Lösemi Tedavisinde Biyo-çip Hedefi

Lösemi Tedavisinde Biyo-çip Hedefi

Gün geçtikçe değişen hayatın yanı sıra ortaya çıkan hastalıkların genel kaynakları olarak iş stresi, ekonomik sebepler, düzensiz beslenmenin yanı sıra sebepleri açıklanamayan hastalıklarda bulunmaktadır. Oluşum sebebi bulunmamakla beraber çağımızın hastalığı haline gelen Lösemi’dir. Lösemi, kan hücrelerinin, akyuvarların normal değerlerin üzerinde kendini belli eden kanser türüdür. İliklerde meydana gelen, kan pıhtılaşmasında rol alan plateletler ve savunma mekanizmasında yer alan lökositlerin sayısınında yaşanan düşüşü ile başlar. Lösemi, hastalarının kanamalarında görülen yoğunluk ve zedelenmeler sonucunda da enfeksiyon riskine kapılmaları çok kolay olur. Kösemi tipleri, Akut Lenfositik, Akut Myeloid, Kronik Lenfosittik, ve Kronik Myeloid lösemi olarak çeşitlendirmektedir.

lösemi

Yrd. Doç. DR Kutay İçöz  lösemi türlerinden olan akut lenfoblastik löseminin  15 yaş altı çocuklar da %80 oranında görülmesine dikkat çekti. Abdullah Gül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği YRD.DOÇ.DR Kutay İçöz ve DOÇ.DR.DR Bülent Yılmaz lösemi tedavisine  olanak sağlama için araştırma içerisinde olduklarını ve mikro-nano teknoloji tabanlı, biyo çipli cihazlar geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Yapılacak projenin TÜBİTAK tarafından ‘biyomedikal sen sör teknolojileri’ adı altında desteklenecek. Akut lenfoblastik lösemi hastalarında tedavi sürecinde izlenen yolun kemoterapide her hastaya aynı şekilde uygulanması ile etki etmediğini gözler önüne sererek, tedaviye yanıt veren hastaların hücrelerinde kemoterapiye direnç gösterdiğini belirtti. Direnç gösteren hücreler kaçarak bir süre sonra hastalığa tekrar neden olduğunu belirtti. MRD ölçümlerinin çok pahalı olduğunu sadece uzmanlar tarafından yapılabileceğini belirtti. Kullanılmakta olan lavaratuvar yöntemlerinin hassas, maliyetini oldukça düşük olan biyosensör cihazlarının geliştirilmesine, tekno tabanlı çipler sayesinde alternatif metotlarla hastaların iyileşme süresinin gerçekleştirilmesini hedeflediklerini, hem tedavi hem de teşhis süreçlerinde uygulanması yapılan hedefler arasında yer bulmakta.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |