Kanserde Çocuklara Verilecek Olan Psikolojik Desteğin Önemi

Kanserde Çocuklara Verilecek Olan Psikolojik Desteğin Önemi

Kanser, günümüzde her geçen gün varlığını artırmakla beraber fazlasıyla görülmekte. Kanser tedavisinin aynı sıra teşhisi ve psikolojik destek gerektiren önemli bir hastalıktır. Kanser tedavi gerektiren ve devamlı kontrol gerektiren tehlikeli bir rahatsızlıktır. Tıbbi desteğin yanı sıra hastalık tanısı koyulduğundan itibaren hayat üzerinde yarattığı olumsuz etkileri, psikolojik çöküntüye karşı, hasta ve hasta yakınlarına psikolojik destek verilmelidir. Kanser hastalarının bir anda boşluğu düşmemesi ölüm korkusu yaşamaması ve yaşama sevincini artırmak konusunda verilecek psikolojik destek, kişilerin hayatında rehber niteliği taşımaktadır. Kanser teşhisinin koyulmasının yanı sıra kanser olan kişi üzerinde yarattığı en büyük etki kaygı bozukluğudur. Kanser olduğunu öğrenen kişi boşluğu düşmesinin yankı sıra hayatının nasıl olacağı, eski hayat düzenine dönüp dönemeyeceği konusunda büyük kaygı yaşar, iyileşip iyileşemeyeceği, tedavi yöntemlerinin kişi üzerinde etkisi olup olmayacağı kişi üzerinde büyük boşluk oluşmasına sebep olur. Kanser, olduğunu öğrenen kişilerde genellikle görülen sabırsızlık, öfke, depresyon psikolojik destek alınması gerektiğinin sinyallerini vermektedir. Kanser teşhisi konan hastaların bu konuda ki en büyük korkuları yaşamını nasıl etkileyeceğinin yanı sıra, çocuklarının nasıl etkileneceği konusunda endişe yaşamasıdır.

cocukk

Çocuklarının hayatlarını olumsuz yönde etkileyeceğine inandıkları bu hastalığın, çocuklarla paylaşılmaması yönünde eğilim göstermektedirler. Fakat bu gerçeğin çocuklara düzgün bir şekilde anlatılması ve paylaşılması gerekmektedir. Elbette ki her çocuğun kendine göre anlama kapasitesi, yaşına göre kişiliğine göre anlatabilme şekli vardır. Oluşabilecek her durum kapsamında çocukları iyi bir şekilde bilinçlendirmek gerekmektedir. Kanser teşhisi koyulan kişilerin bu durumu olumlu bir şekilde anlatması, çocuğun güvenli hissettiği evindeki durumundan haberdar olması önem teşkil etmektedir. Çocuğun, ebeveynini kanser hastalığını öğrenmesinden sonra geçireceği süreç yaşayacağı çaresizliği fazlasıyla gün yüzüne çıkartacaktır. Çocuğun yaşayacağı stres, kaygı, korku, bu da geçecek desteğiniz denilmesinden daha fazladır ve psikolojik destek gerektirmektedir. Anne veya babasında belirlen bu rahatsız korku, uyku düzeni yeme, içme düzenlerinde bozukluk yaratabilir.  Çocuğa açık ve net olması, sağlığının olumsuz yönde etkilenmesisi gerçekten çok önemlidir.  Psikolojik desteklerin öncelikle ailelere verilmesi, bilinçlendirilerek yola çıkılması gerekmektedir. Böyle bir zor durumda karşılaşması destek alınarak ve gerekli olan olumlu, olumsuz durumlar karşısında sağlam bir şekilde durabilmelerine yardımcı olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |