Kalp Krizi Belirtileri Nedir?

Kalp Krizi Belirtileri Nedir?

Kalp krizi tehdidi ile karşı karşıya kalan birçok kişide çarpıntı, nefes darlığı, kalbe gelen kanın azalması ile meydana gelen göğüs ağrıları ile kendini hissettirmektedir. Bu belirtiler yaşanılması muhtemel bu problemler günlük yaşamınızın içerisinde yer etmesinin yanı sıra yapılan aktivitelerde ortaya çıkıyor ve sizi zor durumlarda bırakabiliyorsa kalp krizi belirtilerini gösteriyor olabilir.

Günümüzde birçok hastalık oluşum göstermesinin yanı sıra kalp krizleri yaş farkı gözetmeksizin kişilerin hayatlarında olumsuz bir yer tutmakta. Geçmişten günümüze var olan kalp krizi riski son yıllarda fazlası ile artış göstererek birçok kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemekte. Kalp krizi tehdidi işle karşı karşıya kalan birçok kişide çarpıntı, nefes darlığı, kalbe gelen kanın azalması ile meydana gelen göğüs ağrıları ile kendini hissettirmektedir. Yaşanılması muhtemel bu problemler günlük yaşamınızın içerisinde yer etmesinin yanı sıra yapılan aktivitelerde ortaya çıkıyor ve sizi zor durumlarda bırakabiliyorsa kalp krizi belirtilerini gösteriyor olabilir.
Kalp krizi insan hayatında birden çok yaşanabilmesinin yanı sıra göğüste yaşanan sıkıntı, genellikle birkaç dakikadan fazla sürerek hayati tehlike oluşmasına etken olabilir. Genellikle yaşanan kalp krizi oluşumları göğüs bölümünde gerçekleşmesinin yanı sıra, karın bölgesinin üst kısmında, boyun ve çene bölgelerinde ve kollarda olabilmesinin yanı sıra omuzlarda da ortaya çıkabilir. Bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kalp krizi riski altında olan kişilerde ani baş dönmeleri, ani mide bulanmalar, gözlerin bir anda kararması ve ani terlemelerle ortaya çıkar ve bunun yanı sıra insan vücudundaki ısının düşmesi cilt üzerinde soğukluk ve sinirlilik hali gözlemlenebilir.

Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizi insan vücudunda bulunan kalbe kan taşıyan damarların görevlerini doğru bir şekilde gerçekleştirememeleri ve koroner arterin tıkanması sonucu gerçekleşir. Bu durum gerçekleştiğinde gerekli önlem alınmaz veya fark edilmezse zaman içerisinde kalp yavaşlar, oksijeni alamaz ve durur. Yaşanılan bu koroner tıkanıklığın sürmesi yıllarca devam edebilir ve zaman içerisinde kalp zarar görür. Damar tıkanıkları büyük ölçüde risk faktörü oluşturmasının yanı sıra erken müdahale edilmezse eğer hayati faktör oluşturur. Tıkanıklık yaşanan damarın olduğu yerde yer alan kas dokularının yerine ölü dokular oluşmaya başlar.

kalp krızı belirtileri

Fark edildiği andan itibaren damar tıkanıklığının giderilmesi kalbin oksijensizliğine karşın olan işlevlerini gerçekleştirmesine yardımcı olur. Koroner arterde gerçekleşen ani kasılmalar, sonucunda da kan akışı durur ve kalp krizi riski yaşanabilir. Yaşanılacak olan kalp krizi risklerinde, gerçekleşen her iki problem de de kalp görevini gerçekleştiremez, kirli kanı toparlama, temiz kan pompalama görevini gerçekleştirememesi ile oluşur. Kalp krizi sırasında oluşan damar tıkanıklıkları fazlası ile kalp krizi riskini artırmaktadır. Kalp krizini oluşturan başlıca faktörler ise, yüksek tansiyon, kolesterol, obezite, aşırı kilo, asosyal yaşam tarzı, yüksek derecelerde kan şekeri temel faktörleri oluşturmaktadır. Yüksek tansiyon, obezite ve yüksek kan şekeri bir arada görülmesi ile beraber bu oluşuma metobolik sendrom denir.
kalp krizi belirtiler nedir
Metobolik sendrom içerisinde olan kişilerin kalp krizine karşı 5 kat daha fazla risk altındadır. Kalp krizi rahatsızlıkları doğru beslenme, hareketli yaşam tarzı ve kötü alışkanlıklardan uzak durularak bir nebze kontrol altına alınabilir, fakat kontrol altına alınamayan risklerde kalp krizi gerçekleştirme oranında artış olmasına sebeptir. Kalp krizi insanlar üzerinde farklı belirtiler göstermesinin yanı sıra vücudun üst kısmında oluşan ağrılar, karın ağrısı, solunum güçlüğü, baş dönmesi, ani terleme ve mide bulantısı, kusma halinde görülmektedir.

Kalp krizine ne kadar erken müdahale edilirse de insanların üzerinde oluşan etki o kadar azalır, fakat zararı ve etkilerinden kurtulmak mümkün değildir. Kalp krizleri esnasında gerçekleşen asıl problem teşhis edilmediği sürece asıl tedavi gerçekleşmeyecektir. Risk faktörlerinin olmasının yanı sıra kalp krizi etkileri genellikle erkeklerde 45, bayanlarda ise 55 yaş sonrası riski yükseltmektedir.

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |