İlik Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İlik Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İlik Kanseri Nedir

İlik kanseri kemik iliğinde oluşan ve yayılan bir kanser türüdür. İlik kanseri oluşan kişilerde kemik iliklerinde bulunan kan yapıcı ana kök hücrelerin genetik yapısı bozulmaktadır. Bu bozulmaya bağlı olarak da kan hücreleri vücut üretiminin kontrolü dışına çıkarak vücut içerisinde aşırı şekilde çoğalmakta ve birikmektedir. Bu sebepledir ki ilik kanseri genel olarak kemik iliği kanseri ya da kan kanseri olarak isimlendirilmektedir. İlik kanserine kan kanseri denilmesinin sebebi ise kanın kemik iliğinde üretilmesinden dolayıdır.

İlik kanseri kemik iliğinde yer alan bazı kan hücrelerinin aşırı üretimine bağlı diğer hücrelere baskı yaratması sonucu meydana gelir. Misal vermek gerekirse bazı tip ilik kanserlerinde beyaz kan hücrelerinin aşırı artması sonucu kırmızı kan hücrelerinde baskı oluşmakta ve bu baskı sonucu da kişide anemi, halsizlik ve kanama rahatsızlıkları yaşanmaktadır.

İlik kanseri günümüzde akut ve kronik olmak üzere iki şekilde karşınıza çıkmaktadır. Bahsedilen akut ilk kanseri türü olgunlaşmamış hücrelerin sebebiyet olduğu ilik kanseri türüdür. Akut ilik kanseri türünde sürekli olarak kan hücresi artışı meydana gelmektedir. Kan hücresi artışı da sağlıklı kan hücrelerinin sayısını azaltmakta ve zararlı hücrelere dönüşmektedir. Başkalaşarak zararlı hücrelere dönüşen bu hücreler farklı organlara da yayılmakta ve yayıldıkları organları işlevlerini bozmaktadır. Kronik ilik kanseri türünün oluşumu ve ortaya çıkışı ise akut ilik kanseri türüne oranla daha yavaş olmaktadır. Bu ilik kanseri türüne ise normal olarak görünen kan hücrelerinin işlevlerini tam olarak yerine getirmeyişinden dolayı kaynaklanır.

Günümüzde yapılan araştırmalara göre ilik kanserine bir çok çevresel faktörün ve kimyasal maddenin sebep olduğu bilinmektedir. Ayrıca bunların dışında sigara kullanımı, zirai ilaca maruz kalınımı, saç boyası ve makyaj malzemesi kullanımı, radyasyona maruz kalınımı, bazı virüs ve genetik faktörlerin de ilik kanserine neden olduğu bilinmektedir.

İlik Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde ilik kanserinin belirtilerinin ne olduğuna dair bir çok başarılı araştırma yapılmış ve hala da yapılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre ilik kanserinin belirtileri ise şunlardır:

– Ağır ya da hafif tonajlı bir iş yapılmamasına rağmen çabuk ve çok yorulma

– Vücudun derisinde ve ağız, burun boşluğunda oluşan kanamlar

– Sık sık yaşanan halsizlikler (halsizlik genellikle devamlı olur)

– Vücudun bazı kısımlarında yaşanan kemik ağrıları ve eklem şişliği

– Hızla kilo kaybı

– Lenf bezlerinde yaşanan büyüme

– Karaciğer ve dalak büyümesi

– Vücutta oluşan enfeksiyon nedenli titreme

– Yüksek seyirlerde ateş ve terleme

– Diş eti kanaması, tat duyusunun kaybolması

– Zihin bulanıklığı

– Böbrek rahatsızlıkları ve vücudun hemen her bölgesinde meydana gelen yara ve çürükler

– Bulantı ve kusma

İlik kanseri teşhisi yapılan tetkikler ve kan tahlili sonucu gerçekleşmektedir. Bu belirtilerden birini veya da birkaçını görmeniz ya da yaşamanız dahilinde doktora başvurmanız önemle rica olunur.

 

Bir önceki yazımız olan Fosfor Nedir? Düşüklüğü, Yüksekliği ve Normal Değerleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |