Kanser Hastalarında Rehabilitasyonun Önemi

Kanser Hastalarında Rehabilitasyonun Önemi

Kanser, hastalığı yıldan yıla artış göstermekle beraber yılda 170.000 kişi üzerinde tespit edilmiştir. Kanser hastalıkları birçok kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Sebeplerin yanı sıra kişilerin hayatlarında bir sürü yıkıma neden olmaktadır. Çevresel faktörlerin yanı sıra beslenme de kanser oluşumunda büyük rol oynamaktır. Kanser hastalığının insanlar üzerinde yarattığı olumsuz etkiler risk faktörünün artış göstermesinin yanı sıra psikolojik etki bırakmaktadır. Kanser hastalığının kişiler üzerinde yarattığı en çok çöküntü yaşamalarına sebep ölüm korkusu, hayatı kayıp olma riskidir. Kanser riski bulunan kişi ve kişinin yakınları ile iletişim içerisinde olunmalı tedavi süreci neler yapılabileceği düzgün bir dille anlatılmalıdır.  Kanser hastası olan kişinin hastalığın olumsuz etkilerindense tedaviye odaklanması kişinin sağlığı açısından büyük önem taşır. Kanser hastalarına daha önceleri de uygulanan rehabilitasyon yeni bir uygulama yöntemi değildir. Kanser hastalarına uygulanan rehabilitasyon tedavisinin amacı fiziksel olarak dayanıklılığı artırmak için yardımcı olarak uygulanmaktadır.

kanser 2

Kanser tedavisi gören kişiler üzerinde gerçekleştirilen uygulamaların yanı sıra baş ve boyun kanseri olan kişi üzerinde yutma egzersizleri yapmak, olası yutma güçlükleri ile baş etmesinde yardımcı olacak hayat kurtaracak niteliktedir.  Yutma zorluğu, yeme içme düzenine zarar vereceği gibi kilo kaybına da yol açar. Rehabilitasyon tedavisi uygulanacak olan kanser hastaları için, hastaların fiziksel ruhsal olarak hazırlanmaları gerekmektedir. Kanser hastalarının iyileşme süreci ve korkularını azaltacak derecede katkı sağlayacaktır. Kanser hasatlığı riskinde olan hastalara uygulanan rehabilitasyon uygulamalarında gerçekleşecek olan vücut üzerindeki değişimlere karşı dayanıklılık sağlar. Rehabilitasyon uygulamaları konusunda uzman olan doktorlar tarafından gerçekleştirilerek, kanser hastası üzerinde oluşacak etkileri en aza indirger veya oluşması için faktör gösteren sebeplerin yok edilmesine yardımcı olur. Kanser teşhisi koyulması kişiler üzerinde şok edici etkiler yaratmasının yanı sıra duygularında kaos yaşamasına, sinir, stres oluşmasına büyük bir sebep unsuru taşımaktadır. Kanser hastaları üzerinde oluşan etkiler rehabilitasyon fiziksel egzersizlerle, hastayı motive ederek, daha kısa süre de iyileşmesine katkı sağlar.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |