Karaciğer kanseri belirtileri nedir?

Karaciğer kanseri belirtileri nedir?

Karaciğerin fonksiyonlarına bakıldığında, glikojen depolayarak organların ihtiyacı olan enerjiyi sağlamak, ilaç ve benzeri kimyasal maddelerden vücudumuza giren toksinleri atmak, bazı proteinleri işlemek, karbonhidrat ve yağların parçalanması için gerekli safranın üretilmesidir.

Karaciğer kanseri, tüm kanser çeşitleri arasında en az rastlanan türdür. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Her 100 kanser türünden sadece birisine, karaciğer kanseri olarak tanı konulmaktadır ve oldukça düşük seviyede olan hastalığın hepatoselüler karsinom adı verilen türü, karaciğer kanserlerinin yaklaşık %90’nını oluşturmaktadır. Birçok kanser türü gibi, karaciğer kanseri de, belirli bir safhaya gelmeden fark edilmemektedir. Belirtileri arasında karın şişkinliği, cilt renginde sararma, karın üst bölgesinden başlayıp sırta kadar şiddetli ağrılar, gece terlemeleri bulunmaktadır. Ancak bu belirtiler diğer hastalıklarda da görülebildiğinden, detaylı tetkikler ile karaciğerin durumu belirlenmelidir.

Karaciğer Kanseri Belirtileri

Karaciğer Kanserinin Sebepleri

Karaciğer kanserine sebep olduğu bilinen ve aslında tek başına bile yeterince tehlikeli olan hepatit C ve hepatit B virüsleridir. Bu virüslerin karaciğere yerleşmesi ve enfeksiyon yaratması ile eğer önlem alınmaz ve tedavi edilmezse siroza sebep olmakta ve buda karaciğer kanseri için en uygun zemini hazırlamaktadır. Belki de Dünya’daki en yaygın kanser türlerinden biri olmasının sebebi budur.

Karaciğerde tümür oluşumları, farklı şekillerde görülebilmektedir. Büyük tek bir tümör olabileceği gibi, karaciğerin geneline yayılmış küçük tümörlerden oluşabilir. Bu küçük tümör oluşumları daha çok siroz hastalığının ardından görülmektedir.

Diğer Karaciğer Kanseri Belirtileri

Karındaki şişkinliğin sebebi olarak, büyümekte olan tümörün karaciğer fiziki yapısında artışa sebebiyet vermesidir. Diğer bir şişkinlik sebebi ise, karaciğerin hastalık yüzünden görevlerini yerine getirememesi ve siroz olarak adlandırılan, karın içerisinde sıvı birikiminin oluşumudur.

Beslenme şeklinizi değiştirmediğiniz halde, kilo kaybı yaşamanın birçok sebebi olabilir. Bunların içerisinde en tehlikeli durum, kanser vakalarıdır. Vücut ağırlığının %10 kadar bir kilo kaybı, tehlikeli bir durumdur.

Sarılığın görülmesi, sadece kanser habercisi değildir. Ancak sebebinin karaciğer olması, gerekli araştırmaların yapılması için yeterli olabilir. Görevlerini yapamayan hasta karaciğer, sarılığa sebep olur. Sarılığın oluşumu ise safra tuzlarının, kandaki miktarında artışından kaynaklanır.

Şiddetli ağrıların başlaması, belki basit sindirim sistemi sorunlarına yorulabilir. Ancak göğüs kafesi bitiminin sağ tarafından, sırta kadar olan şiddetli ağrılar, farklı hastalıklarında habercisi olabilir. Az bir atıştırma bile sancılı bir süreci tetikler ve aşırı şekilde tıkanmışlık şişkinlik hissi verir. Tüm bunlara ilerleyen vakalarda, kusma ve aşırı bulantı da eklenebilir.

Karaciğer Kanseri tedavisi

Karaciğer Kanseri Tedavi Şekli

Bu hastalıkta, tanı konulduğunda genellikle ilerlemiş olur ve tedavi imkanları ise çok sınırlıdır. Karaciğer kanseri evreleri ile sınıflandırılır. Cerrahi müdahale, tedavi için olanak sağlayabilen neredeyse tek yoldur. Bu alternatif de tümörün tek bir yerde oluşmuş durumda olması ile mümkündür. eğer tümörler dağılmış, lenf düğümlerine ve diğer organlara sıçramış ise, cerrahi girişimlerinde olumlu sonuç vermesi zordur ve zaten bu gibi durumlarda tercih edilmemektedir. Organ nakli ile karaciğerin alınması, hala üzerinde çalışılan bir konudur. Bu başarıldığı takdirde, daha başarılı sonuçlar alınması beklenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

  1. Annem karaciger kanseri bagirsakdan metastaz vermis 5 yerinde tumor var yasama sansi ne kadar

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |