İdrar yolları enfeksiyonları belirtileri ve tedavisi

İdrar yolları enfeksiyonları belirtileri ve tedavisi

        İdrar yolları enfeksiyonları, böbreklerden mesaneye inen kanallar, mesane ve mesaneden idrarı dışarıya taşıyan kanalların çeşitli mikroplarla iltihap üretmesidir. Halk arasında koli basili diye bilinen, insan dışkısında oldukça bol miktarda bulunan escheria isimli bakteri enfeksiyona neden olur.

Belirtileri ise; ateş olduğu zaman zamanlarda daha çok böbrekler etkilenir. Ateş olmadığı zamanlarda ise mesane ve üretranın etkilendiğini düşünürüz.

Kısacası ateşli bir enfeksiyonu ciddiye alıp, sağlık kuruluşlarına başvurmalıyız. Ateşlenme durumunun dışında, idrar yaparken yanma, sık ve kesik kesik idrara çıkma durumları görülebilir.

Bu hastalığın tanısı idrar tahliliyle belli olur. Tedavisinde ise uygun antibiyotikler kullanılır. İnsanların korkmasına gerek olmadıkları gibi, kolay tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Kadınlarda erkeklerde olduğundan daha yaygın görülür. Her iki kadından birinde hayatının herhangi bir döneminde en az bir kere enfeksiyona maruz kalır.

Nüksetme olasılığı hayli yüksektir. Komplike vakalarda veya tedavinin başarısız olduğu durumlarda, idrar kültürü faydalı olabilir. Yabanmersini sık enfeksiyon yasayanlarda vakayı azaltabilir.

A.B.D. de idrar yolları enfeksiyonları her yıl yedi milyon poliklinik ziyareti, bir milyon acil servis ziyareti ve yüz bin hastaneye yatış işleminin sebebidir. Maliyeti bakımından biraz pahalı tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Hastalığın geçmişi ilk cağlara kadar uzanmakta olup, bu hastalıktan ilk bahseden belgenin m.ö 1550 yılına ait ebers papirüsü olduğudur. 1930 ‘lu yıllarda antibiyotiklerin gelişmesi ve kullanım öncesinde etkin bir tedavi bulunmuyordu.

Yalnızca kan alma ve dinlenme tavsiye ediliyordu. Bir kadının hamilelik döneminde enfeksiyon daha önemlidir. Böbrek enfeksiyonu riski ise %35 civarındadır. Normal şartlarda idrarda bakteriler bulunmaz.

Geleceğimiz olan çocuklarda idrar yolları enfeksiyonları ise, üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık görülen hastalıktır. İdrarını uzun süre erteleyen ya da işemeyi yarıda bırakan çocuklarda bu tip mikroplar daha kolay yerleşip çoğalır.

Çocuklarda 3 ila 7 yasları önemli dönemlerdir. Bu yaslardaki çocukların idrar bozuklukları olabilir.Sünnet olmayan erkek çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu geçirme riski kız çocuklara ve sünnetli erkek çocuklara göre 20 kat daha sıktır. Bir yaslarındaki çocuklarda ise hastalık hiç belirti vermeyebilir. Yalnızca, iştahsızlık, kusma, ishal, kabızlık gibi durumlarda anlaşılabilir.

İdrar yolları enfeksiyonu bitkisel çözüm ise bir nebze olsun ağrıları azaltabilir. Limon suyu, maydanoz nükseden bu hastalığı korumaya yardımcı olabilir. Bunun yanında böğürtlen yemek idrarda ki bakteriyi söker.

İdrar yolları enfeksiyonu cinsel ilişki halinde de ortaya çıkabilir. Örneğin; yeni evli bir ciftin, balayında yapılan aşırı seks balayı şistine sebep olur. Cinsel ilişkiden önce ve sonra mutlaka idrar yapılmalıdır. Ayrıca prezervatif ya da diyafram benzeri korunma biçimlerinde enfeksiyona neden olabiliyor. Yukarıda saydıklarıma ek olarak diyabet hastaları ve menopoz dönemindeki kadınlar enfeksiyon kapabilirler.

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |