Kalın Bağırsak Kanseri Hakkında

Kalın Bağırsak Kanseri Hakkında

Kalın Bağırsak Kanseri, bir çok hücrenin bir araya gelmesi ile kontrol altına alınamaz hale gelen bir mekanizmadır ve de sağlığa bir çok zararı da bulunur. Bu kanserin bir çok sebebi bulunmaktadır. Kanser, sağlıksız beslenme ve düzensiz bir yaşam gibi bir çok sebepten de etkilenirken, belki de en önemli sebep genetik faktörledir. Bu hücreler genler yolu ile de kişiden kişiye geçebilmektedir. Genetik faktörler dışındaki diğer faktörler sağlıklı yaşam sayesinde engellenebilmesi mümkündür. Bu kanser çeşitlerinden biri de kolon kanseridir, bu kanserin diğer ismi kalın bağırsak kanseri olarak karşınıza çıkar ve tehlikeli bir kanser türü olarak yer almaktadır. Bu yazı da bu kanser türü hakkında bilgi verilecek ve bu kanser türünün evreleri hakkında detaylı olarak bilgi verilecektir.

Kalın Bağırsak Kanseri 1.Evre

Kalın bağırsak kanseri birinci evre hakkında detaylı bilgi verilecek olur ise bu evre de kanser çeşidi kesin olarak tespit edilemez ve sadece belirtileri boy gösterir. Bu evre de kanser hücreleri henüz başka hiçbir yere yayılmaz ve kendi içinde belli bir yere kadar büyüme gösterir. Bu kalın bağırsak, sindirim sisteminin en önemli organıdır ve kolon adı ile de adlandırılır. Bu bir yerden sonra ince bağırsak ile birleşir. Bu kalın bağırsak kanserinin oluşma yerine bakılacak olur ise bu kanser kalın bağırsak iç kısmın da yer alan hücrelerden oluşur. Bu hücreler git gide büyüyerek kansere sebep olur.

Kalın Bağırsak Kanseri 2.Evre

Kalın bağırsak kanseri 2. Evre hakkında bilgi verilecek olur ise bu evre, bir çok açı bakımından ilk evre ile benzerlik gösterir. İlk evre de hücreler kendi içinde çoğalmaktadır ve bu evre de bu açıdan ilk evreye benzer. burada da hücreler kendi için de çoğalma gösterir. Dışarıda ki bir alana yayılmaz. Kolon, vücuttaki en nemli kısımlardan biridir ve vücuttaki zararlı ve fazla atıkları anüs kısmından dışarıya atar. Bu sebeple de vücudun önemli bir parçasıdır. Bu kısım da kanser çeşidi net olarak tespit edilirse tedavi için çok önemli bir kademe atlatılmış olur.

Kalın Bağırsak Kanseri 3.Evre

Bu evre ilk iki evre ile tamamen farklılık gösterir. Bu kanser çeşidi net olarak bu evre de belirlenir ve emin olunur. Bu süreçte bir çok belirti de boy göstermeye başlar. Erken teşhis edilme durumun da bu evre hayat kurtarıcı olabilir ve tedavi edilme ihtimali daha da çok artar.

Kalın Bağırsak Kanseri 4.Evre

Kalın bağırsak kanseri 4.evre de genel olarak son aşama kısmına gelinmiş olur. Ve bir çok tedavi yöntemi de artık bu aşama da uygulanmış olur. Tedavinin olumlu sonuç verip vermeyeceği ve ölüm olup olmayacağı genelde burada belli olur.

Bir önceki yazımız olan İnce Bağırsak Kanseri Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |