Kansızlık (anemi) belirtileri nedir?

Kansızlık (anemi) belirtileri nedir?

Halk arasında kansızlık olarak bilinen Anemi, yanlış bilgiler sebebiyle, özellikle de çocuklara vücuttaki kan miktarının azlığı olarak tanıtılmaktadır. Oysaki kanımıza o meşhur kırmızı rengini veren ve dokulara oksijenleme sağlayan, hayati öneme sahip Hemoglobin adındaki proteinin miktarındaki eksikliktir. Demir hemoglobinin en önemli yapı taşıdır ve sağlıklı bir insanda, ölçek olarak 12gr/dl hemoglobin bulunur. Bu miktarın kan testleri ile kesin ölçülmesi mümkündür ve sağlıklı miktardan daha az olması, hastalık olarak adlandırılır. Ancak her ölçümdeki azalan hemoglobin miktarı, doğrudan anemiye işaret etmez. Testler sonucu sürekliliği söz konusu olan, dengesiz beslenmeye bağlı kan kaybı sebebiyle tanı konulabilir. Kan kaybı vücuttan demir eksilmesine yol açar.

Yeterli beslenme ile demir eksikliğinin giderilmesi sağlanmaz ise Demir Eksilmesine bağlı Anemi ortaya çıkar. Yine tüm sebeplerin başında, dengesiz ve tekdüze beslenme gelmektedir. Sağlıksız ortamlardan yiyeceklere bulaşan bazı kimyasallar, doğrudan vücudumuza girebilmektedirler. Bu durumda ağır metallerin vücudumuza girerek, vitaminsel eksiklik sorunları yaşatması sebebiyle B12 Eksikliğine Bağlı Anemi meydana gelebilir. Tüm bunların tam teşhisi, çeşitli ve detaylı kan testleri ile bulunabilir. Kansızlık durumunda bazı belirtiler, kişilerin doktor yardımı almasına ve detaylı araştırma yapılmasına yönelmesini sağlamaktadır.

Kansızlık Belirtileri

Anemi Çeşitleri ve Belirtileri

Anemi vakalarında, en fazla görülen belirtiler arasında kısa sürede yorulma, uykusuzluk hali, denge problemleri, uzun yürüyüşler ve merdiven gibi eforlu ilerlemelerde çarpıntı, halsizlik ve nefes darlığı ortaya çıkar.

Demir Eksikliğine Bağlı Kansızlık Belirtileri

Genelde çocuklarda görülüyor olsa da, taş, toprak ve kağıt yeme ya da çiğneme isteği, ağız içi ve etrafında uzun süre geçmeyen yaralar ve özellikle bayanlarda kan kaybının yoğun olarak yaşandığı adet dönemlerinde aşırı sinirlilik, ishal ve şiddetli baş ağrısı yaşanması, bu durumun araştırılması için önemlidir.

Kurşun Zehirlenmesine Bağlı Kansızlık

Oldukça ciddi bir zehirlenme türü olan ve yavaş yavaş vücuda ciddi hasarlar veren kurşun maddesi, kronikleştiğinde anemiye sebep olur. İlk ciddi belirtileri, kusma nöbetleri, kabızlık, diş etlerinde siyah bölgelerin oluşumu şeklinde görülmektedir.

B12 Eksikliğine Bağlı Kansızlık

B12 vitamininin eksikliğine bağlı anemi vakalarında, ilk belirtiler arasında uç organlarda huzursuzluk ve batma şikayetleri görülür. Ayak ve ellerde istirahat anında karıncalanma, dokunma duyusunda azalma, iğne batıyor hissi, eklem bölgelerinde sertlik ve en önemlisi unutkanlıktır. Baş gösteren bu şikayetler yaşandığında, kişinin mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gereklidir.

Kırmızı Kan Hücresi Yıkımına Bağlı, Kansızlık ve Orak Hücreli Anemisi

Çok ciddi olan, kırmızı kan hücrelerinin ani ve fazla yıkımına bağlı kansızlığın belirtileri arasında, cilt ve gözlerde sarı renk tonlarının oluşumu, kahverengi veya kırmızıya yakın renkte idrar, bacaklarda ülser oluşumu görülmektedir. Orak hücreli aneminin, dışarından tespiti oldukça zordur ve gecikildiğinde, özellikle çocuklarda gelişim geriliği meydana gelir. Organlara yeterli miktarda kan gitmemesi sebebiyle oluşur ve yetişkinlerde romatizmal ağrılar ile karıştırılan, eklem ağrılarına sebep olur.

Kansızlık tedavisi

Kansızlık Tedavi Şekilleri

Örneğin, Çölyak hastalığı demir eksikliğine sebep olan bir hastalıktır ve belli bir süreç içerisinde kansızlığa neden olur. Ancak yapılacak gluten diyeti sayesinde, problem kolaylıkla çözülebilmektedir. Bu yüzden önce kansızlığa sebep olan neden bulunmalı ve buna uygun tedavi şekli belirlenmelidir. Her kansızlık tablosunda demir kullanımı en yanlış yaklaşımlardan biri olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Karaciğer yağlanması belirtileri nedir? başlıklı makalemizde karaciğer yağlanması belirtileri, karaciğer yağlanması tedavisi ve trigliserid hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |