Hurma Alacaklar Dikkat! Ucuz Hurmalar Sağlığınızı Bozabilir

Hurma Alacaklar Dikkat! Ucuz Hurmalar Sağlığınızı Bozabilir

Ramazan ayının vazgeçilmez yiyeceği hurma konusunda yeni bir konu gündeme geldi. TÜDEF tarafından yapılan uyarıda hurmaların glikoz şurubu katılarak yapay tatlandırıcı elde edildiğini belirtti.

Hurma, ramazan ayında sofraların vazgeçilmezidir.Türkiye’de hurma ithalatçısı olarak görev yapan Ziraat Mühendisi Mustafa Öztürk, yaptığı açıklamada “Bazı ucuz, kirli ve az tatlı hurmalar daha iyi bir parlaklık verilsin, kirleri örtülsün, az olan tadı artırılsın diye glikoz şurubu püskürtülerek, paketleniyor” dedi.

TÜDEF Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda Komisyonu Başkanı Sinan Vargı, piyasada bulunan yapay şekerli hurmalarla ilgili olarak şu uyarılarda bulundu:

“Artık birçok gıdada kullanılan glikoz (mısır) şurubu ucuz, kalitesiz hurmalarda da kullanılıyor. Genellikle Kuzey Afrika ülkelerinden gelen hurmalar glikoza bulanarak satılıyor. Bu hurma tezgâhta ıslak gibi durur. Elinize aldığınızda eliniz yapış yapış olur. Tüketicilere tavsiyemiz dallı, parlak olmayan hurmaları satın almalarıdır. Hurma fiyatlarındaki büyük farkın sebeplerinden birisi bazı hurmaların glikoz şurubuna bandırılmış olması. Ramazan öncesi satın alacağınız hurma glikoz işleminden geçirilmiş olsa bile paket içeriğinde bu yazmayabilir”

Hurmatat Genel Müdürü Mustafa Öztürk, yaptığı açıklamada “Bazı ucuz, kirli ve az tatlı hurmaların kirlerinin örtülmesi, parlatılması ve tadının artırılması için glikoz şurubu püskürtülüyor. Böylece hurmanın ayıbı örtülerek, satılmaya çalışılıyor. Bunlar genellikle yurtdışından geliyor ve köpük tabaklarda 300 gr’ı 2.5-3 liraya yani çok ucuza satılıyor. Vatandaş, hurma alırken markalı, yerli ürünleri tercih etsin. Paketin üzerinde son kullanma tarihine baksın ve içindekiler bölümünü dikkatlice incelesinler. Çünkü burada glikoz kullanıldığı yazıyor. Çok ucuz ürünlerden kaçınsınlar” dedi.

Kaynak : https://www.habermat.com/haber/1931/hurma-alacaklar-dikkat-ucuz-hurmalar-sagliginizi-bozabilir.html

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

  1. Arkadaşlar manisa akhisar da 21 gün de kanseri çok iyi derecelere getiren yapışkan andiz otu bu ot bir çok kanseri yeniyor bu otu isteyen hasta ve hasta yakınları tüm kanser hastalarına ulaşıncaya kadar paylaşalım

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |