Melanom-Cilt kanseri

Melanom-Cilt kanseri

Merhaba,
Adim Ozan.

Almanya’daki Lübeck üniversite hastanesinde cilt doktoru olarak calisiyorum.

Almanya’da melanom Türkiye’deki kadar nadir degil. Burada insanlarin cildi daha acik renkli oldugu icin cok melanom hastalarimiz var.

Türkcem maalesef pek iyi degil ama sorulariniz varsa her zaman sorabilirsiniz. Belki yardimci olabilirim. Yazik ki melanom cok ciddi bir hastalik ama yinede ümiti kesmemek lazim. Iyilesen hasta’da gördum. Su an dünyada melanom kadar arastirilan az kanser türü var.
Selamlar

Ozan
Duyuru: 23 Eylül 2014 :
NEMO veya COLUMBUS calismasina katilmak isteyenler icin adresler
NEMO
Dr. Burcak Karaca (Tulay Aktas Oncology Hospital)
Dr. Ahmet Sezer (Baskent University Medical Faculty, Ankara)
Prof. Dr. Hande Turna (Cerrahpasa Medical School, Istanbul)

COLUMBUS
Dr. Burcak Karaca (Tulay Aktas Oncology Hospital)
Prof. Dr. Hasan Senol Coskun (Akdeniz University Medical Faculty, Antalya)
Prof. Dr. Esra Adisen (Gazi University Medical Faculty, Ankara)

Admin notu:  Tüm hasta yakınları ve şifa bekleyen hastalarımız adına Değerli Doktorumuz Sayın Ozan Bey‘e kıymetli vaktini ayırıp, sitemizde yaptığı yorumlar için çok teşekkür ederim.Yolunuz açık ve başarılarla dolu olsun..

—————————————————-
Sayın Işıl Hn, İzninizle konu hakkında yaptığınız bu detaylı özeti konuya sabitliyorum..İlginiz ve emeğiniz için tüm hasta ve yakınları adına size teşekkür ediyorum.Eşinize ve tüm hastalar geçmiş olsun
Admin

ak

Merhabalar,

Öncelikle herkese acil şifalar diliyorum. Eşime konulan malign melanom tanısından sonra bu siteyle tanıştım. Eşim 1. Evre melanom, o yüzden ameliyat dışında başka bir tedaviye gerek duyulmadı. Neredeyse 2 yıl olacak, şu ana kadar bir problem yaşamadık şükürler olsun.

Böyle bir olaydan sonra evre ne olursa olsun insan boş duramıyor, önlem için bir şeyler yapmak istiyor. Ben de bir sürü araştırma aptım -hatta Ozan Bey’e de bir sorum olmuştu burada- araştırmaya da devam ediyorum. Özellikle Amerikalı hastaların yazıştığı bir forumu takip ediyorum. Bu forumda her evreden hasta ve hasta yakını var, birbirleriyle tedavilerini ve sorularını paylaşıyorlar. Aralarında gerçekten bir doktor kadar bilgili ve bilinçli kişiler var. Her türlü tedaviden ve ilaçtan haberdarlar. Bu yazışmaları okurken ne yazık ki Türkiye’deki ileri evre melanom tedavisinin ne kadar yanlış ve eksik yapıldığını fark ettim. Sanırım birkaç hastane ve doktor dışında bu tedavi doğru düzgün yapılmıyor. Örneğin radyoterapi ve kemoterapi Amerika’da melanom için çok nadir kullanılıyor çünkü pek bir etkisi yok. Orada ileri evre melanomda ilk yaptıkları BRAF testi ve onun sonucuna göre tedaviye devam ediyorlar. Pozitifse Zelboraf, negatifse Ipilimumab veriyorlar çoğunlukla. Braf pozitif hastalarda Zelboraf işe yaramıyorsa Tafinlar isimli alternatif bi ilaç var. Onun dışında T hücrelerini aktive eden Nivolumab isimli yeni bir ilaçtan bahsediyorlar. Zelboraf dışında diğer ilaçlar FDA onaylı değil henüz ama yakın zamanda alacakları söyleniyor. Bu ilaçları üreten firmaların çeşitli ülkelerde test programları oluyor, Türkiye’de de oluyor diye biliyorum.

O yüzden bu tedavide doktorunuzun melanom uzmanlığı çok önemli. Herhangi bir onkoloğa değil melanom konusunda bilgili bir onkoloğa gitmenizi, yukarıda toparlamaya çalıştığım tedavileri iyice araştırıp onkoloğunuzla opsiyonları tartışmanızı öneririm. Ozan Bey melanom tedavisi ve yeni ilaçlar konusunda çok bilgili, onun dışında benim takip ettiğim
melanoma sitesi var. Buranın forumlarında da her türlü melanom tedavisi hastalar tarafından uzun uzun tartışılıyor.
—————————————————————–
Bu yazı için yapılmış tüm yorumları burada görebilirsiniz:
http://www.kanseroloji.com/melanom-cilt-kanseri-2158.html#comments

Bir önceki yazımız olan Mide Kanseri başlıklı makalemizde Mide Kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1.396 yorum

 1. Ozan Bey merhaba…
  Abimden yaklaşık 1 ay önce,göğüs üzeri,gövdeden biyopsi alındı.Patolojide yüzeyel yayılımlı Maling Melonama..Vertikal büyüme fazında,breslow kalınlık:2 mm, clark level 3, en yakın cerrahi sınır 2,1 mm, derinlik 7,5 mm.mm2 de 6 mitoz,ülserasyon yok,lenfovasküler ve perinoral invazyon yok,regrasyon saptanmamış,hafif şiddette tümörü infiltre eden lenfositler mevcut,PT2a,Nx,Mx….Geniş rezeksiyondaki sonuç(2.ameliyat);rezidüel tümör saptanmamıştır..nonspesifik kronik inflamasyon,fibrozis yabancı cisim(sütür)reaksiyonu….Dinamik karaciğer mr da 7-8-5 mm lik t2a hiperintens.t1a hipointens..1 lezyon erken arteriyal fazda kontratlamada…
  Ozan bey;
  Abime geniş lokal rezeksiyon ve sentinel lenf bezi biyopsisi planlanmıştı..Sonrasında da interferon tedavisi….Ancak Doktorumuz Slnb yapmadı.. Bizim bu durumda evremiz kesin tanımlanabilir mi? Lenf ve metastaz belirlenebilir mi? İnterferon Tedavisi doğru mu?
  İyi çalışmalar…Saygılarımla…

  • Merhaba Funda hanım, sentinel biopsi olmadan tam evre belli değil. 2 mm kalin melanomda sentinelin pozitif olma ihtimali yüksek değil ama yine de biopsi standart. Emniyet sınırı için ameliyat olduktan sonra sentinel biopsi yapilmaz artık. Interferon doğru tedavi. 3 ayda bir kontrol edilmesi gerekiyor. S100 değeri alinmasi lazım. 6 ayda bir ultrason yapılması gerek.

 2. Ozan bey iyi akşamlar ben almanya’da hagende oturuyorum 2007 yılında malign melanom teşhisi konuldu ve 2sene interferon kullandım ve 3sene sonra yemek borusuna nefes borusunun arasında metastasis attı zelberof taFinlar Yervoy bütün ilaçları kullandım 2 kere beyine attı ve strahlung yapıldı şimdi yemek borusu nefes borusundaki 7 cm oldu ve doktorum emekli oldu ve tedavim yarıda kaldı yeni doktor geldi ve oda en ağır kemoterapi vereceğini söylüyor 37 yaşındayım 2 oğlum var 8 yaşında küçük 3 yaşında bana yardımcı olabilirmisiniz çok çaresiz kaldım

  • Merhaba Yeşim hanım,
   bence mutlaka önce Keytruda gibi PD1 antikoru kullanin. Artık bu tür ilaçlar kemoterapiden önce kullanılıyor. Essen üniversite hastanesinin cilt bölümü melanom için Almanya’nın en iyi hastanelerin arasında. Orada randevu yapın.

 3. Günaydın,
  Keyrtuda’ya başlamıştık. 2.kürden sonra çekilen tomografide metaztastaslarda yaklaşık 10 mmlik büyümeler görülmüş. Drumuzda bugün itibariyle kemoterapiye başlayacak. 2 kürden sonra tekrar tomagrafi çekilecek.Bundan sonraki sürecimiz ne bilemiyorum.
  Şuan ne yapacağız hangi yolları izlememiz gerekiyor bilgisi olan varsa lütfen destek olsun.
  Herkese acil şifalar

 4. Sayın hocalarım merhaba,
  Kardeşim 3 sene önce kolundaki ben ile ilgili yapılan işlem sonucu malign melanom teşhisi konuldu. 4 ay interferon alfa 2b kullandı. Psikolojik yan tesiri sonucunda bıraktı. 43 lenf nodu alınmıştı. 1 tane tutulum tespit edildi. Tüm lenf nod ları alındı koltuk altından. 9 ay kontrole gitti. Her seferinde temiz çıkmıştı. Yaklaşık 2.5 sene normal bir hayatı varken 14 aralıkta sırt ağrıları ile başlayan bir güç kaybı sonucunda cerrahi müdehale ile omurgasında gelişip omur iliğe baskı yapan bir tümör temizlendi. Yapılan bt mrg sonucunda 12 omurunda dalağında ve akciğerlerinde çeşitli büyüklüklerde nodül ve yapı izlendi. Beyin temiz çıktı. Dna braf pozitif çıktı ve şimdi doktorumuz tafinlar mek combosu tedavisi yapacak. Acaba doğru bir kararmı. Teşekkürlr

 5. Ozan bey merhaba. babamin bundan 6 ay once epilepsi nobeti gecirmesiyle ogrendik beyindeki lezyonu,aldirdik.patoloji sonucu malign melanoma metastazi olarak geldi.lakin yapilan butun doktor kontrollerinde ve pet filminde hic bir bulguya rastlanmadi.braf testinde mutasyon saptanamadi olarak sonuclandi.onkologumuz simdi 21 gun arayla 4 kur yervoy uygulamayi planliyo,yervoyla ilgili internetten okudugum yorumlardan cok etkilendim yaptirsak mi yaptirmasak mi bilemedim.tesaduf buraya denk geldim.sizin oneriniz ne olur bize,yaptirin diyosaniz ilacin yan etkileri neler bilgi verirseniz size minnettar oluruz.

 6. Ozan Bey merhaba. Maling melanom tedavisi için doktordan doktora fark ediyormu anneme teshis koydular 1.ci evredeymiş Ankara devlet hastanesinde tedavi göruyo eger Ankara da önerebileceginiz hastane veya doktor varsa soylermisiniz ? Yada bu tedavi asamalari hastane farketmiyomu tam bilgimiz yok beni bilgilendirirseniz cok sevinirim. Şimdiden tesekkurler..

  • Merhaba Baran bey,
   maalesef Ankara’da tanıdıģım doktor yok. 1.ci evre melanom o kadar tehlikeli deģil o yüzden rahatlayabilirsiniz.

  • Baran bey kardeşim rahatsız benimde 2012 senesinde Ozan bey gibi 1. Evre önemli değil dediler kardeşimde ciddiye almadı. 1 sene takip etti sonra 2 sene takibi bıraktı ve aniden bastırdı. Şu an savaş veriyoruz. Rabbim yardım eder inş. Yukarıda dediğim gibi 6 ayda bir kesin gidin kontrole erken yakalayın 10 sene de olsa devamlı 6 ayda gidin kontrole. İnş karşınıza hiç çıkmaz ama siz yinede gidin. Ben böyle bir yazı okusaydım kesin götürürdüm kardeşimi. Ankarada da melanom hocası hacettepe onk. Sadettin kılıçkap hoca var biz ona tedavi oluyoruz. Rabbim şifa versin.

 7. Merhabalar ben 7 ay önce karın bölgesinden melanom ameliyatı oldum bölge geniş çıkarıldı kasıktan biyopsi yapıldı sonuçlar temiz çıktı ama ameliyat olduğum yerde hatta we yakınlarında kasıklarımda yanma war bu normalmi ? Bu arada ilk evreymiş ameliyatımı plastik cerrahı yaptı erken evre olduğu için onkolojiye yönlendirmedi 3 ayda bir kontrollerim ultrasonla yapılıyor kontrol için sadece ultrason yeterlimi tedavim doğrumu yapılıyor sizce ne yapmam gerek lütfen yardım

  • Fatma hanım çok geçmiş olsun. Yanma şikayetiniz çok ise plastik cerrahi doktorunuza bir danışın. Ama bence kontrollerde sadece o bölgenin ultrason ile görüntülenmesi yeterli olmuyor. Bu benim şahsi fikrim.

 8. merhaba ozan bey, ablama 5,5 sene önce tanı konuldu süre gelen tedavilerin ardından yaklaşık 1,5 senedir zelboraf kullanıyordu. geçen haftaki pette çıkan sonuçlara göre mr çekilmesi istendi ve pazartesi cerebellumda 3 yeni lezyon görüldüğü için hemen ışın tedavisi başlanacak büyük bir ihtimalle perşembe başlanır demiş doktoru bu süreçte nöbet geçirmemesi için beyin cerrahiden ayrıca bir ilaç alması gerekiyormuş. bu süreçte nasıl bir yol izlemeliyiz. doktorunun dediğine göre bu sonuçların sana ait olduğuna inanmak çok zor çünkü sen gayet iyi görünüyorsun ama bu sonuçlar çok ciddi demiş. hatta en son pazartesi yalnız gitmişti izmire dokuz eylülde tedavi görüyor kendisi yaklaşık 2,5 saat sürüyor bizim bulunduğumuz ilçeden doktoru artık kesinlikle yalnız biyere gitmek yok demiş beni durum hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim. şimdiden çok teşekkürler. saygılar.

 9. Günaydın,
  1 Aralık Pazartesi ilacımız (keytruda)geldi ilk kürü aldı, dünde kan değerleri düşük olduğu için kan verildi.Günü ağrısız atlattı derken gece yarısından sonra ağrıları tekr<rdan başladı sabaha kadar ağrıdan ve inlemekten uyuyamadı. Acaba ilacın etkilerindenmi yoksa aldığı kan mı rahatsız etti bilemiyorum.
  Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.
  Tüm hastalara acil şifalar diliyorum

   • Ozan Bey günaydın,
    Bu ilaç ne zaman etkisini göstermeye başlayacak yada şöyle sorayım ağrıları bu ilaçla birlikte azalacakmı tekrar yemeye başlayabilecekmi.Cevabınız için şimdiden teşekkürler

   • Hayırlı akşamlar Ozan bey. Benim annem 4. Evre melanom. Radyoterapi Gördü şu an tafinlar kullanmakta. Yurtdışındaki farklı tedavi yöntemleri varmı. Uygulanabilecek. Selam ile

 10. Merhaba Yasin bey,
  Drumuzla görüştük midedeki metaztastan yiyemediğini söyledi enerji içeceklerinide eşim istemiyor ağrıları içinde ilaç kullanıyoruz. Yinede ağrıları geçmiyor ilaç geldiği zaman ağrılarının hafifleyeceğini söyledi drumuz Allah hastalarımızın ve bizlerin yardımcısı olsun.

 11. Özlem Hnm
  İlaca biz yaklaşık 20 günde ulaştık diye hatırlıyorum
  Ağrılar için doktorunuzla mutlaka görüşün,iştahsızlık için mama verebilirler
  Çok geçmiş olsun

  • Megace iştah açıcı bir hap var biz onu kullanıyoruz fakat hareketsiz kalmamalı gezinti yapmalı yan etkisi pıhtılaşma sıkıntısı yaşar hareket gerekli

  • Ben kalp damar cerrahi uzmanıyım kızkardeşin bacakta kitle nedeniyle 5 ay önce opere oldu patolojisi yumuşak doku malign Melanomu : clear celal sarkom geldi 1,5 ay et ardından temodal 325 mg 2 kur gördü 2 gün önce inguinal lap Met? Nedeniyle opere oldu tedavinin yetersizliği konusunda şüphelerim var 5 ayda bu aşama mümkün müdür? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim Almanya edende yakınlarımız var isim ve adres verebilir misiniz Türkiye’de de olabilir tedaviyi İzmir’de aldı çok teşekkürler

 12. Yasin Bey merhaba,
  Firma (pembrolizumab) ilacı ne kadar zamanda gönderdi.İlaç henüz gelmedi ve eşimin ağrıları başladı, yemek de yiyemiyor midesindeki metastastan.
  Ne yapacağımı bilemiyorum.
  Sizin önerecğiniz bir yol varmı?

 13. Belimde olan bir ben ağrı yapıyor daha önce cildiye gitmiştim ege universtesi hastanesine yonlendirmisti patolojik test için ama ben korkudan gitmedim.Su an çok ağrıyor sizliyor bıçak gibi batıyor bu kötü huylu olduğu hakkında ne kadar bilgi verir? Hemen cevaplarsaniz çok sevinirim

 14. Ozan Bey merhaba,

  Çok teşekkür ediyorum geri döndüğünüz için.Peki 3. Evrede ınterfer ondan başka ilaç tedavisi yok mu? Bizim annemi Almanyada tedavi ettirme imkanımız da var bu konuda ne diyosunuz?

  • Merhaba Yasemin hanım. Annenizin şu anki durumunda Almanya’da da değişik tedavi uygulanmaz. O yüzden Almanya’ya gelmenin faydası yok. 4. evre melanomda durum değişik olabilir ama tedavi çok pahalı olur. Ancak çalışmalarda bedava tedavi olabilirsiniz.

 15. Ozan bey çok teşekkür ediyorum geri döndüğünüz için.Annemin tedavisini Almanya’da yaptırma imkanımız da var.Daha herhangi bi ilaç tedavisine başlanmadı.Türkiye yada Almanyada tedavi fark eder mi yoksa yapılan tedavi aynımı? 3.evrede ınterfer ondan başka ilaç tedavisi var mi?

 16. Ozan bey çok teşekkür ediyorum geri döndüğünüz için.Annemin tedavisini Almanya’da yaptırma imkanımız da var.Daha herhangi bi ilaç tedavisine başlanmadı.Türkiye yada Almanyada tedavi fark eder mi yoksa yapılan tedavi aynımı? 3.evrede ınterfer ondan başka ilaç tedavisi var mi?

 17. Merhaba benimde annem malig melanom hastası şuan 3. Evre annemin topugunda idi ordan kasığınada sicramiş.ameliyat oldu suan radyoterapi goruyor.doktorumuz yervoy adlı bi ilaç için onay almaya çalıştı ama red cvbi geldi.suan nasıl bi ilaç kullanması gerekir annemin sizlerden yardım bekliyorum ozan bey lutfen

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |