Makat Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Makat Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Makat Kanseri Nedir

Makat kanseri vücudun anüs bölgesinde bulunan sağlıklı hücrelerin kontrolsüzce çoğalması, büyümesi ve bu hücrelerin iç kısmının ya da dış kısmının değişmesi ile tümör adı verilen bir kitlenin ortaya çıkmasının sonucu oluşan bir kanser türüdür. Makat kanseri günümüzde anüs kanseri ya da anal kanseri olarak da bilinmekte ve adlandırılmaktadır. Makat kanserinin oluşumunun başladığı anüs, mide ile bağırsak sistemine aittir. Kalın bağırsağın sonuna açılan anüs bağırsak hareketlerinin bedeni terk ettiği rektum altındadır.

Makat kanseri sonucu vücutta oluşan tümör her kanserde olduğu gibi kötü huylu ya da iyi huylu olabilmektedir. Tümörün kötü huylu olması makat kanseri sonucu oluşan bu tümörün büyümesini ve vücudun diğer bölgelerine yayılarak ilerlemesini sağlamaktadır. Makat kanserinde bazı anormal hücrelerin uzaklaştırılması ve hastalık yapıcı etkenlerin kaldırılması söz konusu olabilmektedir. Fakat diğer kanserli hücrelerde bahsedilen uzaklaştırma işlemi gerçekleştirilmemektedir.

Makat kanserinde hücrelerin anormal olarak büyüdüğü evreye displazi denmektedir. Bu hücrelerde çeşitlerine ve durumlarına göre anüs displazi ve anal intraepitelyal neoplazi ( skuamöz intraepitelyal lezyon ) adını almaktadır. Ayrıca anüs çevresinde polipler veya da siğil oluşumu yaşanabilmektedir. Bu hücreler kanserli hücreler değildir. Fakat büyümeleri ve çoğalmaları söz konusu olunca kanserli hale gelmektedirler.

Makat kanseri adına yapılan araştırmalarda makat kanserinin belli başlı türlerinin olduğu da saptanıştır. Çünkü makat kanserinin oluştuğu anüs de farklı hücre tiplerinden meydana gelmektedir ve her hücre tipi farklı bir kanser türü oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bu sebeple makat kanserinin türleri de bulunmaktadır.

Makat kanserinde en sık görülen makat kanseri türü skuamöz hücrelikarsinomdur. Bu kanser türünde kanser anal kanalının dış astarında başlar. Anüs dış kısmında ve rektum alt kısmında ise kloakojenik karsinoma adı verilen kanser türü başlamaktadır. Anal kanserinin ¼’ ünü oluşturan bu kanser türü de tıpkı skuamöz kanser türündeki gibi benzer hücrelerden başlamakta ve tedavi edilmektedir. Adenokarsinom kanser türü ise anal astar altında bulunan ve mukus üretiminden görevli olan bezlerin sebebiyet verdiği kanser türüdür. Bazal hücreli karsinom olarak adlandırılan makat kanseri türü olan bu kanser de anüs çevresindeki ciltte oluşan kanser türüdür.

Makat Kanseri Belirtileri

Makat kanseri olan kişiler diğer kanser türlerinden birine yakalanan kişilere göre daha şanslıdır. Çünkü makat kanseri belirtileri çok açık ve belirgin belirtilerdir. Fakat bazı durumlarda bu belirtiler makat kanseri olan bir kişide gözlemlenemeye bilinir. Ayrıca bu belirtiler makat kanseri dışında diğer bazı hastalıklarında habercisi olabilir.

– Anal bölgede yaşanan kanama

– Anal bölgede yaşanan ağrı ya da basınç

– Anüste oluşan akıntı veya da kaşıntı

– Anüste veya yakınında oluşan şişlik veya yumru

– Bağırsak alışkanlığında yaşanan değişiklik veya dışkı çapında büyüme, küçülme

Yukarıda yer alan belirtilerden birini veya birkaçını yaşamanız durumunda endişenizi mutlaka doktorunuzla paylaşmanızı öneririz.

 

Bir önceki yazımız olan İlik Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |