Gırtlak Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Gırtlak Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Gırtlak Kanseri

Gırtlak kanseri ses tellerinin üst kısmında veya da o bölgelere yakın dokularda ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple kişilerde ses kısıklığı, seste çatallaşma, boğuk seslilik gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler dışında gırtlak kanserine yakalanan hastalarda şu belirtilerde gözükebilmektedir:

İyileşme bilmeyen boğaz iltihabı
Kişinin yaşadığı kalıcı öksürükler
Yutkunmada güçlük yaşanması ve yutkunma esnasında ağrı oluşumu
Yaşanan kulak ağrısı
Nefes almada güçlük yaşama
Sebebi bilinmeyen kilo kayıpları
Kanserin yakınlarındaki lenf bezlerine yayılması sonucu boyunda oluşabilen yumru veya da şişlikler

Bu belirtiler gırtlak kanserinin belirtisi olmasının yanı sıra başka hastalık ve rahatsızlıkların da belirtisi olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Gırtlak kanseri bir çok kanser türünde olduğu gibi tümörün başladığı yere göre 3 türe ayrılmaktadır ve bu 3 tür de kendi arasında 4 evreye ayrılmaktadır.

Gırtlak kanserinin ilk türü supraglottis’ tir. Bu ad gırtlağın ses telleri üzerindeki bölümüne verilmektedir. Supraglottis’ in ilk evresinde oluşan tümör sadece gırtlağın bir kısmında yayılma göstermiştir ve boyut olarak da küçüktür. Birinci evre supraglottis türü gırtlak kanserinde ilk 5 yıl hayatta kalma oranı % 59 olarak bilinmektedir. İkinci evrede tümör gırtlağın diğer kısımlarına da yayılmıştır ve ikinci evre supraglottis türü gırtlak kanserinde ilk 5 yıl hayatta kalma oranı % 59 olarak bilinmektedir. Üçüncü evrede tümör gırtlağın tamamına yayılmakla birlikte lenf bezlerine de sıçramıştır. Üçüncü evre supraglottis türü gırtlak kanserinde ilk 5 yıl hayatta kalma oranı % 53 olarak bilinmektedir. Dördüncü evrede ise tümör diğer organlara da yayılmıştır. Dördüncü evre supraglottis türü gırtlak kanserinde ilk 5 yıl hayatta kalma oranı % 34 olarak bilinmektedir.

Glottis türü gırtlak kanserinde glottis orta kısımdaki ses tellerinin de bulunduğu bölüme verilen addır. Bu türün ilk evresinde tümör yine gırtlağın sadece bir kısmına yayılmıştır ve ses telleri henüz bu tümörden etkilenmemiştir. Birinci evre glottis türü gırtlak kanserinde ilk 5 yıl hayatta kalma oranı % 90 olarak bilinmektedir. İkinci evrede tümör gırtlağın diğer kısımlarına yayılmış ve ses tellerini etkilemiştir. İkinci evre glottis türü gırtlak kanserinde ilk 5 yıl hayatta kalma oranı % 74 olarak bilinmektedir. Üçüncü ve dördüncü evrede tümör gırtlağın tamamına yayılmıştır. Üçüncü evre glottis türü gırtlak kanserinde ilk 5 yıl hayatta kalma oranı % 56 olarak, dördüncü evre glottis türü gırtlak kanserinde ise ilk 5 yıl hayatta kalma oranı % 44 olarak bilinmektedir.

Gırtlak kanserinin üçüncü türü ise hipofarinks’ tir. Bu tür alt yutak ve yemek borusunun başlangıç kısmını kapsamaktadır. Bu türün ilk evresinde tümör türün bir kısmında 2 cm’ den küçük boyuta sahiptir ve birinci evre hipofarinks türü gırtlak kanserinde ilk 5 yıl hayatta kalma oranı % 53 olarak bilinmektedir. İkinci evrede ise tümör yayılmış ve boyut olarak 2 ila 4 cm arasındadır. İkinci evre hipofarinks türü gırtlak kanserinde ilk 5 yıl hayatta kalma oranı % 39 olarak bilinmektedir. Üçüncü evrede ise tümör gırtlağın tamamına yayılmış ve 4 cm’ den daha büyük boyutlara uzamıştır. Üçüncü evre hipofarinks türü gırtlak kanserinde ilk 5 yıl hayatta kalma oranı da % 36 olarak bilinmektedir. Dördüncü evre hipofarinks türü gırtlak kanserinde ise tümör diğer doku ve organlara sıçrayarak iyice yayılma göstermiştir. Dördüncü evre hipofarinks türü gırtlak kanserinde ilk 5 yıl hayatta kalma oranı ise % 24 olarak bilinmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Göz Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |