Kan Kanseri (Lösemi) Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Kan Kanseri (Lösemi) Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Kan Kanseri (Lösemi)

Kan Kanseri yani tıptaki adıyla Lösemi, kaynağını kemik iliğinden alan ve kan üreten kök hücrelerde ortaya çıkan ve bu kök hücrelerin kontrol edilemez şekilde çoğalmasıyla gelişen bir hastalıktır. Kemik iliğinden başlayarak bütün vücuda yayılan bu hastalıkta erken teşhis çok büyük önem taşımaktadır. Kan kanseri genel manada yavaş seyreden, sinsi nitelikli bir hastalıktır. Ancak kanda artış gösteren beyaz kan hücresinin çeşidine göre farklı tipleri bulunmaktadır. Bunlar Akut Lenfoblastik Lösemi, Akut Myelositik Lösemi, Kronik Lenfositik Lösemi, Kronik Myelositik Lösemi ve Saçlı Hücreli Lösemi olmak üzere beş tanedir. Hızlı seyirli (akut) olan Lösemi, henüz olgunlaşmamış akyuvar hücrelerinin kontrolsüz artışı durumunda görülmektedir. Akut yani hızlıca gelişen Lösemi türleri, ortalama 1-2 ay içerisinde belirti vermeye başlamaktadır. Birçok sebebin birleşimiyle ortaya çıkan bu hastalığın erken teşhisle tedavi edilebilmesi için de hastalığın kendini ne şekilde belli ettiği net şekilde bilinmelidir.

Kan Kanserinin başlıca belirtileri şu şekildedir;

İmmün (Bağışıklık) Sistemi’nin çökmesine bağlı olarak diş etlerinde ve burunda ani kanamalar, cilt derisi altında morarma ve kanamalara bağlı olarak üzerine bastırıldığında rengi solmayan büyükçe kırmızı cilt döküntülerinin oluşması, sürekli tekrarlayan enfeksiyonel ve ateşli hastalıklar,

Vücuttaki kanın azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan soluk benizlilik, güçten düşme ve yorgunluk hissi, fazla efor sarf etmeden hemen yorulma, hareket esnasında nefeste daralma hali,

Geceleyin ortaya çıkan aşırı terleme hali,

Yeme isteğinin azalması, kemiklerde hissedilen ağrılar, ani kilo kayıpları

Görüldüğü üzere Kan Kanserinin kendine özgü sayılabilecek, sıradan hastalıklarda görülmeyen birçok belirtisi bulunmaktadır. Kişi bu tarz belirtilere sahipse hemen bir doktora başvurmalıdır.

Lösemi hastalarının yaşama süresi eskiden oldukça azdı. Ömürlerinin az oluşundan dolayı Lösemi hastaları umutsuz görülmekteydi. Ancak Tıp alanında gerçekleşen ilerlemeler günümüzde Lösemiyi umutsuz bir hastalık olmaktan çıkarmıştır. Leukemia Dergisi’nin 2002-2012 arasındaki dönemde 1600’e yakın Kronik Lenfositik Lösemi hastası üzerinde yaptığı araştırmalarda hastaların ömür süreleri ortalama 10 sene olarak belirlenmiştir. Bu 10 yıllık süreyi kısaltan en büyük etken olarak ise sigara tüketimi gösterilmiştir.

Lösemi Hastalığında Yaşama Süresi

Lösemi ‘de tanının erken konulamaması ve tedavide gecikilmesi, hastalığın en fazla 3 yıl içinde ölümcül sonuçlara yol açmasına sebep olmaktadır.

Akut Lösemiler vücutta meydana gelen anormallikler ile kendini belli ederken, kronik lösemiler için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Kronik lösemilerin teşhisi her zaman daha zordur, genellikle tesadüf eseri saptanabilir. Akut löseminin iyi riskli tiplerinde iyileşme şansının %75 kadar olduğu bilinmektedir. Bu oran Promyelositik Akut Lösemi türünde %90’ı bulmaktadır. Akut tipli lösemilerde hastalar tanıdan itibaren beş sene boyunca hayatta kalabilmektedir.

Kronik Miyelositik Lösemi ‘de ise yaşam süresi, yapılan son araştırmalara göre 27,3 yıl olarak saptanmıştır. Yani bu lösemi tipinde erken teşhis ve tedaviyle kişi uzun yıllar yaşayabilmektedir. 1985’ten bu yana Kronik Miyelositik Lösemi hastalarında yaşam süresi beklentisi 8 kat artmıştır.

Kronik Lenfositik Lösemi ‘de ise ortalama yaşam süresi 7,5 ile 10 yıl arasında değişmektedir. Erken teşhis durumunda 12 yıla kadar çıkan yaşam süresi, geç teşhisle birlikte 1.5 seneye kadar düşmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Dil Kökü Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |