Göğüs (Meme) Kanseri Belirtileri ve Yaşam Süresi

Göğüs (Meme) Kanseri Belirtileri ve Yaşam Süresi

Göğüs (Meme) Kanseri

Meme kanseri tüm dünyada kadınlarda en fazla görülen kanser türüdür. Her kadının hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanma riski vardır. Hiç kimsenin aklına bile getirmek istemediği bu sağlık sorunu aslında belirtilerini önceden göstermektedir.

Meme kanseri, memede süt yapan hücrelerin kontrol dışı çoğalmasıyla ortaya çıkan kanser türüdür. Kadınların kadınlık hormonuna yani östrojene fazla maruz kalmaları sonucu kansere yakalanma oranları artmaktadır. Östrojene fazla maruz kalma; 12 yaşından önce adet görme veya 55 yaşından sonra menopoza girmek gibi durumlarda karşılaşılabilir. Meme kanseri yaş ilerledikçe daha fazla görülen bir sağlık problemidir. Ancak küçük yaşlarda da görülebilir. Aile de görülen bir hastalıksa eğer risk daha fazla taşınmakta ve 40 yaşından sonra düzenli kontroller yapılmalıdır. Meme kanseri belirtilerini bilmek ve bunu erken teşhis etmek tedavi açısından çok önemlidir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri belirtilerinde en çok görülen memede ele gelen bir kitlenin olmasıdır. Bu kitle meme dışında da koltuk altında olabilir. Kitlenin fark edilmesi için en etkili yöntemlerden biri, yatağa uzanıp bir kolunuzu başınızın arkasına atıp göğüs kenarlarını ve koltuk altını elle kontrol etmektir. Diğer bir yöntem ise duş alırken kolları yukarı kaldırıp aynı şekilde vücudun kontrol edilmesidir. Eğer kitle 1 cm boyutundaysa elinizle hissetmeniz mümkündür.

Bunun dışında memede kızarıklık, akıntı, meme başının içe doğru girmesi, meme başının soyulması, kabuklanması, memede şişlik, kontrolsüz büyüme, bir memenin diğerinden farklı görünmesi yani şekil bozukluğu, memeden şeffaf veya kanlı bir sıvı gelmesi gibi belirtileri olmaktadır. Meme kanseri çok nadir de olsa erkeklerde de görülebilmektedir. Belirtileri de kadınlarda görülen belirtilerle aynıdır.

Meme Kanserine Yakalananların Yaşam Süreleri

Meme kanserine yakalanan kişiler eğer bir uzman tarafından tedavi ediliyorsa tanı konulduktan sonra yaşama oranları bu hastalığın kaçıncı evresinde olduklarıyla ilgilidir. Net bir şekilde gün ay yıl verilmemekle birlikte tahmini rakamlar söylenmektedir.

Kanserin 0-1 evresinde: En az 5 yıla kadar yaşama beklentisi görülür.

  1. evresinde: En az 5 yıl yaşama oranı %93 tür.
  2. evresinde: En az 5 yıl yaşama oranı %72 dir.
  3. evresinde: En az 5 yıl yaşama oranı %22 civarındadır.

Tedavi görmeyen hastalarda ise bu oran ne yazık ki düşmekte ve kanser hücreleri vücudun başka bölümlerine yayılmaktadır. Bu nedenle tedavi görmeyen hastaların ortalama yaşam süresi 2,5 yıldır.

 

Bir önceki yazımız olan Acı Biber Meme Kanserini Engelliyor başlıklı makalemizde acı biber meme kanseri, Göğüs kanseri ve meme kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |