Grip: Virüsü, belirtileri, tedavisi ve aşısı

Grip: Virüsü, belirtileri, tedavisi ve aşısı

Grip ve Türleri

Grip hastalığı virüs nedeniyle yayılan ve genelde boğaz, burun ve biraz da olsa akciğeri etkileyen bir enfeksiyon türüdür. Grip bulaşıcı bir hastalık olup insan insana rahatça geçebilir. Hemen hemen her yıl salgın bir rahatsızlığa neden olur. Gribe yakalandığınız andan itibaren bir hafta bu hastalıkla mücadele vermeniz gerekir. Grip hastalığının genel anlamda belirtileri ise halsizlik, ateş, öksürük, boğazda ağrı gibi nedenlere yol açar. Genel anlamda insanların iki haftalık bir istirahat süresi olmalıdır. İki hafta içerisinde gripten tamamen kurtulursunuz. Fakat gribe yakalanan bir insan da daha önceden yakalanmış olduğu kanser hastalığı, akciğer rahatsızlığı, böbrek ya da kalp gibi rahatsızlığı varsa bu durum onlar için tehlikeli ve ciddi geçebilir. Dünya nüfusunda yıllık olarak %5 ve %15 ini bu hatalık yani grip etkisi altına almaktadır. Bu durum yaşlılara ve kronik bir rahatsızlığı buluna insanlarda hayati tehlikelere kadar yol açmaktadır. İnsanların grip hastalığı konusunda bilgilenmesi ve yapılması gerekenleri bilmesi gerekmektedir. Örnek verecek olursak gripten korunmak için grip aşıları vuruna bilir ve böylelikle kendimizi virüsler den koruyabiliriz. Grip hastalığı kolay ve basit bir rahatsızlık gibi adlandırılsa da 1918 ve 1919 yılların da dünya çapında 20 ve 50 milyon arasında hayatına bedel olmuş ve insanlar hayatlarını kaybetmiştir.

Grip Hastalığının Belirtileri

Grip hastalığının belirtileri virüsün vücuda girmesiyle birlikte 1 veya 2 gün içerisin de etkileri ortaya çıkar. Belirti ilk olarak baş ağrısı yapar. Daha sonra ise ürperme yani ani üşüme ve ateşle devam eder.

Uzmanlara göre grip vücuda ilk girdiğin de herhangi bir belirti vermediği için sağlıklı duran bir insanın %30 sizlere grip hastalığını bulaştırabilir.

 

 • Ateş: Grip hastalığının ilk belirtilerinden biri ise ateştir. Ateşiniz gribe yakalandıktan sonra aniden yükselerek 38 ve 40 dereceyi bulabilir. Grip hastalığı nedeniyle yükselen bu ateş genelde hastalık devam ettiği sürece yüksekliği korur fakat bazı insanlarda ara ara azalır ve tekrar yükselebilir. Grip hastalığın da ateş çocuklar da ve gençler de daha yüksek olabilme riski vardır.
 • Kas Ağrıları: Grip hastalığın da kol, bacak ve sırt ağrıları meydana gelir. Bu tür ağrılar şiddetini arttırır ve hareket etmekte dahi zorlana bilinir. Bu kas ağrıları virüsün türüne göre de değişkenlik gösterebilir. Yani daha şiddetli ve daha az gibi. Bu tarz ağrıları ise göz hareketlerinizle bile hissedebilirsiniz.
 • Halsizlik: Grip rahatsızlığının en büyük belirtilerinden biri de halsizliktir. Çünkü bu hastalıkta genel anlamda halsiz ve yorgun olunur. Bu yüzden bu hastalığın devamı boyunca dinlenerek daha çabuk atlatılabilir. Bu halsizliğe bağlı olarak da iştahınızda da azalma olabilir.
 • Öksürük: Grip hastalığın da burun da akma ve boğazda ağrı, kuruma olur. Fakat bu tür belirtiler her kişide olmayabilir. Belirtiler hastalığın ilk günlerin de ortaya çıkmayabilir. Yüksek ateş ve hafif bir öksürükle beraber 1 ya da 2 gün sonra ortaya çıkabilir. Bu belirtiler aslın da gribin vücudu yavaş yavaş terk ettiğini gösterebilir. Grip rahatsızlığı yetişkin kişiler de kusman, ishal ve midede belirtiler vermez. Fakat çocuklar da bazen grip hastalığına bağlı olarak kusma ve ishale sebep olabilir.

 

Grip Virüsünün Türleri

Grip hastalığının virüslerinin türleri mevcuttur. Virüs türleri 3 farklı gruba ayrılır. A, B ve C virüsleri vardır. A virüsü genellikle dünya çapında hastalığa neden olan virüs türüdür. Bunun yanı sıra B virüsü de A virüsüne yardımcı olarak oda aynı görevi yapar. C virüsünün A ve B virüsüne göre daha hafiftir. Bu üç tür virüsten başka virüsler hastalığa yol açarsa daha fazla insana bulaşabilir. Bunun için de aşı ya da bunun için geliştirilmiş ilaçlar kullanılması tavsiye edilir.

 • A Tipi Grip Virüsü: Grip hastalığına sebep olan A virüsü insanlar da daha yaygın olarak görülür. A virüsünün en önemli özelliklerinden biri ise her yıl kendini yenilemesi ve değişmesidir. Kuş gribi ise bu A gribinin kendini yenileyerek her yıl kuşlara bulaşmasıdır.
 • B Tipi Grip Virüsü: Grip hastalığına sebep olan B gribinin insanla da bulunmasıdır. Sadece insanlar da bulunur ve hafif belirtileri vardır. Vücudu da hemen terk eder.
 • C Tipi Grip Virüsü: Grip hastalığına sebep olan C virüsünün B virüsü gibi bu türü de sadece inşalar da bulunur. Bu tür de genellikler çok belirti vermez ve vücudu hemen terk eder. Bu tür genel de çok yayılmaz.

Gribe Yakalındık dan dan Sonra Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Grip hastalında belirtileri vermeye başladığı anda bir hekime başvurulmalı. Daha önce de belirttiğim gibi eğer kanser, akciğer, diyabet, böbrek ve kalp rahatsızlığınız varsa belirtiyi verir vermez hemen bir hekime gitmelisiniz. Aşırı yüksek ateş, kas ağrılar ve halsizliğiniz varsa doktora hemen gitmelisiniz. Çocuklar için de geçerli olan belirtiler verdikten sonra hemen hekim tarafından muayene olmalıdır. Grip vücuda girdiği andan itibaren vücut çok su kaybına uğrar. Vücut susuz kalırsa hastalık şiddetini daha çok arttırır. Yaşlıların yani 50 yaş ve üzeri kişilerin aynı zaman da çocukların yani 6 ay ve 4 yaş çocukların ve hamile bayanların belirtileri verdiği anda itibaren doktora götürülmelidir.

Grip Hastalığı ve Soğuk Algınlığı Arasında ki Farklar

Grip ve soğuk algınlığı aynı belirtileri gösterir fakat dereceleri farklıdır. Bunun sebebi ise virüslerin farklı olmasıdır. Grip soğuk algınlığına kıyasla daha ağır ve şiddetli bir hastalıktır. Grip hastalığının ilk belirtisi yüksek ateş olurken, soğuk algınlığının ilk belirtisi boğaz ağrısıdır. Soğuk algınlığın da ilk olarak boğaz ağrısı, burunda tıkanıklık, burun akması gibi belirti verirken, grip hastalında ateş, kas ağrıları ve halsizlikle devam eder. Grip hastalığın da ateş genellikle 38 ve 40 dereceye çıkabilir fakat soğuk algınlığın da ateş daha hafif yükselir.

 

Grip Belirtileri Soğuk Algınlığı Belirtileri
Yüksek Ateş3 ve 4 gün sürer.Hafif derecede ve ara sıra
Kas AğrısıSürekli ve şiddetliHafif
Halsizlik2 ve 3 gün sürer.Ara sıra
Burunda TıkanıklıkAra sıraSürekli
HapşırmaAra sıraSürekli
Boğaz da AğrıAra sıraSürekli
ÖksürükSürekli ve şiddetliAra sıra orta seviyede
Başta AğrıSürekliAra sıra

Virüsten Korunmanın Yolları

Grip hastalığına yakalandıysanız eğer mevsimine göre aşı ile korunabilirsiniz. Ayrıca sizlere sayacağım püf noktalarına dikkat ederek te kendiniz gripten koruyabilirsiniz.

grip

 

 • Yakın Temastan Kaçınmak: Grip hastalığına yakalanmamak için özellikle hasta olduğunu bildiğiniz kişilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle kendinizi gribin size bulaşmasını engellemiş olursunuz.
 • Elleri Sürekli Yıkamak: Grip hastalığından korunmak için ellerinizi düzenli bir şekil de yıkamanız virüsleri kendinizden uzaklaştırmanıza yardımcı olur. Bulunduğunuz yerde sabun ve su yoksa bile yanınızda anti bakteriyel el temizleyici sıvı muhakkak bulundurun.
 • Kalabalıktan Uzak Durmak: Grip hastalığından korunmanın bir yolu da kalabalıktan uzak durmaktır. Fakat bu bazı kişiler için oldukça zordur. Çünkü okul, iş ve toplu taşıma araçlarını hepimiz bir vesile ile gitmek zorundayız. Kendimizi sürekli koruyarak gribi kendimizden uzak tutabiliriz.

Kaynak:

https://www.gannett.cornell.edu/topics/flu/

http://www.flu.gov/about_the_flu/h1n1/

http://www.unh.edu/health-services/flu

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |