Hemoroid (Basur) Belirtileri Nedir?

Hemoroid (Basur) Belirtileri Nedir?

Hemoroid Nedir ?

Hemoroid diğer isimleriyle makat, yada basur anüsteki toplardamar yumağının şişmesiyle meydana gelen rahatsızlıktır. Başlıca sebebi kabızlıkır. Bunun ardından da genetik çekim gelir. Hemoroid toplumda çok yaygın bulunur. Hemoroidli hastalarda uzun süren kabızlık dönemi görülür.

Makat bölgesin de 3 tane ana toplar damar ağı vardır. 1 tanesi sol da 2 tanesi soğ da bulunmaktadır. Kabızlık sebebi ile bu damarlar genişler ve iç basur oluşur. Zaman geçtikçe bunlar makat dışına sürüklenir ve dışkılama sonucunda dışarı sarkar. Hemoroid İç hemoroid ve Dış hemoroid olmak üzere ikiye ayrılır.
hemoroid-1
İç Hemoroid Nedir ?

Anüsün içinde oluşmaktadır. İç hemoroid dokusu anüsün iç tarafında dişli çizgi olarak tanımlanan çizginin üst kısmında bulunur. Ikınmayla makattan dışarı sarkabilir.

Dış Hemoroid Nedir ?
Anüsün dışında bulunur. Genellikle ağrı, kaşıntı ve kanama şikayetleri yapar.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir ?

Hemoroid in dört tane önemli belirtisi vardır. Bunlar kaşıntı, ağrı, kanama, rahatsızlıktır.
Kaşıntı: Rektum içinde şişen damarlardan sıvı sızar, bu sıvı anüs etrafında bulunan deride tahrişe yol açar ve kaşıntıya sebep olur. İç basurun sebep olduğu bir belirtidir.
Ağrı: Basur ağrısı her basur u olanda görülmez. Damarların anüs çevresindeki kaslar tarafından basınca maruz kalacak kadar şişmesi gerekir. Ancak böyle ağrı oluşur.
Kanama: Şişen damarlar basınca dayanamayıp en ufak bir zorlamada kanama yapar. Basurun sebep olduğu kanama dışkıda, tuvalet kağıdında ve iç çamaşırın da görülebilir.
Rahatsızlık: Tuvalete çıktıktan sonra tekrar tuvalete çıkms isteği belirir. Şişen damarın anal kanal a baskı yapması nedeni ile oluşur. Rahatsızlık basurun büyüklüğüne göre artar.

Hemorid Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Bir kaç basit hemoroid tedavisi şekli uygulanmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralandırılabilir.
Kortikostaroidİçeren Pomadlar: Bunlar kortizon içeren kremlerdir. Makattaki ağrıyı baskılarlar. Böylece ağrı ve kanama kontrol altına alınır.
Aanaljezik ( Ağrı Kesici ) Kremler: Ağrı kesici içeren bu kremler hemoroidal rahatsızlığın yarattığı ağrıyı tenden emilme yoluyla azaltır. Tedavi edici özelliği yoktur.
Dışkıyı Yumuşatan İlaçlar: Bu ilaçların hepsi şurup şeklindedir. Yüksek yoğunluk ve şekerli yapıları sebebi ile bağırsak içine sıvı çekerler ve dışkının ymuşamasını sağlarlar.
Kan Dolaşımı Düzenleyici: Bu tarz ilaçlar sadece hemoroidal dokunun değil, toplardamar sisteminin diğer rahatsızlıklarında da kullanılmaktadır. Dolaşımı kolaylaştırma ve basıncı düşürme gibi bir özelliğe sahiptir. Bu ilaç kullanıldıkça etki eder ama tedavi edici değildir.
Oturma Banyosu: Çeşitli dezenfektanlar katılmış sıcak suya veya normal sıcak suya oturma şeklidir. Bu da tam bir tedavi edici yöntem değildir.

Hemoroid Nasıl Geçer ?
Hemoroidden kurtulmanın en iyi yöntemi ameliyat olmaktır. Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır. Üç hemoroid memesi kökünden bağlanır. Memeler kesilir ve alınır. Kalan makat içinde ki deri ise eriyen dikiş malzemesi ile dikilir. Ameliyat sonrası 10-15 gün çok ağrılı dışkılamalar olur.

Bir önceki yazımız olan Sinüzit nedir? Sinüzit belirtileri tanı ve tedavisi başlıklı makalemizde faranjit, migren ve sinüzit belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |