Kanser Tedavisinde Son Gelişmeler 10 yeni tedavi

Kanser Tedavisinde Son Gelişmeler 10 yeni tedavi

Kanser tedavisinde tıptaki teknolojik son gelişmeler ile yeni tedavi yöntemleri çok ciddi sonuç vermeye başladı. Sizler için bunu 10 madde de kısaca özetledik.

Kanser Tedavisinde Son Gelişmeler 10 yeni tedavi
Kanser Tedavisinde Son Gelişmeler 10 yeni tedavi

1. KANSER HÜCRELERİNİ NORMALLEŞTİRME (Sebebi ortadan kaldırma):

Bu yöntem kanserli hücreleri öldürmek yerine eski normal hallerine dönüştürmeyi öngörüyor. Amerikan Saint Louis Hastanesi’nde 10 yıldır bu yöntem üzerinde çalışılıyor. A vitamini ve retonoid asidiyle, lösemi hastalarının kanserli hücrelerinin normale dönüşümü başarıldı. Ancak bu metod diğer kanser türlerine cevap vermiyor. Kanser hücresini normal hücreye dönüştüren en iyi yöntem BESLENME dir. Tümörün kullanmadığı, ancak sağlıklı hücrenin kullanabildiği besin gıdalarını vücuda vererek, tümör hücresinin çoğalması engellenebilmekte, tümör hücresi normale dönebilmektedir.

2. AŞI TEDAVİSİ (Atilla yöntemi);

Fransa’nın Cochin Hastanesi’nde 20 yıldır “Atilla” denilen yöntem uygulanıyor. Tedavide kendi arasında bölünerek çoğalan bütün kanserli hücreler yok ediliyor. Ancak asıl amaç vücudun kendini savunmasına yardımcı olmak. Biyologlar bu amaçla bağışıklık sistemini harekete geçirecek aşılar üzerinde çalışıyor. Prostat, göğüs kanseri için deneysel başarılar sağlandı. Lenf ve böbrek kanserine karşı aşı geliştirildi.

3. GEN TEDAVİSİ (Geleceğin yöntemi);

Gen tedavisi bütün kanser çeşitlerine karşı geleceğin en önemli yöntemi olarak gözüküyor. Fransa’nın Pitie-Salpetriere Hastanesi’nde kanserli beyin hücrelerine karşı alınan sonuç ümit verici. Tedavide “intihar geni” yöntemi kullanılıyor ve kanserli hücre kendini yok ediyor.
DNA muhafızları saldırısı;DNA’nın içinde kanseri önleyen P53 geni var. “Muhafız gen” adı verilen P53 tömürün oluşmasına izin vermiyor. Ancak bazen hücrelerdeki değişimler bu geni etkisiz hale getiriyor. Connecticut’ta P53’ü yeniden harekete geçirmeyi başardılar.

4. İMMÜN TEDAVİ (Antikorları tümöre kilitleme);

Bilimadamları vücudun antikorlarını, tümörleri yok etmeye karşı kilitliyorlar. Bu yöntem birçok kanser türünde denendi ve etkili oldu. California’nın Gen-Tec kuruluşu bu amaçla “herseptin” denilen bir ilaç geliştirdi. İlaç, kanserli hastaların ölüm riskini oldukça düşürüyor.

5. TÜMÖR HÜCRESİNİN BESLENMESİNİ BOZMAK (Kanseri besleyen damarın kesilmesi);

Kanseri besleyen damarların kesilmesini hedefliyor. Boston’da Prof. Judah Folkman, kanserli hücrenin yakınından geçen damarların salgıladığı ve kanserin besleyen maddeleri kesmenin yollarını buldu.

6. TÜMÖR HÜCRESİNİN ÇOĞALMASINI DURDURMAK (Sürekli çoğalmayı etkisizleştirmek);

Kanserli hücre sürekli çoğalıp kendini yenilemesiyle ünlü. Tümöre bu yeteneği veren de telomeraz maddesi. Bu madde sayesinde kanserli hücre yaşlanmadan bölünüp, çoğalıyor. Massachussetts Üniversitesi uzmanları bu maddeyi etkisiz hale getirip, kanseri yenmeyi başardılar.

7. TÜMÖR HÜCRELERİ ARASINDAKİ İLETİŞİMİ KESMEK(Hücre sinyallerini değiştirmek);

Tümörün büyümesini sağlayan en önemli etkenlerden biri de kanserli hücrelerin birbiriyle kurduğu iletişim. Bu iletişim hücreler arasında gönderilen sinyallerle sağlanıyor. Uzmanlar bu sinyalleri değiştirerek, kanseri durdurmayı hedefliyorlar;

8. NORMAL HÜCRELERİ DİRENÇLİ KILMAK;

Hücreleri yapıştırma:Kanserde en büyük sorunlardan biri hücrenin sıçraması. Bununla mücadele için bilimadamları, hücrelerin birbirine daha sıkı tutunmalarını sağlıyor. Bu hücreler kanseri arasından sızdırmıyor.

9. HÜCRENİN YAŞADIĞI ORTAMI SAĞLIKLI HALE GETİRMEK(NORMALLEŞTİRME)

a-OKSİJEN(OZON) TEDAVİSİ; 1931 ve 1944 yılında iki Nobel ödülü almış olan Alman Profesör Dr. Otto Warburg, kanser hücrelerinin oksijenli ortamda yaşayamadığını ve öldüğünü, ayrıca yayılamadığını göstermiştir. Dr. Otto Warburg, kanser hücresinin tek nedeninin “oksijensiz yaşam” olduğunu ispat etmiştir. Spor ve egzersiz yapanlarda, oksijeni bol ortamlarda yaşayanlarda kanser görülmemesinin nedeni de budur.
b-ASİDİTENİN AZALMASI-BAZİK ORTAMIN OLUŞMASI:
c-DETOKSUN HIZLANDIRILMASI:
d-ENFLAMASYON-YANGI/İLTİHAPIN AZALTILMASI

10. STRESTEN UZAK KALMAK

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |