Lenf Kanseri (Lenfoma) Belirtileri Nedir?

Lenf Kanseri (Lenfoma) Belirtileri Nedir?

Lenfoma adıyla da bilinen lenf kanseri, bağışıklık sisteminin parçası olan lenf sisteminde görülen, beyaz kan hücresi lenfositleri etkileyen bir kanser çeşididir.

Lenf hücreleri iki ana türe ayrılırlar, “Hodgkin lenfoma” ve “Hodgkin olmayan lenfoma” diye adlandırılmaktadır. Hodgin olmayan lenf türü tüm lenf kanseri vakalarında yaygın olarak görülmektedir. Hodgkin olmayan lenf kanserinin diğer alt türleri ise hücre lenfoma, folliküler lenfoma, kronik lenfositik lösemi ve mantle hücreli lenfoma türleridir.
Lenf kanseri, diğer kanser türlerinde olduğu gibi yapısı bozulan hücrelerin çoğalarak yeni hücreler üretmesi ve ölmesiyle yani hücre yenilenme mekanizmasının bozulması sonucu oluşmaktadır. Kanser etkisini artıran etmenler tıp dünyasında iyi bilinmesine rağmen bazı vakalarda neden kanser görüldüğü hala bilinememektedir.

lenf kanseri

Lenf Kanserinin En Çok Görülen Belirtileri

Lenf kanserinin en çok görülen belirtileri arasında koltuk altlarında ve kasıl bölgesindeki lenf düğümlerinin şişmesi olmaktadır. Bir veya birden fazla bölgede şişmeler meydana gelebilir. Bu şişliklerde ağrı görülmezken bazı şişlikler ağrıya sebep olabilmektedir.
Lenf bezlerindeki şişlikler büyümeye devam ederse çevresindeki damarları da sıkıştırabilir ve kan dolaşımında sorunlara yol açabilir. Bu durum kan dolaşımındaa sorunlara sebep olmaktadır. Ve kol bacak genelinde yaygın şişkinliklere sebep olabilir. Kan damarları şişen lenf bezleriyle sıkışan sinirler el kol ve bacaklarda karıncalanma ve uyuşma hissine yol açar. Lenf bezlerinin fazla şişmesi her lenf kanserinde görülen bir durum değildir.
Lenf bezleri bağışıklık sisteminin temelini oluşturur. Ancak soğuk algınlığı gibi pek çok hastalık sebebiyle şişebilir. Bu durumda lenf bezlerinin neden şiştiği doktor kontrolü yapılmadan belirlenememektedir.
Yüksek ateş, geceleyin terleme ve sebepsiz kilo kaybı lenf bezlerinin şişmesinden sonra ortaya çıkan belirtilerdir. Bu belirtilere “B belirtileri” denmektedir.
Diğer belirtiler arasında uzun süre geçmeyen halsizlik, öksürük, nefes alıp vermede zorlanma, göğüs ağrısı, karında şişlik ve ağrı, titreme ve vücut ısısında ani değişmeler, iştahsızlık, kaşıntı, baş ağrısı gibi semptonlar görülmektedir. 60 yaş üzeri kişilerde yaygın olarak görülebilir. Erkeklerde yaygın olabilmektedir. Dünya genelinde beyaz tenlilerde daha yaygın görülmektedir. Ayrıca diğer kanser türlerini tedavi için kullanılan ilaçlarda lenfomaya neden olabilmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması lenfomaya yol açabilmektedir.

lenf kanseri belirtileri

Boyun, Kasık ve Koltuk Altlarındaki Şişlikler Dikkate Alınmalı

Boyun, koltuk atları ve kasık bölgelerinde nedenini anlamadığınız bir şişlik veya beze varsa ve 7 gündür inmediyse acilen doktora görünmek en güvenli yoludur. Şişliklerin lenf kanseriyle alakası olmayabilir ancak doktora görünmek en iyisidir, kontrol edilmelidir. Ayrıca 2-3 günden fazla süren üşüme, ateş, kilo kaybı, gece terleme, halsizlik ve kaşıntı varsa acilen doktora gitmelisiniz.
Lenfoma teşhisi gittiğinizde doktorlar sağlık geçmişinizle ilgili bilgi aşması gerekecektir. Ayrıca çalıştığınız ortam, başka hastalıklarınız, düzenli kullanmanız gereken ilacınız sigara içki alışkanlıkları sorulan sorular arasındadır. Sonrasında şikâyetlerinizi dinleyebilir. Fiziksel muayeneden sonra lenfomadan şüpheleniyorsa çeşitli testler yapabilir. Bu testler arasında kan hücre sayısı ve performansları testleri gelmektedir. Şişkinlikleriniz hala devam ediyorsa bu şişkinliklerden ufak bir doku alınarak laboratuarlarda incelenir(biyopsi).Bölgeden doku alma işlemi doktor aracılığıyla bölge uyuşturularak lokal anesteziyle olmaktadır. İğne aracılığıyla alınır.
Lenfoma için kan testler yeterli olmayabilir. Eğer şişlik yoksa biyopsi de alınamayabilir. Bu durumda CT taraması, röntgen, MRI taraması gibi görüntüleme yöntemleriyle hastalık belirlenmeye çalışılır. Lenfoma şüphesi genelde kan hücrelerini üreten kemik iliğinden örnek alınarak incelenir. Kemik iliğinden doku alınması, lenf bezinden doku alınması kadar basit değildir. Bu operasyon sonrası hastaya ağrı kesiciler verilir. Ayrıca eğer lenf kanseri mevcutsa aşamasının ne olduğu ve diğer bölgelere yayılıp yayılmadığının testleri yapılır.

Lenf kanseri gençlerde rastlanan bir kanser türü olmasına karşın daha çok 60 yaş üzeri kişilerde görülür. Hodgkin olmayan lenfoma erkek bireylerde daha çok görülmektedir. Ancak bazı lenfoma türleri kadınlar arasında yaygındır. Bunun temel bir nedeni olmamakla birlikte net bir bilgi yoktur.
Lenfoma gelişmiş ülkelerde sık görülen bir kanser türüdür. Ayrıca çalışma koşulları gereği çeşitli kimyasal maddelere (benzin, tarım ilaçları, temizlik maddeleri vb.) maruz kalan kişilerde lenfoma riski artmaktadır. Ayrıca bazı kemoterapi ilaçları da lenfomayı tetiklemektedir. Uzun dönemde NHL’ye neden olabilmektedir. Organ nakli, AİDS-HIV benzeri bağışıklığı azaltan operasyon ya da hastalıklardan sonra lenoma tehlikesi artmaktadır. Bağışıklık sistemi doğuştan zayıfsa çocukluk döneminde ortaya çıkabilir.
Ayrıca Romatoid artrit, sistemik lupus eritematozus (SLE veya lupus), Sjögrens hastalığı, Çölyak gibi hastalıklarda lenfomay neden olabilmektedir. Beslenme alışkanlıkları da lenfomada rol oynamaktadır. Aşırı kilolu kişilerde ve yüksek oranda yağ ve kırmızı et içeren beslenme şekilllerinde riskin daha da arttığı görülmektedir. Ancak sağlıklı beslenen insanlarda da görüldüğü için bu konuda araştırmaya ihtiyaç vardır.
Lenfomanın türü ve aşaması, tedavi süresinde izlenecek yolu belirlemektedir. Lenfoma herkeste farklı sorunlara yol açtığı ve hastaların koşulları birbirine benzemediği için kişisel tedavi esastır. Lenfoma tedavisinde kemoterapi, immünoterapi, radyoterapi ve kök hücre nakli gibi tedavi yolları vardır. Tedavi ekibinde farklı doktorlar bulunabilmektedir.
Bu doktorlar:
Kematolog : Kan bozukluklarının tedavisinde
Medikal onkolog : kanserin ilaç tedavisinde
Radyasyon onkolog: Kanserin radyasyon ile tedavisinde Sorumludur. Ayrıca ekipte beslenme uzmanları, hemşireler ve sağlık çalışanları rol oynar.
Özet olarak ; Lenfoma kan hücrelerini ve bağışıklık sistemini etkileyen bir kanser türüdür. Çeşitli alt türleri bulunmaktadır. Vakaların yüzde 90’a yakını non-Hodgkin lenfomadır. En sık görülen belirtiler lenf bezlerinin anormal büyümesidir.

Güncelleme: 16 Şubat 2016

“Kanser tedavisinde ‘devrim niteliğinde’ gelişme

ABD’de bilim insanları, genetiği değiştirilmiş bağışıklık hücrelerini kullanmaya dayalı olan bir yöntemle kanser tedavisinde devrim yaratabilecek bir gelişmeye imza attıklarını açıkladılar.

Yayılan tümörleri yok etmek için vücudun kendi bağışıklık hücrelerini kullanan tedavi, etkisi uzun süren bir aşı gibi kanserin tekrarlanmasını da önlüyor.

Washington’da Amerikan Bilimin İlerlemesi Derneği toplantısında sunulan araştırmaların sonuçları ‘olağanüstü’ diye nitelendi.

Araştırma kapsamında, beş aydan fazla yaşaması beklenmeyen ölümcül kan kanseri hastalarına uygulanan tedavi, hastaların yüzde 90’ından fazlasının tamamen iyileşmesini sağladı.

18 ay boyunca süren kontrollerde de hastalığın tekrarlamadığı görüldü.

Bunun için laboratuarda hastaların kendi vücutlarından alınan T hücrelerinin genetiği değiştirilerek, tümörleri tanımaları ve yok etmeleri sağlandı.

Bu yöntemin üzerinde denendiği 35 akut lenfoblastik lösemi (ALL) hastasının yüzde 90’ından fazlası tamamen iyileşti.
Hodgkin dışı lenfoma veya kronik lenfositik lösemi (KLL) hastası olan 40 kişi üzerinde yapılan iki ayrı klinik denemede de hastaların yüzde 80’inden fazlası tedaviye cevap verdi. Bunların yaklaşık yarısında 18 aya kadar tam iyileşme görüldü.

İhtiyat çağrısı

Amerikan Bilimin İlerlemesi Derneği toplantısında sadece özetleri tartışılan araştırmaların ayrıntıları bu yıl içinde yayımlanacak.

Ancak uzmanlar, bunların T hücreleri tedavisinin ilk denemeleri olduğunu belirterek ihtiyat çağrısında bulunuyor ve her hastanın tedaviye cevap vermediğini belirtiyorlar.

Bazı hastaların tedaviye karşı toksik yan etkiler geliştirdiği ve öldüğü belirtiliyor.

Diğer tedavi yöntemlerinin hiçbirinin etkili olmadığı bazı hastaların ise şimdiye kadar hiç görülmeyen bir düzeyde iyileştiği kaydediliyor.

Bilim insanları, T hücresi tedavisi için önlerinde kat edilmesi gereken uzun bir mesafe olduğunu, ancak ilk sonuçların kanser tedavisinde paradigma değişikliğine gitmeye neden olacak kadar başarılı olduğunu söylüyorlar.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |