Karaciğer Kanseri Hakkında

Karaciğer Kanseri Hakkında

Karaciğer Kanseri Kanser, hücrelerin çok fazla çoğalması ile meydana gelen bir yapı olarak karşınıza çıkar. Bir çok sağlıklı kişi de hücreler sürekli çoğaldıktan sonra bir vakit sonra yok olur. Ancak kanser hücresi sürekli çoğalır ve bir süre sonra da yok olmaz. Bu durum kişinin sağlıksız olduğunun da göstergesidir. Karaciğer kanseri genel olarak, kendi içinde ki karaciğer dokuları kısmın da meydana gelir. Bu olmadığı zamanlar da da safra yolu kısmın da meydana gelir.

Karaciğer Kanseri 1.Evre

Karaciğer kanseri 1.evre hakkında bilgi verilecek olur ise bu evrede henüz net bir şey yoktur ya da kanser belirtileri yeni yeni ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu süreçte bu karaciğer kanseri genel olarak erkekler de kadınlardan çok daha fazla görülmektedir. Bu kanser türü diğer kanser türleri ile kıyaslandığında ölümcül olma oranı olarak ilk dört sırada yer almaktadır ve bu sebeple de tehlikeli bir kanser grubu için de yer almaktadır. Başka organlar da kanser meydana geldikten sonra bu kanser hücreleri üçüncü ve dördüncü evreler de karaciğer ile temasa geçebilir  ve bu sebep ile de kanser hücreleri karaciğer sıçrayarak bu kansere de sebep olabilir.

Karaciğer Kanseri 2.Evre

Karaciğer kanseri 2.evre  hakkında bilgi verilecek olur ise bu evre de ilk evre ile benzer özellikler gösterir. Bu evre de tümör belirtileri çok daha fazla ortaya çıkmaya başlar ev kanser teşhisi kesin olarak konur. Bu evre de kesin olarak teşhis edilir ise ve tedaviye bu evre de erkenden başlanır ise belki de kanser hücreleri yayılmadan erken teşhis sayesinde daha kolay tedavi edilecektir.

Karaciğer Kanseri 3.Evre

Karaciğer kanseri 3.evre hakkında bilgi verilecek olur ise bu evre ilk evrelere göre daha farklı özellikler gösterir ve bu evre de ilk iki evre de hiçbir yere yayılmayan kanser hücreleri yavaş yavaş etrafa yayılmaya başlar ve kendini etkilediği gibi diğer organlara da zarar vermeye başlar. Bu sebep ile bakıldığın da bu evre de kanser hücreleri diğer organlara yayılmaya başlamış demektir ve bu süreç bir sonra ki oturumda da devam edecektir.

Karaciğer Kanseri 4.Evre

Bu karaciğer kanserinin dördüncü evresi ilk başta görülen iki evre ile farklılık gösterse de son evre ile de benzerlik gösterir. Üçüncü evre de yayılmaya devam eden kanser hücreleri, bu evre de de yayılma faaliyetlerine devam eder. Bu saye de vücuttaki tüm organlara da karaciğer kanseri hücreleri dağılmış olur. Bu evre de kişinin tedaviye nasıl cevap verdiği e ortaya çıkar ve genel olarak ölümler bu aşama da ortaya çıkar. Dikkatli ve sağlıklı yaşam sürerek de bir miktar da olsa bu sorunların önüne geçmek mümkündür.

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İnce Bağırsak Kanseri Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |