Kızartılmış Yiyeceklerin Kanser Üzerindeki Etkisi

Kızartılmış Yiyeceklerin Kanser Üzerindeki Etkisi

Kanser, oluşumu her yıl hızla artış gösteren birçok insan hayatını kaosa sürükleyen tehlikeli hatta ölümcül bir riske sahip. İnsan hayatı boyunca karşılaşabileceği bir hastalık halinde olan kanser, birçok kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkilemekte. Yaşamsal faaliyetlere de ara verdirerek insan psikolojisi üzerinde şok etkisi yaratmaktadır. Özellikle ekonomik şartlar, stres, sıkıntılar, alkol sigara kullanımı ve özellikle de düzensiz beslenme büyük risk faktörü oluşturmaktadır. Düzensiz beslenme ele alındığında fast food ürünleri de prostat kanseri oluşumunu fazlasıyla etkilemektedir. Düzensiz beslenmenin günlük yaşantı içerisinde hafta bir kere olmaya dahi mahsus olsa da prostat kanseri olması riskini %30-37 oranında artış göstermesine sebebiyet veriyor.  Prostat kanseri oluşmasına risk faktörü oluşturan yüksek ısıda kızartılmış tavuk, balık, donut, gibi yağda kızartılmış yiyecekler prostat oluşumuna fazlasıyla yardımcı oluyor.

kızrtılmıs

Yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkan bilgiler kızartılmış yiyeceklerin obezite ve kanser oluşumunu tetiklediğini gösteriyor. Kızartılmış yiyeceklerin içerdiği yağ oranının yanı sıra kanserojen maddeleri tetikleyerek kanser faktörünü harekete geçiriyor. Uzun kızartma sürelerine sahip, defalarca aynı yağda pişirilen yiyecekler vücut üzerinde toksitlerin artışını sağlayarak kanser oluşumuna kapı açıyor. Devamlı olarak kızartılmış ürün tüketen kişilerin tükettiği kızartılmış yiyecekler, fazlasıyla glikazyon bileşenleri oluşturarak vücut içerisinde iltihaplanma ve strese bağlı oksidatif oluşumuna unsur sağlıyor. 1549 prostat hastası erkek üzerinde ve 1492 sağlıklı erkeğin yer aldığı yapılan araştırmalar sonucunda yapılan araştırmalarda haftada birden fazla kızartılmış ürün tüketen erkeklerin %27-35 oranında kansere yakalanma riskini fazlasıyla oluşturduğunu gösteriyor. Daha önce de gerçekleştirilen araştırmalar sonucu kızartılmış yemek ürünleri yemek borusu, meme, pankreas, akciğer, baş boyun kanserlerinde risk faktörü oluşturduğu gözler önüne serilmiştir. Kişilerin günlük yaşamları boyunca kızartılmış yiyeceklerden uzak durulması veya haftada en aza indirgemesi risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |