İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu, en fazla kadınlarda rastlanan bir hastalıktır. Oluşumu çoğunlukla ağrılı ve sıkıntılıdır. Çok ciddi boyutlara ulaşmadan, bazen kendiliğinden geçebilir. Ancak mutlaka doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınmalıdır. Hastalığın çocuklarda görülmesi de söz konusudur. Tanı için basit idrar tahlili yeterli olmaktadır. Oluşumuna bakteriler sebep olur. İdrar yolu ile vücuttan kolayca atılan bakteriler, bazen idrar yolu savunma mekanizmasını bozarak, enfeksiyon oluşumuna sebep olur. Ayrıca idrar yolu adı ile anılan bölge içerisine mesane, böbrekler, idrar kanalları ve üretra dahildir. İdrar atığının, vücuttan tahliyesi için tüm bu bölgeler ortak çalışır, alt idrar yolları ve üst idrar yoları olarak iki gruba ayrılırlar. İdrar yolu iltihabına sebep olan bakteri ve mikropların başında (Escherichia Coli) kolibasili gelir. E.Coli insan dışkısında yoğun olarak bulunur.

idrar yolu enfeksiyonu belirtileri

Alt İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hastanın idrar yapma sırasında yanma gibi bir şikayeti var ise, genellikle bu üreterya bölgesindeki bir iltihaplanma olarak değerlendirilir. Bu durum üretikdir ve bel soğukluğu en önemli nedenlerin başında gelir. Cinsel ilişki sırasındaki basit bakterilerin sebebiyet vermesi, vajinal kremler, bir sebepten sonda kullanımı, çeşitli kayganlaştırıcılar ve cerrahi sebeplerden oluşabilir.

Üst İdrar Yolu Enfeksiyonu

Tedavisinde geç kalınmış alt idrar yolu enfeksiyonlarındaki bakteriyolojik yapının geriye doğru ilerlemesi ile oluşan hastalıktır. Üreteryadan geriye doğru ilerleyen enfeksiyonun böbreklere kadar ulaşması söz konusudur. Pyelonefrit olarak adlandırılan bu ekfektif yayılma durumunda acil tedavi uygulanmalıdır. Belirtiler ile yakınmalar oldukça şiddetli olur ve tedavisi çok daha zordur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Nedenleri

Tüm bakteriyolojik enfekte durumlarında görüldüğü gibi ateşlenme ve titreme, mide bulantısı ve kusma, bel ağrıları, idrar sırasında kan görülmesi, bulanıklık, koku, idrar miktarlarında çok hissiyatı, ancak az ve kesintili idrar yapma, üreterya ve göbek bölgesinde keskin ağrı, başlıca belirtileri arasındadır. Nedenleri arasında başlıca etken bakterilerdir. Fiziksel olarak böbrek taşları da idrar yolu enfeksiyonuna sebep olurlar, idrar kanalında tıkanma ve daralmadan dolayı bakteriyolojik seviyenin artmasına sebep olur. Kabızlık sorunu da vücut içerisinde bakterilerin daha fazla zaman bulunmasına yol açarak, idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir. Aynı şekilde idrarın gereğinden fazla tutulması da, aynı etkiye sebep olabilmektedir. Mesanenin, tam idrar yapılmaması sebebiyle üst idrar yolu enfeksiyonuna sebebiyet vermesi söz konusudur. Bakteriyel yayılmanın ve enfeksiyon oluşumunun dış etkileri arasında, tuvalet temizliği gelmektedir. Genital temizlik, sık aralıklar ile ped değişimi, pamuklu yapıda iç çamaşırı kullanımı ve sağlıklı cinsel hayat, idrar yolu enfeksiyonundan korunmak için önemlidir.

idrar-yolu-enfeksiyonu-tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tanısı ve Tedavisi

İdrar yolları enfeksiyonu tanısı, oldukça kolay şekilde konulmaktadır. Alınan idrar örneği ve bu örneklere uygulanacak testler, kesin tanı için yeterli olmaktadır. Antibiyogram ve kültür testlerinin amacı, idrar içerisindeki bakterilerin türünü tespit etmektir. Bu testler sayesinde kullanılacak antibiyotik türü tespit edilir. Ve hastaya, bu antibiyotik kullanılmaya başlanır. Kolay geçmeyen enfeksiyonların altında yatan sebeplerin tespiti için, idrar akım ölçüm testleri, sisteskopi ve böbrek filmi çekilebilir. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve tedavisi benzerdir.
Tedavi aşamasında antibiyotik %80-90 yararlı bir uygulamadır. Ağrıları etkileri için spazm kesiciler kullanılabilir. Bol sıvı tüketimi idrar yolu hattında hijyen sağlamak için gereklidir. İlerlemiş üst idrar yolu enfeksiyonlarında, hastane ortamında tedavi gerekebilir. Ayrıca tedavi esnasında kasık bölgesi ve böbreklerin bulunduğu alanlara sıcak su torbaları kullanılarak, ağrıların dindirilmesi sağlanabilir. Nüks eden durumlarda, uzman doktor tavsiyesi ve geniş tetkikler ile cerrahi müdahale gerekebilir.

Kaynak:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1792822/pdf/archdisch00653-0070.pdf

http://www.nhs.uk/conditions/Urinary-tract-infection-adults/Pages/Introduction.aspx

http://www.betterhealth.vic.gov.au/bhcv2/bhcarticles.nsf/pages/urinary_tract_infections

Bir önceki yazımız olan Epilepsi belirtileri nedir? başlıklı makalemizde epilepsi belirtileri ve epilepsi tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |