Göz tansiyonu belirtileri nedir?

Göz tansiyonu belirtileri nedir?

Göz tansiyonu (glokom), gözümüzdeki sinir dokusuna zarar veren ve bazı durumlarda körlüğe bile sebep olabilen, bir hastalıktır. Göz sıvı basıncındaki yükseklik ile birlikte ortaya çıkan bu rahatsızlık, erken teşhis edildiği takdirde, körlüğe sebep olmadan tedavi edilebilmektedir. Açık açılı göz tansiyonu bu hastalığın sık rastlanan çeşididir. Diğer göz tansiyonu türleri daha az olarak görülmektedir.

Açık Açılı Göz Tansiyonu

Genellikle iki gözde birden görülen ve sinsice ilerleyen göz tansiyonu türüdür. Ön bakış açısında bir problem bulunmaz ancak göz içindeki sıvı basıncı yüksekliği, görmede sıkıntılara sebep olabilmektadir. Ağrısız ve yavaş bir şekilde ilerleyen bu hastalık, düzenli kontroller yaptırılmaz ve fark edilmez ise görme kayıplarının aşladığı ve çok ilerlemiş hali ile anlaşılabilmektedir. Genetik olarak ailede görülen bir hastalık ise, kişide ortaya çıkma riski yaklaşık 5 kat daha fazladır. Bu sebeple eğer ailede bu hastalığı yaşayan bir birey varsa, kontrolleri aksatmamanız önemlidir.

Göz Tansiyonu Belirtileri

Düşük Veya Normal Göz Tansiyonu

Göz içi basıncı normaldir ancak optik sinir hasarları vardır ve görme kayıpları yaşanmaktadır. Düşük basınç olmasına karşın hastalık ilerleyebilir. Göz içi basıncını normalin altına çekilmesi ile ilerlemesi durdurulabilir. Ancak hastalık ilerlemeye devam ediyorsa, açık açılı göz tansiyonda uygulanan tedavi şekilleri uygulanmalıdır.

Kapalı Açılı Göz Tansiyonu

Kapalı açılı göz tansiyonlarında, gözün ön tarafında bulunan sıvı açıya ulaşamaz. İrisin bir kısmı tarafından kapatılmış durumda olan açı sebebi ile bulanık görme, gözde ağrı ve sulanma görülmektedir. Aniden göz içi basıncının yükselmesi mümkündür ve acil olarak müdahale yapılmalıdır. Tedavi edilmediği takdirde, kısa bir süre içinde körlüğe sebep olabilir.

Göz Tansiyonu tedavisi

Konjenital Göz Tansiyonu

Yeni doğanlarda görülen bu durum, genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Çünkü ilaç tedavisi, bebekler üzerinde diğer sağlık risklerini taşımaktadır. Etkili ve güvenli olan cerrahi müdahale, vakit geçirilmeden yapılmalıdır.

Göz Tansiyonu Risk Faktörleri

Yüksek veya kan basıncı yaşayan kişilerde, 60 yaşın üzerindeki kişilerde ve şeker hastalarında görülme riski daha fazladır. Ayrıca göz yaralanmaları yaşayanlarda ve genetik yatkınlık olan kişilerde de normale göre görülme riski daha yüksektir.

Uzun süre kortizon tedavisi görmüş olan kişilerinde düzenli kontroller yaptırması önerilmektedir.

Göz Tansiyonu Belirtileri

Hastalık ilerleyene kadar, normalde hiçbir belirti vermemektedir. Ancak hastalık ilerledikçe, görme bozuklukları ve yan taraftaki bölgeleri görememe problemleri yaşabilir. Buda hastalığın ileri safhasının belirtisidir. Belirti verdikten sonra kısa bir süre içerisinde tedaviye başlanması şarttır. Aksi takdirde kalıcı körlük yaşama riski yüksektir. Göz tansiyonu bir gözü ya da iki gözü birden etkileyebilir.

Göz Tansiyonunda Tedavi Şekli

Yapılacak olan tedavi, oluşmuş görme bozukluklarını düzeltemez, ancak ilerlemesini durdurabilmektedir. Ağızdan tablet alımı ya da göz damlaları ile tedavi çok ilerlememiş göz tansiyonları için uygundur. İlaç kullanım dozu doktor tarafından belirlenir ve ilaçlar yalnız kullanıldıkları süre için etkilidir, tedavi edici özelliği bulunmaz. Bu sebeple düzenli kullanım ve asla bırakmamak gereklidir.

Cerrahi müdahale gerektiren durumlarda, göz içi sıvısı gözden uzaklaştırılır ve bu operasyon sonrası da ilaç kullanımı gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Parkinson belirtileri nedir? başlıklı makalemizde parkinson belirtileri, parkinson hastalığı nedir ve parkinson nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |