Lösemi Belirtileri Nedir?

Lösemi Belirtileri Nedir?

Lösemi hastalığına yakalanmamış sağlıklı kişilerde vücudun dış enfeksiyonlara karşı koruyan beyaz hücreler, oksijeni vücut dışına atarak kırmızı kan hücreleri ile pıhtılaşmasını sağlar ve bu duruma trobosit adı verilir.Lösemi ile karşı karşıya kalan birçok insanda kan hücrelerinin sayısı fazlasıyla artış göstermesinin yanı sıra anemi, enfeksiyon ve kanama ile ortaya çıkarak belirtilerini gösterir.

Teknolojinin gelişip büyümesinin yanı sıra birçok hastalık insan vücudunda oluşum göstermektedir. Birçok hastalığın insanların üzerinde oluşmasına sebep olan faktörlerin bulunmasının yanı sıra ekonomik sebepler, asosyal bir hayat tarzına sahip olmaları, alerjik fonksiyonlar, aşırı derece alkol kullanımı, sigara içilen ortamlarda bulunarak pasif içici olması ve aşırı derece de sigara kullanımı risk faktörlerini oluşturmasının yanı sıra insan vücudunda hastalık oluşumlarını tetiklemektedir. Günümüzde en çok göze çarpan birçok insanın yaşamak zorunda kaldığı lösemi büyük problem yaratmaktadır. Lösemi insan vücudunda bulunan kemiklerin içerisinde bulunan, kan hücrelerinin oluşumunda faktör sağlayan kemik iliklerinde başlaması ile gerçekleşir. Lösemi hastalarında yaşanan kemik iliğinde anormal derece de üretilmeye başlayan beyaz kan hücreleri ile oluşur.

Lösemi Hastalığının Belirtileri

Lösemi hastalığına yakalanmamış sağlıklı kişilerde vücudun dış enfeksiyonlara karşı koruyan beyaz hücreler, oksijeni vücut dışına atarak kırmızı kan hücreleri ile pıhtılaşmasını sağlar ve bu duruma trobosit adı verilir. Lösemi ile karşı karşıya kalan birçok insanda kan hücrelerinin sayısı fazlasıyla artış göstermesinin yanı sıra anemi, enfeksiyon ve kanama ile ortaya çıkarak belirtilerini gösterir.

lösemi hastalığının belirtileri

Tehlikeli hastalık niteliğinde olan lösemi, kan yoluyla diğer organlara ulaşarak, insan vücudunda istenmeyen ağrı ve şişliklere yol açabilir. Lösemi, her insan üzerinde farklı özellik ve türlerde bulunmaktadır. Yapılan araştırmaların sonuçları insan hayatı üzerinde fazlasıyla çarpıcı etki bırakmakta, kronik lösemi, insan vücudunda yavaş yavaş ilerlemesinin yanı sıra akut lösemi hızla gelişmesinin yanı sıra kısa sürede etki etmeye başlar.  Lösemi bir başlık altında toplansa da, tüylü hücre lösemisi, kronik miyelomonositik lösemi ve juvenil miyelomonositik lösemi adlarında lösemi türleri de bulunmaktadır. İnsanların yaşlarına göre de belirti veren lösemi türleri, kronik lenfositik ve akut miyelod lösemi sıklıkla yetişkinlerde görülen ve yaşanan lösemi türleridir. Çocuklarda görülen en bilindik lösemi türleri ise, akut miyelojenöz lösemi ve miyeloid türleridir. Yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkan lösemi hastalığına dair bir sonuç bulunmamasının yanı sıra kişilerin fazlasıyla radyasyona maruz kalması, kimyasal bileşenlere maruz kalınması, genetik problemler, down sendromu yaşanması, daha önceleri kemoterapi tedavisi uygulamasının yanı sıra kan hastalıkları ve sigara kullanımı lösemi oluşumuna fazlasıyla destek olması durumdadır.

lösemi belirtileri ve tedavi yöntemleri

 

Lösemi, doktor kontrolü olmadan bilinmemekle beraber, yapılacak olan doktor kontrollerinde, fiziksel muayene sırasında el ile dalak, böbrek ve karaciğer ve şişmiş olan lenf bezleri üzerinde yapılarak muayene gerçekleştirilir. Doktor kontrolü sırasında koyulacak olan teşhisin doğru yönde olması için hasta ve yakınları doğru bir şekilde bilgi vermelidir.  Löseminin vücut içerisinde var olup olmaması kemik içerisinde bulunan ilik üzerinden örnek alınarak laboratuvar ortamında incelenmesi ile kontroller başlar. Vücuttan alınacak olan parça esnasında biyopsi yapılırken acıyı hafifletmek için uygulama yapılacak olan bölge uyuşturularak işleme başlanır.

Kişiler üzerinde löseminin var olup olmadığını öğrenmek için yapılan testlere ilave olarak sitogenetik, lenf bezleri ve göğüs de de bir problem olup olmadığını kontrol etmek için doktor tarafından röntgen istenilmesi mümkündür. Kişiler üzerinde meydana gelen akut ve kronik lösemi tedavisi kapsamında birçok uygulama ve tedavi yöntemi mevcuttur. Tedavi uygulamaları kişiden kişiye farklılık göstermesin yanı sıra kişinin statüsüne göre değişiklik göstermektedir. Tedavi amacı kişiler üzerinde oluşan bu hastalığın tedavi edilmesi adına yapılacak olan uygulamalardır. Tedavi sürecinde kişiye göre yapılan uygulamaların yanı sıra, radyoterapi, kan nakli yöntemleri de kullanılması mümkündür. Hastalar üzerinde kullanılacak olan kemoterapi yöntemi, radyoterapinin yan etkilerine karşı yardımcı pozisyonda gerçekleştirilen tedavi yöntemidir.

Güncelleme: 16 Şubat 2016

“Kanser tedavisinde ‘devrim niteliğinde’ gelişme

ABD’de bilim insanları, genetiği değiştirilmiş bağışıklık hücrelerini kullanmaya dayalı olan bir yöntemle kanser tedavisinde devrim yaratabilecek bir gelişmeye imza attıklarını açıkladılar.

Yayılan tümörleri yok etmek için vücudun kendi bağışıklık hücrelerini kullanan tedavi, etkisi uzun süren bir aşı gibi kanserin tekrarlanmasını da önlüyor.

Washington’da Amerikan Bilimin İlerlemesi Derneği toplantısında sunulan araştırmaların sonuçları ‘olağanüstü’ diye nitelendi.

Araştırma kapsamında, beş aydan fazla yaşaması beklenmeyen ölümcül kan kanseri hastalarına uygulanan tedavi, hastaların yüzde 90’ından fazlasının tamamen iyileşmesini sağladı.

18 ay boyunca süren kontrollerde de hastalığın tekrarlamadığı görüldü.

Bunun için laboratuarda hastaların kendi vücutlarından alınan T hücrelerinin genetiği değiştirilerek, tümörleri tanımaları ve yok etmeleri sağlandı.

Bu yöntemin üzerinde denendiği 35 akut lenfoblastik lösemi (ALL) hastasının yüzde 90’ından fazlası tamamen iyileşti.
Hodgkin dışı lenfoma veya kronik lenfositik lösemi (KLL) hastası olan 40 kişi üzerinde yapılan iki ayrı klinik denemede de hastaların yüzde 80’inden fazlası tedaviye cevap verdi. Bunların yaklaşık yarısında 18 aya kadar tam iyileşme görüldü.

İhtiyat çağrısı

Amerikan Bilimin İlerlemesi Derneği toplantısında sadece özetleri tartışılan araştırmaların ayrıntıları bu yıl içinde yayımlanacak.

Ancak uzmanlar, bunların T hücreleri tedavisinin ilk denemeleri olduğunu belirterek ihtiyat çağrısında bulunuyor ve her hastanın tedaviye cevap vermediğini belirtiyorlar.

Bazı hastaların tedaviye karşı toksik yan etkiler geliştirdiği ve öldüğü belirtiliyor.

Diğer tedavi yöntemlerinin hiçbirinin etkili olmadığı bazı hastaların ise şimdiye kadar hiç görülmeyen bir düzeyde iyileştiği kaydediliyor.

Bilim insanları, T hücresi tedavisi için önlerinde kat edilmesi gereken uzun bir mesafe olduğunu, ancak ilk sonuçların kanser tedavisinde paradigma değişikliğine gitmeye neden olacak kadar başarılı olduğunu söylüyorlar.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |