Kemik Erimesini Oluşturan Faktörler ve Tedavi Yöntemleri

Kemik Erimesini Oluşturan Faktörler ve Tedavi Yöntemleri

İnsan hayatı boyunca sağlıklı beslenme önemli ölçüde yer tutmaktadır yaşamsal faaliyetlerin yanı sıra kötü alışkanlıklar düzensiz beslenme büyük bir yer edinmekle beraber zamanla etkilerini de ortaya çıkaran faktör halindedir. Ekonomik koşullar, sinir, stres ele alınmasının yanı sıra düzensiz beslenme gerekli besinlerin tüketilmemesi her geçen insan sağlığını olumsuz yönde etkilemekte ve kemik yapısına, metobolizmayı önemli ölçüde etkilemektedir. Bu olumsuz etkilerle beraber bir süre sonra kemik erimesi oluşumuna yol açar.  Kemiklerin içerisinde bulunan dokuların zaman içerisinde yenileme işlemini gerçekleştirememesi sebebiyle ortaya çıkan, dayanıklılığın azalması ile aorta çıkan bir hastalıktır. Geçen zaman dilimi içerisinde gerçekleşen hassasiyet oluşu, kemiklerin çabuk zarar görmesi ve kırılgan yapısı ile kendini belli etmektedir. Osteoporoz, kemiklerin kalsiyum kaybederek, dokuların delikli, dayanıksız, kolay etkilenerek kırılabilen hale gelmesi ile oluşur. Kemik erimesi bayanlarda genellikle menopozdan sonra görülmesiyle beraber erkeklerde de görülebilir, fakat bayanlara nadiren görülme riski %20 ile %30 daha az olmaktadır. Bayanlarda görülen kemik erimesi, kadınlık hormonunun azalmasıyla ortaya çıkar ve kemik erimesi başlar. En küçük çarpma veya düşmelerde dayanıksız hale gelen kemikler kırılma eğilimi gösterir. Osteoporoz hasatlığına yakalan kişilerde vücut şekilleri değişmekle beraber boylarında kısalmalar görülür.

Kemik erimesinde risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir,

*aşırı alkol kullanım

*kemoterapi

*tiroid hormon tedavisi

*radyoterapi

* Yumurtalıkların alınması

*fazla kafein tüketimi

*hayvansal proteinlerin kullanılması

*sigara kullanımı

* steroid tedavisi büyük etmen oluşturmaktadır.

kemikk

 

İnsan vücudunda hormonsal değişimler, kemik gelişimi için tek yol gibi düşünülse de özellikle bayanların kemiklerini sağlıklı bir şekilde korumalarına yardımcı olacak bazı yollar da yok değil.  Kalsiyum desteği çok önemli bir yer tutmaktadır. D vitamini ağırlıklı olarak alınabilir, bunun yanı sıra süt ve süt ürünleri, özellikle yağsız D vitamini içeren süt, meyve suları, kalsiyum verecek olan mısır gevreği, portakal suyu ve asitik yiyecekler kalsiyum emilimini oluşturmakta büyük rol oynayacaktır. Kola, çikolata ve fosfor içeren kırmızı etten de uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca, doktor kontrolünde yapılacak olan egzersizlerde büyük yardım sağlayarak, kas gücünü artırmakta ve denge kaybını önlemektedir. Osteoporoz, Kalsitonin, Alendronat, Kalsiyum ve D vitamini ilaçları ile tedavi edilmesi mümkün olan bir hastalıktır.

Kemik Erimesini Oluşturan Faktörler ve Tedavi Yöntemleri konulu yazımızda Sayın Prof.Dr. Mustafa Özdoğan’dan esinlenmiş bulunmaktayız.

http://www.drozdogan.com/prof-dr-mustafa-ozdogan-tibbi-onkoloji-uzmani-tedavi-yontemleri-yan-etkiler-yonetimi-diger.html

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |