Kansere sebep olan gıdalar

Kansere sebep olan gıdalar

Kanser, dünya çapında her yıl milyonlarca insanı etkileyen önemli bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Sadece Amerika’da 1 milyondan fazla insan her yıl kansere yakalanmaktadır.

Kanser, çeşitli nedenleri olan, bazıları zayıf beslenme, toksinlere maruz kalma, besin eksiklikleri ve bir dereceye kadar genetik içeren sistematik bir hastalıktır. Kanseri önlemenin veya tedavi etmenin son derece önemli bir yolu, besin değeri yoğun gıdalardan beslenerek ve kanser riskini artırdığı bilinen şeylerden kaçınarak yaşamaktır. Fakat günümüzdeki beslenme düzenini takip eden birçok insan için bu zor gibi görünüyor. Ultra işlenmiş gıdalarda bulunan maddeler; kansere, diyabete, böbrek işlevinde azalmaya ve kemik kaybına kadar sağlıkla ilgili her şey için suçlanmaktadır. Hatta bazen zararlı bir pişirme yöntemi kullanarak yapılan sağlıklı gıdalar bile kanserojen gıdalar kategorisine dahil olabilir.

Ne yazık ki, gıda üreticileri ürünlerinde kullandıkları malzemeleri temizlemek zorunda olmadığından, en kötü besinlerden kaçınmak ve kanserle mücadele eden yiyecekleri seçmek bize kalmış.

Araştırmacılar bazı sağlıksız alışkanlıklar ve onca yıldır kansere neden olan gıdalar ile ilgili tehlikeleri biliyorlar. Bu yazıda bazı pişirme teknikleri, işlenmiş gıdalarda bulunan sağlıksız katkı maddeleri ve kanser geliştirme riski arasındaki ilişkiyi ana hatlarıyla bulabilirsiniz.

Hastalıklarının üstesinden gelmek için, birçok kanser hastası, geleneksel tıbbi tedavilerle birlikte doğal kanser tedavilerinin bir kombinasyonunu kullanmak için çaba sarf ediyor.

Günümüzde kemoterapi ve beslenme tedavisinin erken başlaması binlerce kanser hastasının hayatını kurtarabilir. Bu savaş yaklaşımı, bazen uzun ve çok zor olan iyileşme sürecinde tüm bedeni ve zihni desteklemeye yardımcı olabilir. Kesinlikle kanser önleme söz konusu olduğunda, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak, en çok kaçınmanız gereken yiyecek ve malzemelerin başında gelenler bellidir.

Enflamasyon yani iltihaplanma, kanserli tümör başlangıcını, ilerleyişini ve büyümesini belirleyen temel konudur. Çalışmalar, her tür kanserin yüzde 30’u ila yüzde 40’ının sağlıklı bir yaşam tarzı ve beslenme ile önlenebileceğini gösteriyor! Diğer kaynaklar, bu sayının aslında çok daha yüksek olduğunu ve kanser vakalarının yaklaşık yüzde 75’inin yaşam tarzı ve beslenme ile ilgili olduğunu iddia etmektedir.

Bazı gıdaları kanserojen (başka bir deyişle kansere neden olan) yapan şey nedir? Kansere potansiyel olarak katkıda bulunan gıdalar, kimyasallar, böcek öldürücüler, koruyucu maddeler ve katkı maddeleridir. Ayrıca bazı gıdaların çok sağlıksız olmasına neden olan faktörler de aynıdır ve sadece potansiyel olarak kanser riskini artırmakla kalmaz, aynı zamanda alerji, sızdıran bağırsak, obeziye ve iltihaplanma gibi sorunlara da neden olur.

Endüstriyel tarım uygulamaları, sadece gıdaları değil aynı zamanda havayı, suyu, toprağı ve hayvanları zararlı kimyasallarla doldurmuştur. Geleneksel et ve süt ürünleri genellikle üretimi artırmaya yardımcı olan antibiyotikler ve hormonlar kullanılarak üretilir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, yüksek şeker tüketimini belirli kanser türlerine yönelik risk artışına bağlamıştır. Mısır şurubu, aspartam ve sakarin gibi yapay tatlandırıcılar, vücutta zararlı serbest radikaller oluşturabilir.  Nitratlar, sülfitler, gıda boyaları ve renklendiriciler vücuttaki serbest radikal hasarını artırır. Sadece bakterileri öldürmek için pastörize edilen gıda ürünü süt değildir. Marketlerdeki yoğurtlar, meyve suları ve yiyeceklerin çoğu, pastörize edilmektedir ve pastörize gıdalar, iltihap ve bağırsaklarla ilgili problemlerin artmasına neden olabilir. Tüm bunların yanı sıra, pirinç ürünleri, işlenmiş gıdalar ve yanmış veya yanlış pişirilmiş gıdalar da kansere sebep olabilir.

Kaynaklar:

Health.com

Rd.com

Bir önceki yazımız olan Dil Kökü Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |