtiler arasında ortaya çıkan ses kısıklıklarına karşı derhal doktor gözetimine girmek gerekmektedir. Yaşanılan sıkıntılar kanser oluşumuna sebep olacağı gibi ortaya çıkan belirtiler şu şekilde cereyan etmektedir. Bilinmeyen bir sebepten dolayı aşırı kilo kaybı, halsizlikle birlikte yaşanan aşırı yorgunluk, nefes alıp verirken yaşanan zorluk, nefes kokusu, geçmek bilmeyen boğaz ağrıları, gırtlak bölümünde gerçekleşen aşırı şişlik, kulağa vurması sebebiyle yaşanılan kulak ağrıları, nefes alıp verilirken ortaya çıkan sebepsiz hırıltılar bitmek bilmeyen inatçı öksürük, yutkunma esnasında meydana gelen şiddetli acı ve ağrı gırtlak kanseri belirtileri arasında bulunmaktadır. Ses tellerine yakın olarak gerçekleşmeyen gırtlak kanserlerinde boğaz ağrısı ve gırtlak bölgesinde şişlik meydana gelmektedir. Gırtlak kanseri yaşanılan diğer kanser türlerinde de olduğu gibi eski hücrelerin ölmeyerek, birikme yapması ile meydana gelmektedir. Vücudun ihtiyaç duymağı ölmeyen ve birikmeye devam eden hücreler sayesinde tümörler meydana gelmektedir. Sonuç olarak oluşan bu tümörler iyi ve kötü olarak iki çerçeve altında bulunmaktadır, iyi huylu olan tümörler hayati tehlike bulundurmamasının yanı sıra kötü huylu tümör oluşumları kişilerin sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir.

İyi huylu tümörler tehlike barındırmasa da kötü huylu tümörler fazlasıyla tehdit unsuru oluşturur ve hayati olumsuz yönde tehdit etmesinin yanı sıra vücut üzerinde de yayılma gösterebilirler. Yaşanılan gırtlak kanseri vakalarında meydana gelen durumlarda üzerinde yapılan araştırmalar sonucu göstermekteki bu kanser türü ile karşı karşıya kalan kişilerde neden oluştuğu ve sebepleri net olarak bilinememektedir.  Yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan kötü neticeler ele alındığında gırtlak kanserini oluşturan kişilerin genellikle sigara kullanımın yanı sıra bu konuda düzenli bir şekilde alınan alkol de hiç de masum değil. Sigaranın olumsuz faktör oluşturmasının yanı sıra alkolde gırtlak kanseri oluşumunda önemli derecede rol oynamakta. Gırtlak kanserini oluşumunda da yer alan diğer faktörler ise kişilerin fazlasıyla hayvansal yağ tüketimi, düzensiz beslenme şekilleri, genetik faktörler ve meydana gelen reflünün etkisi ile yemek borusuna kadar çıkış sağlayan asit zamanla gırtlak üzerinde tahrişe neden olarak kanser oluşumuna yardımcı faktör olarak yer alıyor. Yaşanılan bu belirtilerden en az ikisi dahi meydana gelmiş olsa dahi derhal doktora gidilmeli ve hastalığın nedenleri öğrenilerek gerekli olan tedavi yöntemleri ele alınmalıdır.

gırtlak kanseri

 

Yaşanan gırtlak kanseri oluşumları, doktor tarafından ‘nasendoscope’ isimli esnek tüp kullanılarak gırtlak içerisine salınması ile teşhis işlemleri başlamaktadır. Nasendoscope, tıp dünyasında gırtlak kanseri teşhisinde kullanılan ucunda ışık ve kamera yer alan cihaz gırtlak içerisinde meydana gelen bölgeyi incelemekte yardımcı olmaktadır.  Yapılacak olan işlemde kullanılacak olan nasendoscope tüpünün kişinin burnundan verilmesi fazlasıyla rahatsız verici olmaktadır. Fakat yapılacak bu işlem birkaç dakika sürmektedir. Gırtlak kanseri teşhisinde kullanılan cihazların yanı sıra bölge üzerinde herhangi bir uyuşturucu madde kullanıldığı takdirde, hastanın uyuşturucunun etkisi geçene kadar beklemesi ve hiçbir şekilde katı, sıvı tüketilmemesi gerekmektedir.

Gırtlak kanserleri teşhis aşamasında kullanılan ikinci muayene yöntemi ise laringoskopidir. Laringoslopi, nasendoscope göre tam tersi ağızdan uygulanan kameralı ile yapılan uygulamadır. Gırtlak kanseri teşhisinde meydana gelen laringoslopi hastalar üzerinde iki çeşit halinde uygulanmaktadır. Yapılan uygulamalarda aynalı endirek laringoslopi ve esnek tüp ucuna bağlı olarak gerçekleştirilen direkt laringoskopidir. Gırtlak kanserlerinin oluşumu esnasında normal dışı yaşanılan bir gelişme olması halinde uzman doktor, doku örneği alarak laboratuvar ortamında inceleme isteyebilir. Yapılan laboratuvar ortamı incelemeleri gırtlak kanserlerinde teşhis esnasında en etkili ve yaygın olarak kullanılan bir yöntem olarak yer tutmaktadır.  Diğer kanser hastalıklarında da olduğu gibi gırtlak kanserlerinde de başlangıç aşaması tespit edildiği esnada radyasyon terapi kullanılabilmektedir.  Gırtlak kanseri tedavisinde yer alacak olan yöntem kişinin sağlık durumu ve kanserin ne durumda olduğu belirlenerek doktor kontörlünde karar verilmektedir. Gırtlak kanserlerinde genellikle kullanılan yöntem neşter veya lazer ile açılabilen ameliyattır. Yapılan operasyonlar sayesinde cerrah sadece bulunan kanserin bir kısmını alabilmektedir. Operasyon sırasında sıkıntılı bir durum varsa eğer lenf bezlerininde alınması mümkündür. Yapılan cerrahi müdahaleler sonrası kişilerin alkol veya sigara tüketimine devam etmeleri tedaviyi başarısız kılmasının yanı sıra kanserin tekrarlama oranını yükseltmektedir.  Gırtlak kanserinde tedavinin başarılı olması için kanserin ne durumda olduğu, tümörün yeri ve büyüklüğü, kanser hastalığına yakalanan kişinin yaşı, cinsiyeti ve genel sağlık durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Hasta üzerinde yapılacak olan tedavi yöntemlerinde ise, tümörün konumu ve büyüklüğü, hasta olan kişinin yeme, içme ve nefes s alma, konuşma yeteneğinin ne derece de olacağı, kanserin tekrar edip etmeyeceği önemle ele alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |