Kanser Hastalığına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanser Hastalığına Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanser, her yıl artışı ile tüm dikkatleri fazlasıyla üzerine topluyor. Her yıl artışı ile dikkat çeken kanser hastaları için birçok olumsuz özellikleri bünyesinde barındırıyor. Olumsuz şekilde hayat şartları, insanların yaşamakta olduğu ekonomik sıkıntılar, sağlık problemleri, düzensiz beslenme, kötü alışkanlıklar insan hayatını fazlasıyla kötü yönde etkilemesinin yanı sıra kanser oluşumlarını fazlasıyla artırmak için risk faktörü oluşturuyor. Kanser oluşumunu önlemek veya kanser riskine karşı önlem almak kişilerin kendi elinde bulunan bir durum.  Bunları sıralayacak olursak günlük hayatımız içinde yapacağımız uygulamalar sayesinde risk faktörünü yarı yarıya indirgemek mümkün hale geliyor. Kanser hastalığı dikkat edilmesi gereken ve kontrolün elinizden bırakılmaması gereken bir rahatsızlık. Kanser hastalarını ve kanser hastası olması muhtemel olan kişiler zor durumda kalmadan sağlıklı kalmak mümkün. Kanser hastalığı kişilerin bünyesi dâhilinde bulunan genetik bir rol oynar. İnsan hayatı boyunca ne kadar sağlıklı yaşarsa yaşasın kanser olma risk faktörü her dönemde bulunmakta. Kanserin oluşumunu engellemek zararlı faktörlerin oluşmasının yanı sıra riski azaltmak kişilerin imkânları dâhilinde bulanan bir gerçek niteliğinde.

dıkkat

Sigara kullanımı kansere yol gösterici olmasının yanı sıra kullanmıyor dahi olsanız bile bulunduğunuz ortamlarda yaşanan sigara kullanımı sizi pasif içici olarak fazlasıyla etkilemekte. Sigara kullanımının zararları olmasının yanı sıra günde 10 adet içilmesi bile büyük tehdit oluşturuyor. Kullanılan miktarı en aza indirmek akciğer kanserine karşı riski %27 azaltıyor. Sigara içerken veya kullanılan ortamlarda bulunurken bir kez daha düşünmenizde yarar var. Son yıllarda artış gösteren fazla kilo alımları ve obezite kalp sağlığını olumsuz etkilemenin yanı sıra kanser riskinin oluşmasına da yardımcı olma görevi üstleniyor. Kişinin sağlığı ve vücudunu koruması için ve obeziteye bağlı olarak gelişen Özofajiyal, böbrek kanseri safra kesesi, meme ve endometriyal kanserlerine karşı önlem alınmalıdır. Sağlıklı kilo sağlıklı yaşam demektir, dikkat edilmesi gereken en tabi konudur. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler yapılan fiziksel hareketlerin her türlü kanser türünü karşı önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Yarım saat boyunca yapılan aktiviteler kanser riskini %30-50 azalttığı tespit edilmiştir. Yeme içme programınızın düzenlenmesini ön gören kanser hastalığına karşı sebze, meyve tüketimine önem verilmeli, soya fasulyesi ve tüm tahıllar tercih edilmesinin yanı sıra yağsız et, balık ve düşük kalorili süt ürünleri tüketilmelidir.  Hayati sıkıntılarla karşılaşmamak için alkolden uzak durulması büyük önem taşımaktadır. Bayanlar gün içerisinde bir bardak, erkeklerde ise iki bardaktan fazla alkol tüketilmemesi risk faktörü oluşmaması için önemli bir istisnadır. Yaşam boyunca karşılaşılan sıkıntı ve problemler ele alındığında stresten uzak durulması gerektiği belirtilmiştir. Stres yeme, içme düzenini bozmasının yanı sıra alkol ve sigara kullanımını artırdığı gözlemlenmiştir. Herhangi bir rahatsızlık evresinde yapılan tarama evrelerini azaltmak kanser oluşumunu engellemek adına alınacak en doğru karardır. Kanserden korunmak için tercih edilen aspirin kullanımı ise doktor gözetiminde olmalı ve aşırı durumlardan kaçınılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |