Kan Kanseri (Lösemi) Hakkında

Kan Kanseri (Lösemi) Hakkında

Kan Kanseri (Lösemi) Bu kanser türü lösemi diğer adı ile kan kanseri olarak bilinir. Bu kanserin sebepleri arasında akyuvarlar yer almaktadır ve bu hücreler normal sağlıklı bireylerdekinin aksine çok fazla çoğalma göstermekte ve bu süreçte kontrol edilmesi çok zor bir hal almaktadır. Bu hücrelerin çok fazla artması artık iliklerinde kendine zarar vermesine ve içini bu hücreler ile doldurmasına sebep olacaktır. Zaten sağlıklı hücreler düzenli olarak hücre üretir ve zaman ile bu hücreleri ürettiği gibi yok eder ve dengeyi sağlar. Sağlıksız kanser hücreleri ise bu ölüm işlemini yapamayarak sürekli çoğalır ve vücuda zarar verir. Bu yazıda kan kanseri (lösemi) hakkında ve evreleri hakkında detaylı bilgi verilecek.

Kan Kanseri (Lösemi) 1.Evre

Kan kanseri (lösemi) 1.evre aşamasında sadece bu kanser türünün belirtileri ortaya çıkmaya başlar ve kendin olarak uzmanlar hastanın kanser olduğunu tespit edemeyebilir. Belirtiler çok az görülmeye başlar. Bu belirtilere bakılacak olur ise bu kişiler de ciddi oranda yorgunluk ortaya çıkar ve bu gözle görülecek bir seviyeye gelir. Ayrıca bu hastaların diş etlerin de şişkinlik gibi fizyolojik belirtiler de ortaya çıkmaya başlar. Kanama türleri de yoğunluk gösterir ve bu gibi belirtiler kan kanseri şüphelerini de ortaya koyar ve bu şüpheler durumunda mutlaka uzmanlarla irtibata geçmek gerekir.

Kan Kanseri (Lösemi) 2.Evre

Kan kanseri (lösemi) 2.evre hakkında detaylı bir şekilde bilgi verilecek olur ise bu evre de ilk evre gibidir. Kişiye kanser teşhisi yeni konulur ve kanser olduğu yeni öğrenilir. Bu kanser türü iliklerinde ciddi oranda zarar görmesine sebep olacaktır. Kişinin bünyesi iyice zayıflamaya başlar ve bu süreçte dışarıdan gelen mikroplara karı da çok dayanıksız olacaktır, mutlaka çok dikkat etmesi ve korunması gerekecektir. İkinci evre de hasta da kanamalar da artmaya başlar.

Kan Kanseri (Lösemi) 3.Evre

Kan kanseri 3.evre hakkında bilgi verilecek olur ise bu evre diğer iki evreye göre farklılıklar göstermektedir. İlk iki evre de kanser hücreleri sadece kendi için de çoğalmaktaydı bu sebep ile diğer organlara sıçramıyordu. Ancak bu evre bu iki evreden farklı olarak kaner hücreleri sadece kendi içinde çoğalmayıp diğer organlara da hücrelerini sıçratmaya başlar. Bu sayede kanser hücreleri de tüm vücuda yayılır.

Kan Kanseri (Lösemi) 4.Evre

Kan kanseri(lösemi) 4.evre hakkında detaylı bilgi verilecek olur ise bu evre de ilk iki evreye göre farklılıklar görülmektedir ve üçüncü evre ile de benzerlik gösterir. Bu evre de artık sona gelinmiştir ve kanser belirtileri ciddi bir şekilde ortaya çıkar. Bu dönemde bir çok tedavinin de sonuna gelinmiştir. Dördüncü evre de kanser hücreleri üçüncü evrede ki gibi dağılmaya devam eder ve bir çok organın da bu hücrelerde etkilenmesine de sebep olur.

 

Bir önceki yazımız olan İnce Bağırsak Kanseri Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |