Hepatit B belirtileri nedir?

Hepatit B belirtileri nedir?

Hepatit b hastalığı, karaciğer başta olmak üzere, birçok organı etkileyen ciddi bir hastalıktır. Bu hastalığı HBV virüsü bulaştırmaktadır. Hastalık sinsi bir hastalıktır ve genellikle ilk safhalarında hiç belirti vermez.

Bazı hepatit b hastaları bu hastalığın pençesinde olduğundan uzun süre haberdar bile olamaz. Ancak virüs organlara hasar verdikten sonra, organ hasarı yüzünden ortaya çıkan problemlerin tetkiki sırasında fark edilebilir.

Çok az hepatit b hastasında, ateş, eklem ağrıları ve halsizlik görülmektedir. Ancak bu belirtiler kolaylıkla başka hastalıklarla karıştırılabilir. İleri safhasında siroz ve karaciğer yetmezliği gibi çok ciddi ve ölümcül hastalıklara sebep olan bu virüsün, karaciğer kanserine yakalanan hastalarda da sıklıkla görüldüğü bilinmektedir. İlaçlarla kontrol altında tutulabilen bu hastalıkta erken teşhis çok önemli ve hayat kurtarıcı olabilmektedir.

hepatit-b-nasil-bulasir

Hastalık Nasıl Bulaşır?

Gıdalardan ve ten temasından bulaşmayan HBV virüsü, kan ve cinsel yolla bulaşmaktadır. Ayrıca anne sütü ve salya ile de bulaşabilen bu virüs, diş fırçası gibi kişisel eşyalardan da geçebilir.

Dünya genelinde hepatit b hastalığının en çok cinsel yolla bulaştığı bilinmektedir. Ayrıca gerekli sağlık önlemleri alınmamış, kan ürünlerinden bulaşma riski de vardır. Yapılan dövme ve küpe delme işlemlerinde de, eğer hepatit b taşıyıcısı birine kullanılmış aletler, steril edilmeden kullanılırsa, bu yolla bulaşma riski de yüksektir.

hepatit-b-belirtileri

Hepatit B Belirtileri Nedir?

Hepatit b hastalığı iki ayrı şekilde seyredebilen bir hastalıktır ve akut hepatit b ile kronik hepatit b olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Akut türünde, hastalık 1 ile 3 ay arasında etki gösterir ve vücuttan atılabilir. Kronik türü ise en az 6 ay sürmektedir ve belirtileri akut türüne oranla daha azdır. Genellikle hasta virüsü almış olduğunun farkına bile varamaz. Baş ağrısı, vücut genelinde olan ağrılar ve ateş gibi belirtileri, sıklıkla gribal enfeksiyonlarla karıştırılabilmektedir. İleri safhalarda ise sarılık belirtileri ve ishal gibi durumlarla karşılaşıldığı da olmaktadır.

Hepatit b hastalarında en belirgin belirtilerden birisi de, dışkının açık renkte olmasıdır. Ancak kişinin bu belirti hakkında bilgisi yoksa fark etse bile ne olduğunu anlayamaz. Bunlar göz önünde bulundurularak, verilebilecek en iyi tavsiye düzenli kontroller yapılması gerektiğini söylemek olacaktır.

hepatit-b-tedavisi

Hepatit B Hastalığının Tedavisi

Hastalığın bulaşma zamanı ve belirti gösterip göstermediği, tedavi aşamasında çok önemlidir. Eğer cinsel yolla bulaşan hepatit b 2 hafta içerisinde aşı yapılırsa, önlenebilmektedir. Diğer yollarla bulaşmış ise 7 gün içerisinde yapılacak aşı yine hastalığı engellemede kullanılan bir yöntemdir.

Tedaviye virüs alındıktan ne kadar kısa süre içinde başlanırsa, başarı oranı da o kadar yükselmektedir.  Hastalığın karaciğerde ne kadar tahribat yarattığı önemli bir konudur. Eğer karaciğerde tahribat ileri boyutta ise, hastalığın daha fazla zarar vermesi mutlaka engellenmelidir. Bu oldukça zor bir tedavi şeklidir ve tahribat siroz ve akciğer kanseri gibi hastalıklara sebep olabilecek boyutta olabilir.

Bir önceki yazımız olan Pankreas iltihabı (Pankreatit) belirtileri nedir? başlıklı makalemizde akut pankreas iltihabı tedavi, akut pankreatit pankreas iltihabı ve pankreas kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |