Kanseri Önleme

Kanser oluşmasında kendi davet ettiğimiz tehlikeler ön plandadır.Ve bilimsel açıdan kanıtlanmış bir şey de , kanseri ve kanserli hücrelere ne kadar erken teşhis konursa tedavisinde de de o ölçüde fazla gelişme görülüyor.

1.derecede önleme

Sigara ya da sigara gibi kansere sebep olan maddeleri bırakmak önemli ölçüde kanser riskini azaltıyor.Mesela sigarayı bıraktıktan sonra buna bağlı hastalıkların riski 1-2 yıl içinde yarıya iner ,yıllar geçtikçe daha da azalarak 10 yılda hiç sigara içmemişlerinkine yaklaşır.Günde 2 paket sigara içenlerde hiç içmeyenlere oranla akciğer kanseri riski 10 kat daha fazladır.2 paketten fazla sigara içenlerin akciğer kanserine yakalanma olasılığı %20 dir.Sigara içenlerde içmeyenlere oranla başka kanserlere de yakalanma riski daha fazladır.

Beslenme biçiminde değişiklik ve kimyasal maddelerle önleme

Çeşitli şekillerde yapılan diyetler de kanseri önlemeye yardımcı olan bir diğer faktördür.Mesela fazla yağlı yiyeceklerden uzak durmalıyız.Bu korunma biçimi tümör hücresi biyolojisini daha iyi anladıkça daha da yaralı hale gelecek.

Kanserden korunmayı bilimsel bir temele oturtuncaya kadar hiç olmazsa Amerikan kanser derneği’nin beslenme ile ilgili 7 öğütü’ne kulak verebiliriz.

1- Şişmanlamayın

2- Yiyeceklerinizdeki total yağ miktarını azaltın

3- Çok miktarda fiber yani posa (kepek,sebze,meyve) içeren besinleri tüketin.

4- Yemeklerinizde her zaman daha çok A ve C vitaminli besinler bulunsun.

5- Karnabahar ve lahana da fazlasıyla tüketin.

6- Alkollü içkilerde makul bir ölçünün dışına çıkmayın.

7- Tuz veya nitritlerle konserve edilmiş,işlenmiş besinleri çok yemeyin.

Diğer önleme Biçimleri

Kanserin tedavisinden iyi sonuç alınması özellikle erken teşhise ve sık sık tarama yapılmasına bağlıdır.Belli başlı 4 tedavi yöntemi ayrı ayrı ya da birlikte uygulanır.Kanserli dokunun ,özellikle erken evresinde yerel olarak ya da tümüyle ameliyatla alınması en başta gelir.
Işın tedavisi (duruma göre radyoterapi,betatron,radyumterapi,kobaltoterapi ve kuriterapinin değişik türleri) yalnız başına ya da başka yöntemlerle birlikte uygulandığında özellikle bazı kanser türlerinin (prostat kanseri,gırtlak kanseri,hodgkin hastalığı,vb.)tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar sağlayabilir.

Kemoterapi(alkoilantlar,antimetabolitler,antibiyotikler,bitkisel alkaloitler,yapay kimyasal maddeler,vb.)henüz özgül hale getirilememiş ama araştırma çalışmaları her tip kansere uygun ilaçların bulunabileceğini göstermektedir.

Bağışıklık tedavisi birçok kanserle savaş merkezinde araştırılmakta olan bir yöntemdir.Bağışıklık yöntemi “edinik”olabilir(lenfosit verilmesi,kemik iliği nakli),”edilgin”olabilir(antikor verilmesi)”etkin”olabilir(BCG;ışınlanmış hücrelerle uyarma).

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |