Göğüs kanseri ve Genetik test

Göğüs kanseri ve Genetik test

Göğüs kanseri ve Genetik test

Gelecekte vücudumuzda kanser gelişecek mi? Kesin olarak söylemek çok mümkün değil. Özellikle ailesinde kanser olan bireylerde, genetik testler kanser gelişme riski olup olmadığını gösterebilir.

Göğüs kanserine BRCA1 ve BRCA2 genlerindeki anomaliler neden olmaktadır. Genetik test ile meme kanserine yol açan anormal yapıda DNA olup olmadığı gösterilmektedir. Tüm meme kanserlerinin yüzde 5- 10 kadarı genetik özellik taşımaktadır. Teyze, anne, anneanne ve kızkardeşte meme kanseri olanlar genetik testten fayda göreceklerdir.
Akrabalardaki meme kanserinin hangi yaşta görüldüğü de önemlidir. Ailesinde meme kanseri görülenler mutlaka genetik danışmanlık almalıdır. Genetik danışmanlık, kişinin ayrıntılı aile hikayesi, sağlık durumu, kanser geliştirme ihtimali, genetik testin o kişiye ne kadar faydalı olacağının ortaya konması ve diğer ihtimallerin değerlendirilmesi olanağını sunar. Genetik danışmanlık, kişinin şartlarına uygun olarak kanserle başa çıkmada bir strateji geliştirilir. Danışmanlık sonunda meme kanseri riski görülüyorsa genetik test yaptırmak faydalı olacaktır.
Bazı faktörler BRCA genindeki kanser yapıcı etki ile yakından ilgilidir.
Bunlar şöyle sıralanabilir:

*Genç yaşta geçirilmiş meme kanseri veya yumurtalık kanseri hikayesi (özellikle her iki memeyi de etkilemişse) varsa

*İki veya daha fazla yakın akrabada meme kanseri yaşanmışsa

*Anne- baba tarafındaki bir yakın akrabada, 50 yaş öncesinde meme kanserine rastlanmışsa

*Ailede bir kuşaktan fazla meme kanseri varsa

*Erkek akrabada meme kanseri ortaya çıkmışsa

*Bir akrabada hem meme hem yumurtalık kanseri oluştuysa

*Ailede yumurtalık kanseri varsa

*Bir akrabada BRCA1 veya BRCA2 geni varsa

*Eskanazi (Doğu Avrupa), Yahudi ırkından olmak

(Eskanazi kadınlarının yüzde 2.3’ü ailede olsun olmasın meme veya yumurtalık kanserine yakalanmakta, toplumun 5 katı kadar BRCA geni mutasyonu, yani anomalisi taşımaktadır).

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

11 yorum

 1. ben 19 yasındayım ve memem de bir beze war acaba bu kanser midir ? eğer kanserse yasımın gençli avantaj mı tedavide yardımcı olur mu ? ayrıca tedavi sonucu kanserde yenileme olur mu ?

 2. benim göğsümde fibro,odenom diye bir kitla vardı 6 yıl önce aldırdım şimdi aynı göysümde agrı var kanser ola bilirmi acaba

 3. KUMSAL BEN KAZIM

  TALAŞLANMAYA GEREK YOK.
  ÖNCE HASTANIZIN TAHLİLLERİNİ DOKTOR BAKSIN GÖRSÜN HÜCRE TİPİ NEDİR GELİŞMELER NEDİR. DAHA SONRA HABER VER BELKİ YARDIMCI OLURUM. UNUTMEYIN HER DERDİN DİR DERMANI VARDIR.
  GEÇMİŞ OLSUN
  ADRES ACAN41 YAHOO

 4. merhabalar arkadslar bir hafta once annemin sag memesinde yani memesinin ucunda sert bir kitle bulduk elimize gelen bir kitleydi doktora giitik ve doktor meme rotgeni ve memografi istedi bunlari henuz cektirmedik ama bu kanser olablirim mi lutfen yardimci olun simdiden tsk edermm sizlere

 5. annemde göğüs kanseri ameliyat oldu ama şuan ışın tedavisi görürken bi parçası alınan diğer göğsünede sıçradığı anlaşıldı ne yapılması gerekir ve beslenme şekli hakkında bi e-mail atarsanız çok sevinirim.

 6. Merhaba, annem 62 yaşında ve 4a dedikleri evrede şu anda 7cm büyüklüğünde bir kitle ve daha küçük 4 kitle daha göğsünün birinde var. Diğer göğsünde de küçük bir kaç kitle var. İhmalden dolayı yeni fark etti. Bundan sonra neler yapılması gerekiyor ?. Tedavisi ne derece iyileşmesine yardımcı olabilir ?. Verebileceğiniz herhangi bir bilgi beni mutlu eder. (Ameliyatın başarı şansı ve tahminleriniz dahil) Saygılarımla.

 7. ben 2008 yılında 30 yaşındaki kız kardeşimi meme kanserinden kaybettim.annemimde yumurtalık ve rahimde tümör vardı onunki iyi huyluydu.fakülte hastanelerinde kanser risk testi diye bir test varmış.bilgisi olan varmı.

 8. bnm annemde lenf nödülleri çıktı yani göğsünde.bu çok riskli bişey mi? bana kmse bişey sölemiyor ama çok merak ediyorum 🙁

 9. Yah beNde memeM kIzardI kaSiNIo buyuk bI yara CIkti sU cIkior (akIntI) ama yasIm henuz 16 2 aYdan fazLadIRda gogusumde bU iZler vaR .. acaba meme kAnseRi oLa biLirmI :S

 10. slm sorum şöyle..annem meme kanserinden öldü.bende acaba meme kanseri olma riski nedir. 40 yaşmdayım

 11. Yaa çok korrkunç ve kötü bişe Allah kimsenin başına vermesin.dikkatli olalım eger bir belirti varsa doktora baş vuralım…ALLAH KORUSUN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |