İncir Hakkında Bilgiler

İncir Hakkında Bilgiler

Adı: İncir sözcüğü Farsça “encir” sözcüğünden kökenlenmektedir.

Tarihçesi: Dünyanın tarımı yapılan en eski meyve ağaçlarından biridir. İncir Tevrat’ta da sıkça karşımıza çıkar. İncir Museviliği temsil etmektedir.

Botanik: Dutgiller ailesinin tropik ve subtropikal kuşakta 2000’e yakın türü yetişmektedir. Türkiye’de yetişen incir ağacı da bu ailedendir. İncirin ülkemizde bardacık, göklop, kavak, morgüz, sarı-lop, sultanselim, yeşilgöz gibi birçok türü yaygın olarak yetişir. Meyvesi yenen incir yaklaşık 150 türdür. Meyvenin rengi siyah, kahverengi, menekşe, yeşil, beyaz gibi çeşitli renklerdedir.
Satın alırken nelere dikkat etmeli: İncir yumuşak ve dolgun olmalı, ayrıca sapı yerine sağlam oturmalıdır. Ekşimsi kokan incir aşırı derecede olgunlaşmıştır. Diğer bir deyişle bozulmaya yüz tutmuştur. Kabuğunun rengi her zaman olgunluğunun işareti değildir.
Saklanması: Taze incir, ağzı iyi kapanan plastik kaplarda buzdolabında bir haftaya yakın dayanır. Ayrıca buzdolabındaki diğer gıda maddelerinin kokusunu emdiğinden ince ve yumuşak bir kâğıda sarılarak saklanması doğru olur. Olgun ve taze meyve kısa sürede tüketilmelidir. Oda sıcaklığında en fazla iki gün dayanır. Daha uzun süre bekletildiğinde ekşir. Olgun incir sıkılmamak veya sapından tutulmamalıdır. Hafif baskıya karşı bile çok duyarlı-dır. Ayrıca meyveler olgunlaşmaya başladığında sık sık sulanan incir ağacının meyvesi de çok çabuk cıvır ve ekşir.
Kuru incir ise havayla teması kesilebilen kuru yerlerde bir yıla yakın saklanabilir. Uzun süre açık olarak oda sıcaklığında bırakılan incir sineklenir ve kurtlanır.
İçindeki bazı maddeler: Meyve şekeri, pektin, A, B, C vitaminleri (özellikle taze meyvede bol), meyve asitleri, sümüksü madde, protein, fosfor ve kalsiyum (oldukça yüksek oranda), maden izleri. Özellikle B6 yönünden zengindir.
Taze İncirde %12, kuru incirde ise %53 şeker (sakaroz, glikoz) ve yaklaşık 200 mg kalsiyum vardır.
Bilim insanları yediğimiz gıda maddeleriyle günde 25 g lifli madde almamızı önermektedir. Taze veya kuru olarak incir çok önemli bir lifli madde kaynağıdır.

100 g taze İncir 61 kcal içerir.

Özellikleri:
Çalışma isteğini ve gücünü arttırır.
Kalınbağırsak kanserine karşı korur.
Kemikleri güçlendirir.
Kolesterin oranını ayarlar.
Menstrüasyon şikâyetlerini hafifletir.
Pekliği giderir.
Sinirleri sakinleştirir.
Tansiyonu düşürür.
Vücuttaki kolesterinin düşmesinde rol oynar.
Yorgunlukta destekleyicidir.
Zayıflama küründe yardımcı olur.

incir potasyum yönünden çok zengindir. Bir incir 110-115 mg potasyumla günlük gereksinimin yaklaşık %10’unu içerir. Bu mineral yüksek tansiyonu düşürür. Bu suretle İnmeye karşı da riski azaltır. Potasyum hücrelerdeki fazla sodyumun atılmasında da yardımcı olur. Bu da hücrelerin su oranının ayarlanmasına yardım eder.
Japonya’da yapılan araştırmalarda, incirden izole edilen ve benzaldehld adı verilen maddenin kanser üzerinde etkili olduğu tespit edildi. Ayrıca yapılan araştırmalar, insanlar üzerinde bu maddenin hayvanlar üzerindeki etkisinden daha yüksek olduğunu gösterdi.
Yapraklar ve ham meyve alerji yapabilir. Bu nedenle ellenmemelidirler.
Yaşlılar güç ve direnç kaynağı olarak her gün kuru incir yemelidir.

Bir önceki yazımız olan Modern Diş Hekimliği Hizmetleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |