İleri Derecedeki Kolon Kanserinde Agresif Kemoterapi Tedavisinin Etkisi

İleri Derecedeki Kolon Kanserinde Agresif Kemoterapi Tedavisinin Etkisi

Kanser, günümüzde birçok kişinin korkulu rüyası haline gelmekte. Kanserin her geçen gün ilerleyerek artması korkutucu düzeyde devam ederek artış göstermekle birlikte birçok faktöründe insan hayatı üzerinde etkileri çok büyük. Sebepleri sayılmakla bitmeyen kanser birçok tür ve çeşitli bünyesinde barındırmakta. Kanser tedavisinde önemli, olan erken teşhis ve düzenli beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Birçok kanser türü tehlikeli olmasının yanı sıra tedavi sonuçları olumsuz bitmektedir. Fakat tıp dünyasında her geçen gün ilerleyen çalışmalar umut ışığı teşkil etmektedir.  Kanser hastalarının tedavileri doktor kontrolü altında olmakla beraber kemoterapi, radyoterapi ve hastalık doğrultusunda yapılan tedavilerle olumlu sonuç alabilerek, kanser hastası kişinin yaşam süresi uzatma isteği doğrultusunda yapılmalıdır.

kolon

Kanser hastalığının oluşumunda, kanser tümörlerini durdurmak için , irinotekan, oksaliplatin, lökovorin,florourasil ve kapesitabin kemoterabi ilaçları  tümörlerin gelişmesini engellemk için kullanılmaktadır. Kanser hastalarında uygulanan ilaç tedavisi ile fazla tümör hücrelerini yok etmektedir. Kanser hastalarına, temel olarak verilen irinotekan ve oksaliplatine ek olarak akıllı ilaçların ilaveleri ile tedavi uygulanmaktadır. Kanser hastası kişiye yapılan uygulamalarda, yapılan tedaviye bünye olumlu cevap verirse devam edilmektedir. 2015 yılında Amerika’da yapılan ASCO Gl kongresinde yayınlanan çalışmalarda uygulanan tedavi yöntemleri kıyaslanarak yola çıkılmıştır. 3 sene boyunca 75 yaş altı kişilerde uygulanan ileri derece de kolon kanseri riski taşıyanlara, bevasizumab ile dörtlü kemoterapi tedavisi (FOLFOXIRI) verilirken, diğer bir kısma da bevasizumab ve üçlü kemoterapi tedavisi (FOLFIRI) uygulanmıştır. Yapılan tedavi yöntemleri sonuç olarak 75 yaş üzeri kişilerde genel sağlık durumunun iyi olmamasının yanı sıra 70-75 yaş arasında olan hastalara uygun olmadığı gözlenmiştir. Yapılan araştırmalarda, 75 yaş altı olan kişilerde ileri derece de kolon kanserinin 5 yıllık yaşam süresini arttırdığı gözlenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |