Kolon kanseri belirtileri nedir?

Kolon kanseri belirtileri nedir?

Kolon adı ile anılan kalın bağırsak, sindirim sistemimizde ince bağırsaktan hemen sonra 2 metre civarında ki bir bölümü oluşturur. Görülme olasılığı 10.000 kişide beş olan kolon kanseri hastalığı çok ciddidir ve genellikle batılı ülkelerde görülmektedir.

Nedeni tam olarak bilinmeyen bu hastalık, çevresel etkiler ve genetik faktörler gibi belli başlı sebeplere bağlanmaktadır. Genetik geçmiş oluşumunda önemli yer tutmaktadır. Yapılan araştırmalarda, aile fertlerinde kolon kanseri vakası olanlarda, görülme oranı yüksektir. Ayrıca yumurtalık kanseri ve meme kanseri geçirmiş kişilerde, veya ailelerinde bu hastalıklara sahip olanlarda görülme oranı da oldukça yüksektir. Kolon kanseri ihtimali, Gardner Sendromu, Polipozis, Kolit ve Crohn hastalıkları geçiren, ya da bu hastalıklara sahip olanlarda daha yüksek olmaktadır. Oluşumunun çevresel etkileri başında, beslenme oldukça önemlidir. Daha çok batı tipi beslenme ve diyet, kolon kanseri ihtimalini arttırmaktadır. Hayvansal yağ kullanımı, bu beslenme şekli içerisinde yer alan bir diyet şeklidir. Ayrıca çeşitli sanayi işçileri fabrika ortamlarında, kimyasal madde etkilerinden dolayı kolon kanserine yakalanabilmektedirler.

kolon kanseri belirtileri

Kolon Kanseri Belirtileri

Kolon kanseri başlangıç evresinde karın bölgesinde dolgunluk ve şişkinlik hissi, iştahsızlık, çabuk yorulma, ishal, hafif ağrı, kilo kaybı ve bazen kabızlık görülebilir. Kabızlık ve ishal için kullanılan ilaçlara rağmen, durumun devamı söz konusudur. Başlangıç aşamasında bağırsak daralması görülmediğinden, belirtiler başka hastalıklar ile karıştırılabilir. Kolon kanserinin başlangıç döneminde genel olarak doktora gidilmediğinden dolayı, ileri safhalara geçmeden muayene ve tanı çok fazla söz konusu olmamaktadır. İleri safhalarda bağırsağın daralması söz konusudur ve atık maddelerin bağırsaktan atılmaları zorlaşır. Daha ileri zamanlarda bağırsak içerisinde atık birikmesi söz konusu olur. Durum kabızlık ile sonuçlanır ve ağrı devreye girer. İlk zamanlarda tanı ve tedaviye başlanmadığında belirtiler daha fazla kendini göstermeye başlar.

Ciddi kilo kaybı ve iştahsızlık ile bunlara bağlı yorgunluk baş gösterir. Hasta yemek yiyemez ve kansızlık oluşur. Hasta vücudunda renk değişimleri meydana gelir. Bağırsak içi birikim sebebiyle kapanma ve tıkanma ciddi boyutlara ulaşır. İlk zorluklar içerisinde, bağırsak içerisindeki tümör delinerek ağrılı ve zahmetli şekilde boşaltım gerçekleşir. Fakat çok kısa bir süre içerisinde tekrar tıkanma yaşanır ve her seferinde tümör patlaması yaşanmaz.

Hastalığın oldukça ileri safhalarında, hastanın durumu giderek ağırlaşır ve artık bağırsakta boşaltma sağlanmaz ve kan yolu ile zehirlenme başlar. Hastalığın bu safhasında artık doktorlar tarafından bir ameliyat ile bağırsağın durumu incelenir ve genellikle hastanın kurtarılması söz konusu olmamaktadır.

kolon kanseri evreleri

Kolon Kanserinde Tanı ve Tedavi

Tıbbi imkanlar dahilinde, bazı belirtilerin ardından mutlaka doktora başvurarak uzman muayene ve tetkiklerden faydalanılmalıdır. En önemli tetkik Kolonoskopidir. Bu kameralı bağırsak muayenesinde, karşılaşılan foliplerden örnekler alınarak, mikroskobik incelemelerde bulunulur. Bir diğer tetkik sigmoidoskopidir. Bu işlem ile kolon bölgesinin alt kısmı incelenir, gaita testleri yapılır ve kan durumu incelenir. Gerekli görüldüğünde, cerrahi işlemler ile kolon yüzeyinden parça alınarak, çeşitli testler yapılır ve bu işlemler gerekli görüldüğünde tekrarlanarak, hastanın durumu dikkatlice takip edilerek, tam ve doğru tanının olabildiğince erken konulmasına çalışılır.

Kolon kanseri tedavi şekilleri arasında en etkili yöntem, cerrahi müdahaledir öncelikle kolon kanseri evreleri belirlenir. Belirlenen tümörün ameliyat ile çıkartılması söz konusudur. Tümörlü bölgenin çıkartılması ile bağırsaktaki bölüm birbirine tam çalışır şekilde güvenle eklenir. Kanserli hücrelerin anüs bölgesine yakın olmasında ameliyat durumu değişir. Bu durumda anüsün alınması söz konusu olur. Ameliyat sonrasında tedavinin devamı için kemoterapi gibi ilaç uygulamaları uygulanabilir.

kolon kanseri tedavisi

Kolon Kanserinden Korunma Yolları

En önemli korunma yollarında biris, beslenme şeklidir. Özellikle lif içeriğinden zengin beslenme, kolon kanserinden korunmak için oldukça önemlidir. Bir diğer beslenme şekli hayvansal yağ içeriğine sahip gıdaların tüketiminin, ciddi ölçüde azaltılmasıdır. Kırmızı et tüketiminin sağlık sınırları içerisinde tüketilmesi, sigara ve alkol alınmaması ve en önemlisi de risk grubundaki kişilerin, düzenli kontrol yaptırması gerekir. Şişmanlığın bazı kanser türlerinde, ciddi etkisi bulunduğu unutulmamalı ve düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Kaynaklar:

http://www.cdc.gov/cancer/colorectal/basic_info/symptoms.htm

http://www.cancer.org/cancer/colonandrectumcancer/detailedguide/colorectal-cancer-what-is-colorectal-cancer

http://www.health.harvard.edu/family_health_guide/red-meat-and-colon-cancer

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |