Kanser ve Kanser OLuşumları

Kanser ve Kanser OLuşumları

Gelişen teknoloji çağı fazlasıyla gelişmesinin yanı sıra ortaya çıkan kanser hastalıklarının tedavisinde büyük rol oynamaktadır. Kişilerin karşılaştığı büyük problem teşkil eden kanser hastalığı birçok insanı olumsuz yönde etkilemektedir. Kanserin oluşumda büyük rol oynayan faktörler arasında en başlıca olarak sigara, alkol olmak üzere kişilerin kötü alışkanlıkları, obezite ve aşırı kilo, radyasyon, kimyasallar, mor ötesi ışınlar, ekonomik sebepler kanserin oluşumunda fazlası ile etkin etmen halindedir.

kanseerr

Kanser vakalarında yaşanan kalıtımsal türler kişiler üzerinde nadir görülen rahatsızlıklardır. Kanser oluşumunda faktör olarak baz alındığında ise, kansorejen olarak adlandırılan maddelerin DNA bazlarına saldırması ile bağışıklık sistemi üzerindeki kod dizilimlerinde de değişikliklere sebebiyet vermesi ile oluşur. DNA üzerinde yaşanmakta olan kod değişimlerinde onarılamaz durumda olması, hücrenin kontrolden çıkmasına, çoğalarak geniş bir yüzeye yayılmasına sebep olmaktadır. Işınlara maruz kalan cilt üzerinde meydana gelen cilt kanserlerinde de bu durum gözlemlenmektedir.  Özellikle fazlasıyla sigara tüketen kişilerin içtikleri sigarada bulunan kansorejen madde, alkolün vücut üzerinde oluşturduğu zararlı maddeler, tüketilen sebze ve meyve ilaçlarında kullanılan böcek ilaçları, obezitenin oluşturduğu faktörler kanser oluşumunu tetikleyen problemli faktörlerdir.

Kanseri oluşturan zararları göz önünde bulundurarak zararlı etkilerden uzak durmak kanser riskini %50 azaltılmasına yardımcı olacaktır. Vücudumuz içinde bulunan organlar belirli bir program içerisinde çalışır, çoğalır ve son olarak yok olur kontrol mekanizması altında yaşananı olumsuz gelişmeler, hücreler üzerinde olumsuz etki yaratarak büyüme yaparak, tüm organlar üzerinde yayılma gösterebilir. Vücut içerisinde kontrolsüz bir şekilde gelişen ve yayılan bu hücrelere kanser adı verilmektedir. Akciğer kanserinde oluşan kanser tipi küçük hücreli olarak bilinmektedir. Hücrenin genetik yapısında yaşanan değişim sonrası yaşanan tümör baskılayıcı hiç durmadan kontrolsüz olarak bölünmeye devam etmektedir. Kanser hastalığını birçok türe ayırmak mümkün kanser hastalarına uygulanan tedavilerde genetik ve epigenetik değişiklikler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kanser hastalıklarında erken teşhis ve tedavi yöntemlerinin yanı sıra düzenli beslenme büyük önem sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |