Koroner stent nedir?

Koroner stent nedir?

Doktora gidip koroner arter hastası olduğunuzu mu öğrendiniz? Bu kalbinizi besleyen damarların bir ya da birkaçının tıkalı ya da daralmış oluşudur. Ne yazık ki bu hastalık göğsünüzde baskıya, daralmaya hatta ağrı ve kalp krizine yol açabilir. Koroner stent size tedaviyi sağlayacaktır.

Koroner stent nedir? Daralmış ve tıkanmış damarlarınıza ince uzun bir tüp ile yerleştirilen ve yine bir tüp şeklinde olan bir metaldir. Oldukça küçüktür. Gelişen teknoloji ile stent tedavisi hastayı oldukça tatmin etmektedir ve doktorlarca en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmuştur.

Özellikle de ileri yaşta olanlar, genel durumu kötü olanlar, akciğer hastalıkları barındıranlar, açık ameliyat konusunda risk taşıyanlar, kalp krizi ve kalp kasılmalarındaki rahatsızlık seviyeleri stabil olmayan kişiler için koroner stentler önem arz etmektedir.

Koroner stent takıldıktan sonra kalp bakım ünitesi gibi özel bir odaya alınıp kontrolleriniz tamamlanacaktır. İşlemden 2 gün sonra eve dönebilecek durumda olacaksınız ve doktorunuzun uygun gördüğü ilaçları kullanacaksınız. Üstelik stent takımı yalnızca 2 saat sürecek olan bir işlemdir.

Eve dönüşünüz tamamlandıktan sonra kendinizi denetlemek adına ateşinize, vücudunuzda işlemin olduğu bölgedeki morluk durumuna ve ağrılarınıza bakmakta fayda vardır. 1-2 hafta içinde işinize dönebilirsiniz ancak ameliyat geçirdiğinizi unutmayıp ağır işlere atılmayarak. İlk 6 ay hafif egzersizlerle doktorunuz sizi formda tutup durumunuzu gözlemlemek isteyebilir.

Sonuç olarak koroner stent gelişmiş tüm ülkelerde pek çok doktorun tavsiye ettiği ve pek çok hastanın kullandığı damar tıkanıklığına ve darlığına çözüm niteliğindeki küçük bir metal parçadır. Kanın pıhtılaşmasıyla savaşan Aspirin, Tiklopidin gibi maddelerle uğraşan vücudunuza, 1-2 saat gibi kısa bir sürede hayat kalitenizi arttıracak bu küçük metal parça sizin için vücudunuzda yer bulacaktır.

Ancak unutmamak gereken bir şey varsa o da, her ne kadar mükemmel olursa olsun hiçbir tedavi yönteminin, size risk teşkil eden alışkanlıklardan kurtulmadan işe yaramayacağıdır. Koroner stentlerin vücudunuzdaki göz ardı edilemez etkisini yaşamak için gün içindeki tehdit oluşturan davranışlarınızdan vazgeçin. Unutmayın ki, kalbe giden damarların tıkalı olması yarını yaşayamayacak olmanızdır.

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |