Kalsiyum Eksikliği Belirtileri Nedir?

Kalsiyum Eksikliği Belirtileri Nedir?

Diş ve kemiklerin ana maddesine katılan kalsiyum minerali, güçlü kemik ve diş yapısının korunması, kanın pıhtılaşmasının sağlanması, sinir hücreleri arasındaki iletişimin sağlanması, kasların kasılıp gevşeme hareketinin sağlanması, bazı hormonların üretimi ve kalp atışının düzenlenmesi gibi görevlerde rol oynar.

Kalsiyum alımı çocuk yaşlarda yapılması gerektiği söylense de her yaş grubunda alınması gereken bir mineraldir. Yaş gruplarına göre kalsiyum tüketim miktarı şöyledir;

0-6aylık:210mg
7-12aylık:270mg
1-3yaş:700mg
4-8yaş:1000mg
9-18yaş:1300mg
19-50yaş:1000mg
51 yaş ve üzeri: 1200 mg (kadın), 1000 mg (erkek)

kalsiyum eksikliği

Kalsiyum Eksikliği Belirtileri Nedir?

Kalsiyum eksikliğinin çeşitli belirtileri vardır. Kısa süreli eksiklikler belirtilere yol açmaz. Vücut kendi kalsiyum eksikliğini kemiklerden karşılar ve kısa bir süre giderebilir. Ancak uzun süre devam ederse kemiklerin zayıflamasına yol açar ve kemik yoğunluğu azalır. Bunun sonucu olarak ise, kemik kırığı ve osteoporoz görünme sıklığı artar. En sık görülen belirtileri şöyle tanımlayabiliriz. Eller, ayaklar ve yüzde karıncalanma, kalp kasılması, düzensiz kalp atışı, hafızanın zayıflaması, depresyon, halüsinasyonlar, kas ağrıları, cilt kuruluğu ve kırılgan tırnak.

Kalsiyum eksikliğinin nedenlerine bakacak olursak akut kalsiyum eksikliği yetersiz beslenme nedeniyle görülür. Kalsiyum bakımından zengin gıdaların eklenmesi kalsiyum seviyesini normale getirecektir.

Ayrıca yaşlanmayla birlikte daha fazla kalsiyum alımına ihtiyaç duyulur. İlerleyen yaşlarda doktorunuza danışarak kemiklerin zayıflaması sonucu oluşan sorunların önüne geçebilirsiniz. Ancak tek yaş ve beslenmeye bağlı değildir. Vücudun kalsiyum mineralini kullanması gerektiren durumlarda azalmaya neden olabilir.

 

Kalsiyum eksikliğini artıran durumlar

D vitamini eksikliği kalsiyum eksikliğini artırmaktadır. D vitamini içeren gıdalar olsa da d vitamininin asıl kaynağı güneştir.

Menopoz sonrası dönemde kemik kaybı artabilir ve vücudun gıdalardan aldığı kalsiyumu işleme yeteneği azalabilir. Doktor gözetiminde kalsiyum alınarak bu süreç yavaşlatılabilir. Ayrıca adetin durması (yetersiz beslenme ve ağır egzersiz)nedeniyle de kanda fazla miktarda kalsiyum bulunur ve idrarla atılır. Bu nedenden dolayı kalsiyum alımı gerekmektedir.Laktoz intolerası denen, sütten bulunan doğal şeker olan laktoza karşı hassasiyeti olanlar süt ve süt ürünleri tüketemediği için kalsiyum eksikliği yaşayabilmektedirler. Ayrıca vejeteryan bir hayat süren insanlarda süt ürünleri ve hayvansal gıda tüketmedikleri için kalsiyum eksikliği yaşayabilirler. Bu yüzden kalsiyum bakımından zengin sebzelerle beslenmezler ise, kalsiyum eksikliği yaşayabilirler. Diğer nedenler ise bazı sebze ve fasulyelerde bulunan oksalit asit ve tam tahıllardaki fitik asit kalsiyumun işlenmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca fazla miktarda alkol ve kafein tüketimi ter ve idrarla atılan kalsiyum oranını artmasına yol açar.

kalsiyum eksikliği nelere yol açar

Bazı hastalıklar kalsiyum eksikliğine neden olabilmektedir. Bunlar, Düşük paratiroit hormonu seviyesi, Paratiroit bezlerini ilgilendiren sağlık sorunları, Magnezyum eksikliği Kalsiyum emilimini etkileyen sağlık sorunları Pankreatit, Bazı ilaçlar .

Fazla kalsiyumun zararlı etkileri de olabilmektedir. Günlük hayatta gıdalar yoluyla alınan kalsiyum miktarı sınırlı olduğu için zararı bulunmaz. Ancak doktor tavsiyesi olmadan kendi kendine kalsiyum alımının olumsuz etkileri olabilmektedir. Doktorun önerisiyle alınan kalsiyum ilk haftalarda kabızlık, mide bulantısı, iştah kaybı, sık idrara çıkma gibi yan etkilere yol açmaktadır. Fazla doz alımı ayrıca böbrek sorunları, zihin karışıklığı, kalp ritminde bozulmalara neden olabilir. Ayrıca bilinçsiz tüketim böbrek taşı sorunlarına neden olabilmektedir. Böbrek rahatsızlığı olanlar, kalp hastalığı bulunanlar, kemik tümörü olanlar kalsiyum takviyesine başlamadan önce doktora başvurmaları gerekmektedir. Bilinçsiz kalsiyum tüketimi ayrıca böbrek taşı oluşumuna neden olmaktadır. Ayrıca prostat kanseri ihtimalini artırdığı biliniyor.

Kalsiyum açısından zengin besinlere gelecek olursak;

 • 100 gr tere günlük kalsiyum ihtiyacının %12’sini
 • 100 gr beyaz peynir günlük kalsiyum ihtiyacının %49’unu
 • 100 gr az yağlı süt günlük kalsiyum ihtiyacının %4’ünü
 • 100 gr lahana günlük kalsiyum ihtiyacının %4’ünü
 • 100 gr bamya günlük kalsiyum ihtiyacının %8’ini
 • 100 gr brokoli günlük kalsiyum ihtiyacının %5’ini
 • 100 gr yeşil fasulye günlük kalsiyum ihtiyacının %4’ünü
 • 100 gr badem günlük kalsiyum ihtiyacının %26’sını

Karşılamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Beyin tümörü belirtileri nedir? başlıklı makalemizde baş dönmesi, beyin tümörü çeşitleri ve beyin tümörü belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |