Kalp Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Yetmezliği Belirtileri


Aşırı halsizlik durumu, ayak bileklerinizin şişmesi ve nefes darlığı çeken kişilerin kalp yetmezliği hastalığına yakalanma riskleri çok yüksektir. Bu belirtileri yaşayan kişilerde kalp yetmezliği riski çok yüksek olduğu gibi kişiden kişiye fark edebilmektedir. Kalp yetmezliği bazen çok hafif belirtilerle kendisini belli etmeyebilir. Fakat bazı durumlarda ansızın kendisini gösterebileceği için ciddi bir sorun ile karşılaşabilirsiniz. Birçok hastalığın belirtileri birbirine yakın olduğundan dolayı kalp yetmezliği rahatsızlığını da diğer hastalıklarla karıştırabilirsiniz.  Örneğin bahsettiğimiz belirtiler, demir vitamini eksikliğine bağlı da olabilir. Bunalıma ve depresyona girmiş kişilerde de bu belirtiler görülebilir. Yüksek tansiyon hastalarının kalp yetmezliği rahatsızlığına ihtimal verilmesinden dolayı sürekli ve düzenli doktor kontrolünden geçmesi önerilmektedir.  

Kalp Yetmezliği Belirtilerinin Nedenleri

Halsiz Olmak: Halsizliğin en büyük nedeni, kalbin organlara yeteri kadar basınç yapmamasından dolayı oksijen yetersizliğinden kaynaklanır. Yine halsizlik günlük hayatta yapılan bir takım işlevlerimizi engelleyebilmektedir. Yürürken, merdiven çıkarken, koşarken, elinizde bir yük taşırken aşırı yorulabilirsiniz.  Kalp fonksiyonlarının yetersiz çalışmasından dolayı, kaslara oksijen gitmediğinde sistem farklı çalışmaya yönlenir. Oksijen yerine kan hayati önem taşıyan organlara gitmeye başlar.

Nefes Darlığı:  Kalp yetmezliği rahatsızlığı olan kişilerde nefes darlığı hiçbir hareket yapmadan oluşabilir. Dinlenirken, uyurken, otururken ansızın nefes almakta zorluk çekebilirsiniz. Bazen sizi uykunuzdan uyandırabilecek derecede nefes darlığı sorunu yaşarsınız. Sabah uykudan kalktığınızda uykuyu alamamış gibi yorgun olmak, agresif ve sinirli kalkmanız kalp yetmezliği belirtilerinden bazıları olarak bilinmektedir. Akciğerlerde sıvı birikmesine neden olan etkenler,  yine akciğerden kalbe taşıyan damarlardan geçememesinden kaynaklıdır. Bunun sebebi de yine kalp yetmezliği rahatsızlığıdır.

Mide Bulantısı ve İştah Kaybı: En son yediğiniz öğünden sonra uzun bir süre acıkmamanız, sürekli tokluk hali ve anlamsız bir şekilde mide bulantısı gibi şikâyetleriniz olabilir. Bu saydığımız belirtilerin nedeni sindirim sistemine kalp yeterince kan gönderemez ve buna bağlı kalp yetmezliği şikâyeti tanısı konulabilir.

Hırıltılı Nefes ve Öksürük: Özellikle sigara kullanan kişiler sürekli balgam çıkarabilmektedir.  Balgam ile birlikte pembemsi renkte ağzınızdan kan gelebilir. Sigaradan dolayı düşünülse de aksine akciğerlerin sıvı akışının düzensiz olmasından kaynaklı akciğerlerde su birikmesinden dolayı kan gelebilir.

Zihinsel Karışıklık: Kalp tam kapsamlı çalışamadığı zaman,  damarlardaki önemli bileşenlerin akışında düzensizlik meydana gelir. Bunun sonucunda hafıza kayıpları, hafıza zayıflaması ve düşünce bozukluğu meydana gelebilir. Beyine düzensiz kan akışının sonucunda bu gibi sorunlarla karşılaşabilir ve kalbin düzensiz çalıştığını anlayabilirsiniz.

Kalp Yetmezliği Neden Olur?

Kalp aşırı fazla veya çok yavaş çalışıyor ise, diğer organlarınızda aksama düzensiz çalışma sorunu ile karşılaşırsınız. Yüksek tansiyon hastalığı kalbe aşırı yük bindirmesinden dolayı kalpte kalıcı hasara neden olur. Bunun sonucunda kalp yetmezliği sorunu ortaya çıkar. Tedavisi olmayan anemi, tiroit bezlerinin aktif çalışması ve kalp kası zayıflığı kalp yetmezliği sorununu tetiklemektedir. Çarpıntı dediğimiz olay ise, kalbin aşırı mesai yapmasından dolayı bir müddet sonra bu mesaisini düzene sokamaz ve alıştığı gibi devam eder. Kalbi yoran etkenlerden dolayı aşırı çalışan kalp bir müddet sonra yetersiz kalır ve kalp yetmezliğine yol açabilir.

Doğuştan Gelen Kalp Rahatsızlıkları: Genelde genetik diyebileceğimiz kişide kalbin delik olmasından dolayı ikiye ayrılan kalbin bir tarafı düzenli diğer tarafı düzensiz çalışmaktadır. Genelde sağ tarafı düzenli yönde çalışır. Sürekli ve tek taraflı çalışan kalbin bir kısmı yorulur ve kalp yetmezliğine neden olabilir. Kalbi delik olarak dünyaya gelen bebeklerin kalbinde bulunan delik ameliyat ile kapatılabilir.

Ritim Bozukluğu: Kalp atışlarında düzensizlik olan bir kişinin kalbi düzenli olarak dolup, boşalamaz. Her atışta kanı çeker ve pompalar. İçeride kalan kan pıhtılaşır ve felci tetikler. Felç ya da kalp yetmezliğine yol açabilir. Kalbin düzensiz atışında kalp kasları hasar görür. Kan akışını düzenleyen 4 adet kalp kapakçığı bulunur. Bu kapakçıklardan 1 tanesi bile düzensiz çalışırsa kalbin hızlı çalışmasına neden olur ve kalp yorulabilir. Bunun sonucunda ileride kalp yetmezliği yaşanabilir.

Kalp Yetmezliğini Tetikleyen Diğer Unsurlar

Kalp Krizi: Daha öncesinde kalp krizi geçirmiş olan kalp hastalarının kalp kaslarında oluşabilecek hasarların kontrolünü sürekli yaptırmaları gerekmektedir. Kalp krizinin tekrarlanmaması için doktor muayenesi altında kalp kalbinizi sürekli kontrol altında tutunuz.

Diyabet:  Önüne geçilemeyen Diyabet hastalığı normal olarak damar tıkanıklığına sebep olur. Tıkanan damar yüzünden kalp krizi geçirme olasılığı vardır. Diyabet hastaları için verilen ilaçların kalp yetmezliğine sebep olduğu bilinmektedir. Daha detaylı bilgiyi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Kalp Yetmezliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak İlaç tedavisi: Kalp yetmezliği hastalarının, ilaç ile tedavi edilmeleri mümkündür. Kalp yetmezliğine yol açan sorunların kontrol altında tutularak ilerlemesi veya kişiye tehlike oluşturmaması için ilaç verilebilir. Damarların genişletilmesi için yardımcı olan bir ilaç kullanıldığında kan akışı genişleyen damarlardan rahatça geçer ve kalbin yükünü azaltabilirsiniz. Buna benzer kalp çarpıntılarını engelleyen veya kalp kaslarını güçlendiren ilaçlar bulunmaktadır. Şikâyetinizi doktora bildirdiğinizde size gerekli ilacı mutlaka verecektir diye düşünüyoruz. Kalp yetmezliği sonucunda akciğerlerde oluşan ödemin giderilmesi için idrar söktürücü ilaçlarda kullanılabilir.

Kalp Yetmezliği Ameliyatı: Daha çok ilaç tedavisi öngörülmekte olup, doktor hastalığı ameliyat ile kesin çözeceğine emin ise hasta ameliyat edilir. Hastaya daha önceden uygulanan ilaç tedavisi etki etmemiş ise mecburen ameliyat edilebilir. Kalp yetmezliği ameliyatı sadece kalp üzerinde değil, gereken bölgeler ameliyat edilir. Örneğin kalp damarlarında tıkanıklık var ise ve ilaçla tedavisi mümkün olmamış hastalara ‘’stent’’ dediğimiz tıbbi malzeme takılarak damarlar genişletilebilir. Diğer bir ameliyat örneği ise ‘’bypass’ ‘tır. Tıkanan damarları açmak için vücudunuzdan alınan damarlar ( genelde bacaklardan ) tıkanık olan damarlarla birleştirilerek kan akışının yeni damardan geçmesi sağlanır. En son yapılacak işlem ise, aşırı ilerlemiş kalp yetmezliği sorunu yaşayan hastalara ‘’kalp nakli’’ yapılmasıdır. Kalp nakli ülkemizde organ bağışının az olmasından dolayı ileri derecede yapılmamaktadır.

Kalp Yetmezliği Hastalarının Yapması Gerekenler

Öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı düzene sokmalısınız. Hastalığı kontrol altında tutmak için günlük yaşantınızda değiştirmeniz gereken unsurları değiştirmelisiniz. Hayatınızda yaptığınız değişiklikler tedavinin en önemli avantajıdır. Her şeyden önce stresli ortamlardan uzak durmalısınız. Stresi azaltarak, daha çok hareket ederek, düzenli uyku, alkolsüz hayat önerilerimizin en önemlileridir.

Sigarayı Kesinlikle Bırakın: Sigaranın bu hastalığın en iyi dostu olduğunu unutmayın. Sigara damarlarınızı tıkar ve kan akışını zorlar. Tıkanan damarlar, beyine oksijen gitmesini engellediği gibi birçok konuda size zarar verir. Kalp yetmezliğine neden olan temel nedenlerden birisidir.

Tuz ve Yağ Kullanımına Dikkat Edin: Vücuda alınan tuz oranı maximum 1,5, 2 çay kaşığıdır. Bunun haricinde çok kullanılan tuz vücutta su birikmesine neden olur. Biriken su yüzünden kalp daha hızlı çalışır. Bunun sonucunda kalp yorulur, bacaklarda ve ayak bileklerinde şişmeler meydana gelir. Tuz azaltıldığı gibi kolesterole etki edecek yağ kullanımı da azaltılmalıdır.   Sağlıklı beslenmenin başında gelen bu besinleri az kullanarak sağlığınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Özellikle trans yağı içeren besinlerden ve Fastfood ürünlerinden uzak durmalısınız.

Bu yazımızda size Kalp ve Kalp Yetmezliği hastalığı hakkında ön bilgi verdik.  Sağlık sorunlarınızla ilgili en iyi bilgiyi doktorunuzdan alabileceğinizin bilincinde olmanız dileğiyle. Sitemiz Hasta Danışmanlık hizmeti vermemektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |