Göz ağrısı neden olur

Göz ağrısı neden olur

Gözümüze kaçan her nesne gözümüzün ağrımasına sebep olabilir. Özellikle de makyaj yaparken kullandığımız, farlar, eyelinerlar, göz kalemleri kullanılan makyaj fırçaları belki de yeteri kadar temiz değildir veya başlarıyla paylaşılan makyaj malzemeleri sebebiyle de gözlerimizde enfeksiyon kapabilmektedir. Enfeksiyon kendini gözde kaşıntı kızarıklık ve ağrıyla beraber gösterebilir.

Yine gözümüze kaçan cisimler, gözümüzün en dış, saydam yüzeyi olan kornea tabasını çizebilir. Bu da gözümüzde yanma ve ağrı hissi ile kendini gösterir. Kornea çizilmesi özellikle de temiz kullanılmayan veya kullanım zamanına ve saatlerine dikkat edilmeyen kontak lenslerden de meydana gelebilir. Bu devamlı gözümüzün içinde bireyler varmış hissi uyandırır. Kontak lenslerimizi gece yatarken muhakkak çıkarmalı ondan sonrada muhakkak hem lenslerimizin hem de gözümüzün bakımını yapmalıyız. Eğer ihmal edersek bir süre sonra kendini kaşıntılarla,  ağrılarla beraber gösterecek enfeksiyonlarla uğraşmak zorunda kalabiliriz.

Evimizi, yaşadığımız mekanları temizlemek amacıyla kullandığımız içinde kimyasal maddeler olan, çamaşır suyu gibi temizlik ürünleri uzun süreli temaslarda gözlerde tahrişe  ve ağrıya sebep olacaktır. Solaryum makinası, ayrıca  işleri icabı daha çok erkeklerin maruz kaldığı kaynak makinası göz ağrılarına sebebiyet verebilir. Ayrıca göz ağrılarına sebebiyet veren ve tedavi edilmesi gereken hastalıklar da vardır. Kendini görüş kaybı  ve göz ağrısı şeklinde gösteren Glokom hastalığı. Gözün beyne bağlanan sinirlerinde meydana gelen iltihap sonucu oluşan ve görüş kaybına da sebep olan Optik Nörit, sinüslerde oluşan enfeksiyonun gözün arka kısmına baskı yapması sonucu kendini göz  ağrısı  ile gösteren Sinüzit, Baş ağrılarının en şiddetlisi olan  ve göze de vuran Migren, ağrılara sebep olabilir. Göz ağrılarının bir diğer sebebi de göz kapaklarının yanlarındaki yağ bezelerinde enfeksiyon oluşması yada göz kapağında yumru şekilde oluşan ve arpacık dediğimiz nodüllerin oluşmasıdır. Sağlık Uygulama Tebliği adlı yazıya geçiş yapmak için tıklayınız.

 

 

Bir önceki yazımız olan İnce Bağırsak Kanseri Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |