Lenf Bezi Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Lenf Bezi Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Lenf Bezi Kanseri

Kanser çağımızın en büyük hastalıklarından birisidir. Kanserin bu derece çoğalması birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Günümüz hayat şartları, teknolojik gelişmeler, aşırı sanayileşme sonucu hava kirliliği, radyo dalgaları, genetiği oynanmış ve hormonlu yiyecekler tüketilmesi sonrasında insanın temel yapı taşı olan hücrelerin değişimine neden olmaktadır. Bu değişim hücrelerin çoğalması, büyümesi vb. kriterleri diğer hücrelerden bağımsız olarak yapması sonucunda kanser meydana gelmektedir. Bu hücrelerin bağımsız olarak hareket etmesi sonucu organlarımız yapılarını kaybederek hayatımızı tehdit etmektedir. Bu kanserlerden bir tanesi de lenf bezi kanseridir.

Bilimsel adı lenfoma olarak bilinen bir kanser türüdür. Beyaz kan hücrelerinde yani lenfositlerde meydana gelmektedir. Lenfoma kanserinin iki çeşidi vardır bunlar; honghin olan lenfoma ve honghin olmayan lenfomadır. Bu iki kanser türü de aynı belirtilere ve sıkıntılara yol açmaktadır.

Lenf bezi kanseri kan hücrelerinin zamanla bozularak bağışıklık sisteminin çalışmasını engellemektedir. Temel olarak insan vücudunun savunma sistemlerinden biri olan lenfatik sisteme zarar vermektedir. Bu sitem lenf bezi, lenf damarları ve lenf düğümlerinden oluşur. Lenf bezi kanseri ilk olarak lenfatik sistemde başlar ve tüm vücuda dağılabilir.

Lenf bezi kanseri belirtileri genel olarak;

–             Kilo kayıpları

–             Uykuda terleme

–             Ciltte aşırı kaşıntı

–             Kanserli hücrelerin çoğalması ile koltuk altı vb. lenf bezi olan bölgelerde şişmeler görülür.

–             Halsizlik

–             Karın bölgesinde ağrı ve aşırı terleme

Lenf bezi kanserinin dört evresi bulunmaktadır bunlar;

–             Evre 1. Kanser lenf düğümünde ya da lenf sistemi dışında bir organda bulunur.

–             Evre 2. Lenf düğümündeki kanserli hücreler diğer lenf düğümlerine yayılır.

–             Evre 3. Kanserli hücreler dalağa sıçrar.

–             Evre 4. Kanserli hücreler lenf sistemine yayılmış ve organlara sıçramalar yaşanır.

Lenf kanserinin nedenleri de diğer kanserler gibi birçok nedenden meydana gelir. Günümüz teknoloji çağında maalesef insan vücudu her açıdan zarar görmektedir bunların yanında;

–             Yaşlılık

–             Cinsiyet

–             Dengesiz beslenme

–             Aşırı yağ ve et tüketimi

–             Çeşitli zirai ilaçlara maruz kalma (bu konuda vücudumuza aldığımız meyve ve sebzelerde bulunan pestisit kalıntıları oldukça etkilidir.)

–             Beyaz tenli olma

–             Aıds gibi insan savunma sistemini çöktüren bir hastalığının bulunması

Lif bezi kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır.

Lenf bezi kanseri tedavisi (hodghin olan):

Lenf bezi kanseri içerisinde tedavisi basit olan türdür. Şikâyetler doğrultusunda eğer doktorunuz lenf bezi kanserinden şüphelenirse ilk olarak lenf düğümlerinden biyopsi örneği alacaktır. Biyopsi sonucuna göre eğer kanser tespit edilirse kan testi, ilik biyopsisi, tomogrofi gibi testler yapılır. Bu testler sonrası lenf bezi kanserinin diğer organlara sıçraması var ise tespit edilir. Bu doğrultuda yaşınız ve sağlık durumunuz göz önünde bulundurularak doktorunuz tedavi yönteminizi belirleyecektir. Genellikle kemoterapi uygulanır.

Lenf bezi kanseri tedavisi (hodghin olmayan):

Diğer kanser türünde olduğu gibi teşhis işlemleri yapılır. Teşhis üzerine kemoterapi, radyasyon tedavisi, bağışıklık tedavisi uygulanır. Bu tedaviler ile kanserli hücreler öldürülmeye çalışılır. Eğer bu tedaviler yanıt vermez ise kemoterapi tedavisi arttırılarak kanserli hücreler ile birlikte sağlıklı hücrelerde öldürülür. Hücrelerin ölmesi sonucunda bu hücrelerin yeniden canlanma ve işlevlerini yerine getirememesinden dolayı kök hücre nakli yapılır. Kök hücre nakli donör bağışçıları tarafından sağlanmaktadır.

Lenf bezi kanseri ve diğer kanserlerin tedavisi sağlık alanındaki çalışmalar ve ilerleyişler sayesinde gelişmektedir. 4. Evre Hodghin olan lenf bezi kanseri hastalarının ölüm riski %65’tir. 4. Evre Hodghin olmayan hastalarının ölüm riski %50’dir. Bu oranlar donör bağışlarının artması ile daha da düşecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |