Kleptomani belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Kleptomani belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Psikolojik kökenli bir rahatsızlık olan kleptomani, kişilerin ihtiyacı olmayan değersiz nesneleri çalmasıdır. Bu tür rahatsızlığı olan kişilere kleptoman denilmektedir. Bu rahatsızlık konusunda yeterince bilgi sahibi olunmadığı için çoğu zaman kleptomanlar çalma eylemini gerçekleştirirken yakalandıklarında hastane yerine hapishaneye gönderilmektedir. Bu nedenle de kleptomani hastalığı bulunan insanların tedavileri gerçekleşememekte ve kişiler aynı hareketi tekrar etmektedir.

Kleptomanları hırsız olarak nitelemek yanlıştır, ortada bir çalma durumu söz konusu olsa da kişi bunu aslında isteyerek yapmamaktadır. Çaldıkları nesnelerin genelde maddi bir değeri yoktur ve onların ihtiyaç duyduğu birşey değildir. Bu kişiler ihtiyaçları nedeniyle değil önüne geçemedikleri çalma dürtüleri yüzünden bu eylemi gerçekleştirmektedir. Çoğu kleptomanın maddi durumu iyi ve eğitim seviyesi yüksek insanlar arasından çıkması da bu durumun maddi ihtiyaçtan değil ruhsal bir ihtiyaçtan kaynaklandığını göstermektedir. Kişi çalma isteğinin önüne geçemez, tıpkı bir bağımlının ihtiyacı olan maddeye ulaşana kadar geçirdiği krize benzer bir durumu yaşar. Kendini çok gergin ve huzursuz hisseder ve çalma işini gerçekleştirdikten sonra rahatlar.

 Kleptomaninin Nedenleri

Kleptomaninin nedenleri arasında zor bir çocukluk dönemi geçirmek, kendini önemsiz ve değersiz hissetmek, çok sevdiği bir yakınını kaybetmek gibi insan psikolojisini derinden etkileyen durumlar sayılabilir. Kadınlarda hamilelik ve menopoz, erkeklerde ise andropoz gibi geçiş dönemlerinde kleptomani ortaya çıkabilmektedir. Kleptomani çoğu zaman başka psikolojik rahatsızlıklarla bir arada görülmektedir.

Kleptomani belirtileri

 Kleptomani Tedavisi

 Kleptomani tedavisi olan bir rahatsızlıktır fakat çoğu kleptoman hırsız damgası yemekten veya çevresi tarafından dışlanmaktan korktuğu için tedaviye yanaşmamakta ve hastalığını gizlemeye çalışmaktadır. Kleptomani tedavisinde ilk olarak bu davranışın altındaki neden araştırılır ve daha sonra gereken terapi ve ilaç tedavileri uygulanır. Hastaya yaptığı bu davranışın kendisine ne gibi zararlar getirebileceği doktoru tarafından anlatılır ve içindeki çalma dürtüsünü nasıl bastırabileceği öğretilir. Tedavi süreci biraz zor ve uzun olmakla birlikte, ailenin ve yakınların da desteğiyle bu sorun aşılabilir.

kleptomani tedavisi

Bu konuda ailelere çok önemli görevler düşmektedir. Yakınları arasında kleptoman bulunanlar ilk başlarda durumu anlayamasalar da belirli bir süre sonra bir şekilde durumdan haberdar olurlar. Ya kişinin çalıp da evde sakladığı eşyaları görür veya bizzat yakınlarının çalma eylemini gerçekleştirdiğine şahit olabilirler. Böyle bir durumda bunu hırsızlık değil de bir rahatsızlık olarak değerlendirip, buna göre bir tutum sergilemeleri kleptomanı tedaviye ikna etmek için büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Kleptomani hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, bu eylemi gerçekleştiren kişilerin suçlu değil hasta olarak kabul edilmesi ve hapishane yerine hastaneye götürülmesi gerektiğidir.

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |