Koah belirtileri nedir?

Koah belirtileri nedir?

Kronik bir akciğer hastalığı olan koah, Kronik obstrüktif akciğer hastalığı cümlesinin baş harflerinden, adını almıştır. Sık görülen belirtileri arasında, ısrarlı öksürük, nefes darlığı ve fiziksel etkinliklerde nefessiz kalmak, gelmektedir. Bu hastalığın belirti vermesi, hastalık oluşmaya başladıktan yaklaşık iki yıl sonra görülür. En çok ölüme sebep olan hastalıkların arasında yer almaktadır. Hastalığın oluşumunda sigara alışkanlığının ve hava kirliliğinin büyük etkisi vardır.

koah

Koah Nasıl Oluşur?

Sigara gibi zararlı etkiler sebebi ile, akciğer hava kanallarında oluşan iltihap, bu hastalığın başlama sebebidir. Bu iltihap yüzünden, esnekliğini kaybetmiş olan hava kanalları tahrip olur ve daralır. Bu deformasyon yüzünden, nefes darlığı ve öksürük ile koah başlar. Bu hastalığa zamanında müdahale edilmemesi halinde, akciğerler işlevselliğini büyük ölçüde kaybeder. Bu yüzden kandaki oksijenin azalmasına bağlı olarak, organ hasarları da meydana gelmektedir. Bu durum hayati risk oluşmasını etkileyen bir durum olduğu için, olması istenmeyen bir sonuçtur.

koah tedavisi

Hastalıkta Risk Faktörleri

Koah hastalığının oluşmasındaki en önemli faktörlerin başında, sigara kullanımı ve hava kirliliği gelmektedir. İstatistiklere göre 5 hastanın 4’ü sigara kullanıcısı. Sigara kullananların ise %20’de koah hastalığı görülmektedir. Yoğun hava kirliliğinin bulunduğu bölgelerde de, bu rahatsızlığın görülme oranı diğer bölgelerle kıyaslandığında, daha fazla çıkmaktadır. Kimyasallardan ve spesifik tozlardan etkilenmeye maruz kalan kişilerinde, koah hastalığına daha yüksek oranda yakalanma ihtimali vardır.

koah-belirtileri

Koah Hastalığının Belirtileri

Bu hastalığın başlıca belirtileri öksürük, hırıltılı solunum, göğüste baskı hissi ve sık yaşanan grip, nezle hastalığıdır. Hastalığın ilerlemiş safhalarında, bacaklarda ve ayaklarda şişlikler, kilo kaybı ve kandaki oksijen seviyesinde düşüşler yaşanmaya başlayabilir.Kış aylarında oldukça belirgin hale gelen bu belirtiler, bazen günlük aktiviteleri etkileyecek oranda artabilmektedir.

Koah Hastalığında Tedavi

Koah hastalığı için belli bir tedavi şekli yoktur. Ancak hastalığın semptomlarının şiddeti azaltılabilir ve akciğerlerin daha fazla tahrip olması engellenebilmektedir. Eğer sigara kullanımı söz konusu ise bırakılması şarttır. Oksijen terapisi ve iltihabı azaltmak için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Nadiren koah hastalarına uygulanabilen cerrahi yöntem için, hastalığın ve hastanın uygun şartlarda olması gerekli görülür. Koah için bitkisel tedavi alternatif olarak denenebilir.

Kaynak:

http://hastane.fatih.edu.tr/saglikkosesi/121/koah-kronik-obstruktif-akciger-hastaligi/

http://gogushast.hastane.akdeniz.edu.tr/koah

http://www.comu.edu.tr/duyurular/detay.php?id=7361

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |