Kolesterol belirtileri nedir?

Kolesterol belirtileri nedir?

Kolesterol, aslında tek başına ciddi bir hastalık değildir. Ancak yüksek kolesterol sebebi ile oluşabilecek çok ciddi hastalıklar olduğu için, mutlaka önlemi alınması gereken bir durumdur. Kalp ve damar hastalıklarının yaşanmasında, büyük rol oynayan kolesterol, bu seviyede ciddi hastalıklara sebep olabileceği için, tehlikeli sağlık problemleri arasında yer almaktadır.

kolesterol belirtileri

Vücudumuzda kolesterol, hücre yapısı için gerekli bir yağdır. Aynı zamanda enerji ve hormon üretimi içinde önemlidir. Normal şartlarda, gerektiği kadar üretilen kolesterol, gıdalar aracılığı ile de alınabileceği için, beslenme bozukluklarına bağlı olarak, ortaya çıkabilmektedir. Vücudumuzda olması gerekenden daha fazla kolesterol bulunduğunda, damarlarda birikmeye başlamaktadır. Bu birikimler plak oluşumlarına sebep olarak, damar yolu problemleri yaşamamız konusunda, risk yaratmaktadır.

Yüksek Kolesterol Riskleri

Uzun süre kolesterol seviyesi yüksek olan kişilerde, damar tıkanıklığı sıklıkla yaşanan bir durumdur. Ne yazık ki, bu durum çok riskli ve genellikle, kalp krizlerinin başlıca sebepleri arasında görülmektedir. Kolesterolün damarda tıkanıklık yapmaya başlaması, bir süre sonra damarda plak oluşumuna ve damar sertleşmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden damarlarda kanamalar olabiliyor ve oluşan pıhtılar yüzünden damar iyice tıkanıyor. Sonuç maalesef kötü tablolar oluşturabilecek bir hal alıyor.

yüksek kolesterol belirtileri

Kolesterolün Yükselme Sebepleri

Karaciğer tarafından üretilen kolesterol, yiyecekler yolu ile de alındığında, vücudumuza fazla gelmektedir ve böylece seviyesi yükselmektedir. Daha çok margarin, yağlı süt ürünleri ve kızartmalar yüzünden olduğu düşünülen yüksek kolesterol, hayvansal gıdalar yüzünden de yükselebilmektedir. Dengeli beslenmek, hazır gıdalardan uzak durmak ve fiziksel açıdan aktif olmak, sağlık için önerilen davranış şeklidir. Genel olarak yaşlılıkla ve kilo ile artan kolesterol, sık sık tahlil yapılarak ölçtürülmeli, gerekli görülen durumlarda ise, hekim önerisine bağlı olarak ilaç tedavisi yapılmalıdır. Karaciğer rahatsızlıklarında ve genetik faktörlere bağlı olarak da görülen yüksek kolesterol, belirti vermeden yıllarca gizlenebilen bir hastalıktır.

yüksek kolesterol tedavisi

Yüksek Kolesterol Belirtileri

İki çeşit kolesterol bulunmaktadır. HDL ve LDL. İyi kolesterol denilen HDL kötü kolesterol seviyesinin dengelenmesinde ve damarlarda oluşan plakların temizlenmesinde rol oynamaktadır. Ancak kötü kolesterol yani LDL, tam tersi olarak damar tıkanıklığına yol açar.

Bu sağlık sorunundaki en büyük risk, zor fark edildiği için, uzun yıllar vücuda hasar verebilmesidir. Bizi hasta yapmayan ve yaşantımızı etkilemeyen kolesterol, ya damar tıkanıklıklarına yol açtığında, ya da kalpte bir problem yaşanacak seviyeye geldiğinde fark edilebilmektedir. Nadir rastlanan fiziki tek belirtisi, göz çevresinde ve ellerde kabarıklıklara yol açabilmesidir.

Yüksek Kolesterol Tedavisi ve Diyeti

Kolesterolü düşürmedeki en etkili yol, beslenmede ve hayat tarzımızda yapılacak değişiklikler olmaktadır. Bu değişikliklere ve dikkat etmemiz gereken konulara örnek vermemiz daha iyi olacaktır.

– Tavuk veya balık yiyeceğiniz zaman derisini ayırın ve yemeyin.

– Yağsız et tüketmek önemlidir, mutlaka bu konuya dikkat edin.

– Her gün mutlaka taze sebze ve meyve yemeye özen gösterin.

– Doymuş yağ tüketimini olabildiğince azaltarak, mümkünse bırakın.

– Tam tahıllı gıdalardan bolca tüketmeye özen gösterin.

– Fazla kilolarınızı vermek için diyet uygulayın.

– Günlük egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

– Sigara ve alkol kullanımından uzak durun.

Genetik durumlarda, bazen bu uygulamaların hepsini yapmak bile kolesterol seviyesini düşürmemektedir. Bu durumda doktorunuz ilaç tedavisi önerebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Hepatit B belirtileri nedir? başlıklı makalemizde hepatit b aşısı, hepatit b belirtileri ve hepatit b nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |