Karaciğer Kanseri Ve Belirtileri

Karaciğer Kanseri Ve Belirtileri

Karaciğerin görevleri;yağları sindirmekte görev alan safranın üretilmesini sağlamak,vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olmak ve hücrelerin yapıtaşı olan proteinin büyük bir kısmını üretmektir.

Primer ve sekonder olmak üzere iki çeşit karaciğer kanseri vardır.Dünyada en yaygın görülen türü primerdir.

Karaciğer kanserinin nedenleri;hepatit b ve c hastalıkları,aşırı alkol tüketmek ve nadir de olsa demir eksikliği birincil karaciğer kanseri olan primer kanserine sebebiyet vermektedir.Karaciğer kanserine yakalanan hastalarda;iştahsızlık,halsizlik,ciltte sarılık,aşırı kilo kaybı,karında toplanan sıvılar,karnın şişmesi,çabuk yorulma gibi belirtiler karaciğer kanserinde başlıca görülen belirtilerdir.

Hastalığın durumuna göre radyoterapi,kemoterapi,kriyoterapi,tümörü yok etmek için ilaç enjekte edilmesi ve son olarak karaciğer nakli tedavileri günümüzde uygulanmaktadır.Tedavi edilmeyen karaciğer kanserini hastalarının sonu ölümle sonuçlanabilmektedir.Bu nedenle erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Karaciğer Kanseri Siroz başlıklı makalemizde hepatit b, Karaciğer kanseri ve karaciğer kanseri tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

10 yorum

 1. Lütfen yasayan bilen biri yardım etsin babam karaciğer kanseri anemisi var halsiz 75 yasında ve 40 kilo ilaçlı tomografi bile çekemediler doktorlar eve getirdik biseyimmmmmm yok iyiyim diyor ama cok halsiz neler bekliyor bizi ne yapabilirim ne olur yardım edin

 2. annemin karaciğerinde leke var ama zararsız dedi doktor ilerde sorun oluşurmu yani kansere cevirirmi

 3. Ben yurtdışında yaşıyorum.Anneciğimin karaciğer kanseri 4 . Evrede olduğunu öğrendik.Ben hemen yanına gittim tetkikler yapıldı .tam 5 dr a gittik ama sonuç aynı.İleri safha.3. Dr umuz kemoterapi tavsiye etti başta yaptırmak istemedik zararlarından korktuk ama bşka çaremizde yoktu.acele edelim dedik Ancak 5 seans yaptılar tomogrofi sonucuna göre tedaviyi durdurdular.Annecim okadar dayanıklı ki biz üzülmeyelim diye süreklli gülücükler atıp bizim ona yapmamız gereken motiveyi o bize yapıyor.Okadar sağlıklı durumdaki inanamıyoruz bu kadında kansermi var diye.Hiç ağrısı ve şikayeti yok.bütün gerçekleri biliyor .onun tek üzüldüğü evlatlarına doyamamış olması.Bunları sakım kolay yazdığımı düşünmeyin.bu sancıları 3 aydır çekiyoruz ailecek .ümitim var hala ama söyleneenler beni yıkıp kavuruyor.Gözümde yaş tükenmiş durumda.Çoçuklarımda ben ağladıkça ağlıyor.Herşey rabbimden biliyorum ama hiçbirşeye de hazır değilim.Rabbim bütün hastalara şifa versin onları sevdiklerine bağışlasın.ne olursunuz dualarınızı eksik etmeyin hastalardan.

  • Merhaba yazınızı okuyunca cok duygulandım aynı hisleri yasıyoruz babam yuksek ates ve enfeksiyon ile acile gitti uc gun sonra usg de karaciğerde tumor olduğunu söyledi doktor yası genel durumu itibariyle yapılacak bir sey yok dedi eve geldik bugun hic agrım yok diyor güçlü olmaya calısıyor ama halsiz tahliller maalesef kötü nasıl bir süreç bekliyor bizi inanın bilmiyorum üzülmekten aglamaktan halim kalmadı üstelik annem de felcli sormaya cok korkuyorum inşallah anneniz hayattadır neler yasadınız bu süreçte ne olur bahsedin

 4. benim arkaadaşımda karaciğer kanseri %90 ilerlemiş ne yapmamızı önerrsiniz cerrahi müdahale uygulanamıyor tehlikesi warmış öneri sunArmısınız lütfen

 5. ben lonradan akin 2 defa doktor beni kan testine gonderdi ve kara ciyerimde leke oldugunu soyledi lekenin ne oldugunu bilmiyorum ayrica ultrasyona gonderdi 2 hafta sonra gidecegim.endiselerim var bu ne olabilir. ben eskide sigara icerdim 6 yil once biraktim.alkol pek nadir kullaniyor.sizin degerli yardimlarinizi ve yorumlarinizi bekliyorum .tesekurler.

  • o lekeden annemde de var doktor zararsız dedi ama hiç bir ağrı kesici ilaç vb kullanma dedi cnku o lekeyi besliyormuş sizdeki leke de zararsızdır büyük ihtimalle korkmayın insallah iyi bir sonuç alırsınız allah şifa wersin

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |