Karaciğer yağlanması belirtileri nedir?

Karaciğer yağlanması belirtileri nedir?

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer yağlanması, aslında karaciğerin kendini korumak için oluşturduğu yağ bezlerinin görülmesi ve çoğalmasıdır. Ancak bu akıllı organın korunma için gereğinden fazla şekilde yağlanması, hastalık olarak, tüm vücuda etki etmesine sebep olur. Karaciğer hücrelerinin yağ barındırması, enerji ihtiyacı için kullanılır. Ancak bu yağ hücrelerinin iltihaplı şekilde olması veya gereğinden fazla birikmesi, oldukça tehlikeli bir hastalık olan siroz’a sebebiyet vermektedir. Alkol kullanmayan ya da oldukça az kullananlarda bile karaciğer yağlanması siroza sebep olabilmektedir. Gereğinden fazla alkol kullananların da yaşadığı bu problem, sadece gerekli tıbbi testler ile belirlenir. Hepatit türevleri gibi hastalıklar da karaciğerin yağlanmasına sebep olmaktadır.

karaciger-yaglanmasi-1

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Hastalığın sinsi şekilde oluşması, oldukça tehlikeli bir durumdur. Belirtilerinin şiddetlenmesine kadar olan zamanda nadir olarak, halsizlik, karın ağrısı ve üst karın bölgesinde huzursuzluk şekline kendini gösterir. Ancak bu bulgular başka hastalıkların da belirtileri içerinde de yer almaktadır. Fark edilmeden ilerleyen hastalık, süre olarak 10 yıllar kadar, hatta daha fazla sürebilmektedir. Karındaki ağrıların başlıca sebebi, karaciğerin boyutlarının artması nedeni ile komşu organlara baskı yapmasından ötürüdür. Düzenli şekilde tıbbi tedbirler ve araştırmalar ile karaciğer yağlanmasının, hangi safhada olduğu belirlenebilir. Ancak ciddi şekilde bazı enfeksiyon hastalıkları geçirmek, alkol kullanmak, düzensiz beslenmekten ötürü, hastalığın seyri hızlı olarak ilerleme gösterebilir. Zaman ilerledikçe yağlanma oranı artarak vücut enerjisinin yitirilmesi, ciddi kilo kayıpları, güçsüzlük ve zihinsel olarak yorgunluk olarak tarif edilen, kafa karışıklıkları yaşanmaktadır. İleri düzeye ulaşan karaciğer yağlanması belirtileri, artık tıbbi yardım almanın ve tedavinin uzun süreceğine işaret etmektedir. Bu boyutlardaki belirtiler, kötü vücut kokusu ve ağız kokusu, devamlı mide bulantısı, baş ağrıları, sindirim sistemlerinde şişkinlik ve uzun süreli hazımsızlık problemleri, vücut ısısının normalden biraz yükselmesi ve devamlılığı olarak kendini göstermektedir. Daha ileri boyutlarda ise gözlerde kızarıklık, bitkinlik ve daha yüksek ateşlenme, deride kızarıklıklar ve döküntülerin oluşması, basit yaralanmaların kolay iyileşmemesi, hemoroit ve zaman zaman nedensiz ishal, ciddi şekilde hafızanın güçsüzleşmesi ve unutkanlık bulguları ile dayanılmaz olarak adlandırılan karaciğer ağrıları gözlemlenir.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Tüm bunların sebebi, alkol kullanımı ya da hepatit hastalığı değildir. Fiziksel aktivitenin yetersizliği, kötü ve dengesiz beslenme, karaciğerin çalışması ve kendini koruması için oluşan yağ hücrelerinde artışa sebep olur. Kandaki trigliserid yüksekliğide yağlanmanın sebepleri arasındadır. Mutlaka yaşam şartlarının gözden geçirilmesi ve tıbbi kontrollerin düzenli şekilde yapılması, ciddi ve geri dönüşü olmayan hastalık hasarlarından vücudumuzu korumaktadır.

Bir önceki yazımız olan Gıda zehirlenmesi belirtileri nedir? başlıklı makalemizde gıda zehirlenmesi belirtileri, gıda zehirlenmesi ilk yardım ve gıda zehirlenmesi ne yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |