Göz Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Göz Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Göz Kanseri

Göz kanseri diğer kanserlerden bir farkı varsa oda gözün başka yerlerinden tümör çıkabiliyor olmasındandır. Bu tümörler gözümüzün üç bölümünden birisinde çıkabilir;

1. Göz Küresi

Gözümüzün ana kısmı olan bu bölüm çoğunlukla vitröz hümor adlı değişik bir jölemsi bir madde ile dolu göz küresidir. Göz küresinin 3 ana katmanı vardır: sklera, uvea ve retina.

Sklera: Gözün sert beyaz lifli, dış duvar tabakasıdır. Gözün önünde ışığın içeri girmesine izin vermek üzere açık kornea ile devam eder.

Uvea: Gözbebeğinin orta kısmıdır. Melanomların gözde çoğunlukla geliştiği yer burasıdır. Uvea’nın da üç ana bölümü vardır:

İris: Gözün renkli kısmıdır. Göz bebeği(Çoğunlukla kahverengi ve siyah), ışığın göz küresine girmesini sağlayan küçük açıklığı çevreler.

Koroid: Gözün önünü ve retinayı kanla besleyen, gözkapağını astarlayan ince, pigmentli bir katmandır.

Siliver Cisim: Uveanın bir bölümüdür, iris ve koroit arasındadır. Gözde cisimlerin üzerine odaklanabilmek amacıyla lensin şeklini değiştiren göz içindeki kasları içerir.

Retina: Retina, gözün arka tarafındaki hücrelerin iç tabakasıdır. Işığa hassas olan özel sinir hücrelerinden oluşur. Bu ışık algılayan hücreler beyine optik sinir ile bağlıdır. Işık göze girdiğinde mercekten geçer ve retinaya odaklanır. Retinada görünen ışık deseni optik sinir yoluyla beyindeki görsel korteks adı verilen görülebilen bir bölge gönderilir.

Göz küresini etkileyen kanserlere intraoküler (göz içi) kanserler denir.

Göz çukuru:

Buna orbit de denir. Gözbebeği çevreleyen dokulardan oluşmaktadır. Bunlara farklı yönlerde hareket ettiren kaslar ve gözbebeklerini göze bağlı sinirler dâhil olur. Bu dokuların kanserleri orbita kanserleri diye adlandırılır

Adneksiyal yapılar:

Adneksiyal yapılar gözyaşı bezlerini ve göz kapakları içerir. Bu dokularda gelişen kanserlere adneksiyal kanserler denir.

Göz İçi (İntraoküler) Kanserleri

Göz içinde iki tür kanser bulunabilir.

 1. Primer göz içi kanseri, gözün içinde başlar. Yetişkinlerde, melanom en sık gözlenen primer intraoküler kanserdir ikinci sırada onu primer intraoküler lenfoma izlemektedir. Çocuklarda, medulloepitelyom en yaygın olanıdır (ancak son derece nadirdir) retinoblastom (retinadaki hücrelerden başlayan kanser) en sık görülen intraoküler kanserdir.
 2. Sekonder göz içi kanseri, gerçekte “göz kanseri” olarak adlandırılmazlar, . Göze yayılan en yaygın kanserler göğüs ve akciğer kanserleridir. Çoğu zaman bu kanserler uvea adı verilen göz küresine yayılırlar ancak aslında primer intraoküler kanserlerden daha yaygındırlar.

İntraoküler melanom (göz melanomu)

Göz içi melanomu erişkinlerde göz küresi içinde gelişen en yaygın kanser türüdür, ancak hala oldukça nadirdir. Cildin melanomları, intraoküler melanomlardan çok daha yaygındır.

Melanomalar,  pigment oluşturma hücrelerinde melanosit şeklinde gelişirler. Gözde gelişen melanom çoğunlukla gözün uveaadı verilen bölgesinde bulunur ve bu sebepledir ki bu kanserlere uvea melanomları da denilmektedir.

Koroid veya siliyer cisimde 10 intraoküler melanomdan genelde 9’ u gelişir. Koroid hücreleri deride melanosit gibi pigmentler oluşturmakrtadır. Diğer intraoküler melanomların çoğu ise  iris içinde başlamaktadır (bu üveanın bir parçası sayılır). Bunlar, doktorun teşhis etmesi en kolay olanıdır. Çünkü yıllar içinde var olan irisin karanlık bir noktasında başlayıp daha sonra büyümeye başlarlar. Bu melanomlar genellikle oldukça yavaş büyür ve nadiren vücudun diğer bölgelerine yayılırlar. Bu nedenlerle, iris melanomuolan insanlar genellikle iyi bir prognoza sahiptir.

İntraoküler melanomlar genellikle 2 farklı hücre türünden oluşur.

Spindle hücre: Bunlar uzun, ince hücrelerdir.

Epitelyoid hücreler: Bu hücreler neredeyse yuvarlak olup bazı düz kenarlara sahiptir.

Çoğu tümör iki hücre tipine sahiptir. Tümör çoğu kez epiteloid hücrelere zıt olarak, spindle hücre ise görünümü daha iyidir. Epitelyoid tümör  vücudun karaciğer gibi uzak bölgelerine yayılması daha büyük olasıdır. Göz içi melanomuna sahip iseniz, muayene esnasında hangi hücrenin tipinin bulunduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Lenfoma bir kanser türüdür ve bağışıklık sistemi hücrelerinde başlar. Lenfomalardan çoğu ise lenf nodlarında başlamaktadır. Lenfomalar aynı zamanda mide, akciğerler gibi iç organlarda ve nadiren de gözlerin içinde başlayabilir.

2 ana lenfoma türü vardır: Hodgkin lenfoma ve non-Hodgkin lenfoma. Primer intraoküler lenfoma, non-Hodgkin lenfoma türüdür. Primer intraoküler lenfoma olan çoğu insan yaşlıdır veya AIDS gibi bağışıklık sistemi problemlerine sahiptir. Primer intraoküler lenfoma çoğunlukla primer merkezi sinir sistemi (CNS) lenfoma olarak bilinen beyindeki lenfoma ile birlikte görülür.

Orbital ve adneksiyal kanserler: Göz çukuru ve adneksa kanserleri kas, sinir ve göz küresi çevresindeki cilt gibi dokulardan oluşur ve vücudun diğer bölgelerindeki benzerleri gibidir. Bunlar, kas, sinir, deri vb.

Göz Kanseri Belirtileri ve Bulguları

 • Çoğu zaman, göz kanserinin erken evrelerinde belirtileri yoktur. Bulgular olduğunda, kişiden kişiye değişir.
 • Göz kanseri belirtileri şunları içerir:
 • Bir gözde şişkinlik
 • Tam veya kısmen görme kaybı
 • Göz içerisinde veya çevresinde ağrı (göz kanserinde nadirdir)
 • Konjoktiva ya da korneada soluk bir gözünüm
 • Bulanık görüş
 • Gözün görünümünde değişiklik

Göz kanseri ayrıca aşağıdakilere neden olabilir:

 • Gözlerin önünde ışık ya da titrek çizgiler, noktalar vb. şeylerin görünmesi
 • Yanıp sönen görme (periferik görme kaybı), düz olanı açıkça görebilirsiniz, ancak yan tarafta ne olduğunu göremezsiniz.
 • Gözün renkli bölümünde (iris) daha büyükleşen karanlık bir nokta
 • Göz tahrişi veya konjunktivit
 • Kanser olmadıkça ağrı oldukça nadirdir;
 • Gözün dışına kadar yayılmışsa
 • Gözün içinde basınç (göz içi basıncı) çok yüksek olmasına neden olur.

Göz kanserinin nadir olduğunu unutmayın. Göz kanseri olmayan göz rahatsızlıkları, bu durumların çoğuna neden olabilir. Bunlardan herhangi birini doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Kan Kanseri (Lösemi) Belirtileri Ve Yaşam Süresi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |