Karaciğer Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Karaciğer Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Karaciğer Kanseri

Ülkemizde en çok görülen kanser türlerinden biridir. Karaciğer kanseri karaciğer hücrelerinden başlamaktadır. İlk zamanlarda pek belirti göstermese de zamanla gelişip yayıldığından oldukça tehlikeli bir hale gelir. Ve zamanla kişileri ölüme sürükleyebilir. Karaciğer kanserinin başlıca belirtileri şunlardır;

Kilo kaybı;  Karaciğer kanserinin en belirgin belirtilerindendir. Bireyin elinde olmadan bir anda ani ve hızlı bir şekilde kilo kaybına uğraması önemli belirtiler arasında yer alır. Kilo kaybının bir diğer nedeni de aniden gelen iştahsızlık hissinden kaynaklanır.

Karın ağrısı;  Bu belirti de karaciğer kanseri riski olan bireylerde sık sık görülür. Karın ilk başlarda şiddetli olmakla beraber zamanla kronik hale gelir ve şiddetli ağrılar meydana getirir.

Kusma ve Bulantı; Karaciğer kanserine yakalanmış kişilerde sık sık rastlanan bulantı ve kusma gibi durumlar ilk başlarda bu hastalığın belirtileri arasında da yer alır. Sık sık görülen bu belirtiler sonucunda hasta da iştah kayıplarına neden olabilmektedir.

Halsizlik ve Yorgunluk; Karaciğer kanseri bir diğer belirtilerinden olan halsizlik ve yorgunluk durumları diğer belirtilerin baş göstermesi sonucu eşdeğer olarak meydana gelmektedir. Bu da bireylerde aşırı yorgunluk ve çok uyuma gibi durumlar meydana getirir.

Cilt üzerinde meydana gelen renk değişikliği; Karaciğer kanserinin bir diğer belirtisi de cilt üzerinde oluşan renk değişiklikleridir. Bu renkler genelde sarı olmaktadır. Göz akında da bazen bu durum gözlemlenmektedir.

Sindirim sorunları; Karaciğer kanserinin sık sık görülen belirtileri arasında dışkı olayında meydana gelen değişikler de örnek gösterilebilir. Kimi zaman idrar yaparken ağrı hissi de meydana gelebilir. Bir diğer değişiklik ise dışkının beyaz renkte olmasından kaynaklanmaktadır.

Karaciğer kanserine yakalanmış kişilerin yaşam süreleri hastalığın gelmiş olduğu evreye göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak kanser teşhisi konulan bireylerin yaşama süreleri 6 ay olarak belirtilmektedir. Bazen de hastanın durumuna bağlı olaraktan 9 ay olarak söylenmektedir. Kısacası hastanın tedaviye cevap vermesine bağlı olarak yaşam süresi de artış gösterebilir. Karaciğer kanserine yakalanmış bir bireyin yaşam süresinin uzatılması ve erken tedaviye başlanması büyük önem arz eder. Özellikle erken evrelerden teşhis edilen kanser cerrahi müdahale ile sonlandırılabilir. Yalnız karaciğer kanseri ilk evrelerden belirti göstermediği için hastalık fark edilene kadar diğer evrelere geçiş yapılabilmektedir. Kanser diğer evrelere yayıldığında ise hastanın tedavi edilmesi çok zor bir süreçtir. Ama günümüzde gelişen teknoloji sayesinde yapılan cerrahi müdahaleler genellikle başarılı olarak sonuçlanırsa da hastanın en fazla yaşam süresi 5 yıl olarak söylenmektedir. Bu nedenle hastalığın erken teşhis edilmesi hem tedavi açısından hem iyileşme süresi açısından oldukça önem arz etmektedir. Karaciğer kanseri son evreye gelindiği zaman ölüm riski çok yüksektir. Cerrahi operasyon yapılsa bile kanser diğer organlara yayıldığı için hastanın direnci azalmakta olup ölümle sonuçlanmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Karaciğer Kanseri Siroz başlıklı makalemizde hepatit b, Karaciğer kanseri ve karaciğer kanseri tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |