HPV Rahim ağzı kanserinin nedeni mi?

HPV Rahim ağzı kanserinin nedeni mi?

Türk Jinekoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, rahim ağzı kanserine HPV (Human Papilloma Virus) cinsel yolla bulaşan bir virüsün yol açtığını anlattı. Bu virüsün kansere neden olan ve olmayan türlerinin bulunduğunu belirten Tıraş, rahim ağzı kanserine ve kanser öncesi değişikliklerin % 99,7’sine kanserojenik HPV tipinin neden olduğunu belirtti.

NASIL BULAŞIYOR?
Cinsel olarak aktif kadınların % 50’den fazlasında HPV’nin bir ya da daha çok tipine ait enfeksiyon izlerine rastlanıldığını belirten Tıraş, şunları söyledi:
“Bu enfeksiyonların çoğu klinik belirti vermiyor. Bulaşma şekli çoğu zaman cinsel ya da çok yakın tensel temas olabiliyor. Kolaylaştırıcı faktörler olarak bölgenin nemliliği ve doku tahribatı sayılabilir. Ayrıca, sık gebelik, AIDS, kortizon tedavisi gibi kişinin bağışıklık sisteminin çok iyi çalışmadığı durumlarda hastalık hızla ve yaygın olarak seyredebiliyor. Tüm dünyada kadınlar arasında kanserden kaynaklanan ölümlerin ikinci yaygın nedeni olan rahim ağzı kanserine bağlı olarak, her yıl yaklaşık yarım milyon yeni vaka teşhis ediliyor ve bunların 270 bini ölümle sonuçlanıyor. Ayrıca, kanserojen olmayan HPV tipleri genital siğillere yol açabiliyor. ABD’de, her yıl yaklaşık 15 bin kadın, rahim ağzı kanserine yakalanırken, bunlardan yaklaşık 6 bini ölüyor. Çünkü kadınlar kansere yol açan ajanların varlığını hastalığa yakalanmadan kontrol ettirmiyorlar ve bu da her yıl binlerce kadının ölümüne sebep oluyor.”

KORUMA AMAÇLI HPV AŞILARI
Yeni geliştirilen koruma amaçlı HPV aşılarının mevcut olan HPV tiplerine maruz kalmamış kadınlarda rahim ağzı kanserine karşı % 100 koruma sağladığını ifade eden Tıraş, bu konuda iki ayrı firmanın aşı ürettiğini kaydetti.

Tıraş, yapılan klinik araştırmaların her iki aşının da yaklaşık 5 senelik koruma süresi sağladığını gösterdiğini belirterek, iki firmanın aşılar için bu yıl Türkiye’de ruhsat almayı planladığını bildirdi.

Hangi HPV Aşısı Seçilmeli?
Günümüzde sağlık marketlerde HPV’den koruyucu “Dörtlü Aşı” ve“İkili Aşı” mevcuttur.

Dörtlü aşı quadrivalan aşı olarak bilinir ve piyasadaki ticari ismi “Gardasil ™”  dir. İkili aşı ise bivalan aşı olarak geçer ve ticari ismi “Cervarix ™”  dir.

Günümüze dek yapılan çalışmaların pek çoğunda her iki aşı da yüksek düzeyde etkinlik, güvenirlilik, immünojenite (bağışıklama), uzun süreli koruma ve immün bellek geliştirme açılarından güçlü kanıtlara sahiptir (Harper ve ark., Garland ve ark., 2007; Paavonen ve ark., 2007; Future II Çalışma Grubu, 2007).

Gardasil ™ HPV tiplerinden Tip 6, 11, 16 ve 18’e karşı korumasağlarken, cervarix ™ yalnızca Tip 16 ve 18’e karşı koruyucudur.

Gardasil ™ yapılan bir çalışmada karşı koruma (cross protective) özelliği ile HPV Tip 31’e karşı da koruma sağlamaktadır. Tip 31 Avrupa’da Tip 16’dan sonra en sık rahim ağzı kanseri öncüsü durumlara sebep olan HPV tipidir(http://www.medicalnewstoday.com/articles/121461.php).

HPV Tip 16 ve 18 tüm rahim ağzı kanserlerinin % 70’inden sorumludur. HPV aşıları da HPV ile karşılaşmamış kişilerde rahim ağzı kanser ve kanser öncüsü durumların önlenmesinde etkindirler.

Dörtlü aşı HPV Tip 6 ve Tip 11’e karşı da etkili olduğu için Tip 6 ve 11’e bağlı CIN (Rahim ağzı kanser öncüsü) lezyonlarında da etkindirler.

Burada unutulmaması gereken her iki aşının da HPV enfeksiyonlarını tedavi etmediği, yalnızca bu virüs tiplerini kapmadan önce koruma sağladığıdır. Maalesef günümüzde henüz “tedavi edici HPV aşıları” bulunmamaktadır. Bu yüzden HPV ile aşılanmaya rağmen jinekolojik muayenelerdeki smear testinin önemi büyüktür.

Bir önceki yazımız olan Erkekler de meme kanseri riski altında başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri ve Göğüs kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

2 yorum

 1. Evet rahim ağzı kanserine neden olan virüs HPV’dir. HPV’nin birçok türü bulunur. Bunlardan bazıları siğile, bazıları ise rahim ağzı kanserine neden olur.
  Rahim ağzı kanseri nedeniyle günümüzde her iki dakikada bir kadın hayatını kaybetmektedir.
  Ancak aşılanarak bu hastalıktan korunmak mümkündür.
  Rahim ağzı kanseri aşısı üç doz olarak koldan yapılır.

 2. merhaba kasığımın sol tarafında bazen bir sancı oluyor ve çok akıntımoluyor. dra görünüyorum ama hep aynı sorunla karşılaşıyorum.uzun zamandan beri.bunun nedenini öğrenebilirmiyim.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |